Jak nie zniszczyć ubrań podczas prania?

Jak przeprowadzić próbę koloru, żeby nie narazić ubrań na zniszczenie podczas prania? Co wspólnego z miękkością wełnianych swetrów ma gliceryna albo piwo z głębszym odcieniem czerni? Dlaczego warto wrzucić do pralki piłeczkę tenisową, gdy pierzemy puchową kurtkę albo mieć pod ręką talk, gdy musimy wywabić plamę z oleju? Odpowiedzi na wszystkie postawione pytania znajdziesz poniżej. Dowiesz się też, jak najbezpieczniej oczyszczać sportową odzież i jakie składniki połączyć, żeby uzyskać bardzo skuteczne w działaniu domowe preparaty do prania.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak sprawdzić, czy ubranie farbuje, czyli próba koloru

©123RF/PICSEL

Jeśli nie chcesz narazić swoich ubrań na zniszczenie podczas prania, zrób próbę koloru. Jak przeprowadzić test? Niewidoczną część, przykładowo lamówkę, zamocz w ciepłej wodzie, następnie przyciśnij ciepłym żelazkiem między dwoma kawałkami materiału. Jeśli farbuje – na pewno to zaobserwujesz.

Sprawdź twardość wody

Miękka woda to gwarancja czystego prania. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj wody masz w domu, kup w markecie budowlanym test. Pamiętaj, że twarda woda wymaga stosowania zmiękczacza.

Jak nie zniszczyć wełny podczas prania?

Masz wątpliwości, czy swetry z wełny nie zniszczą się podczas prania w pralce automatycznej? Wywróć ubrania na lewą stronę i dopiero wypierz. Do ostatniego płukania możesz też dodać dwie łyżki gliceryny. Dzięki temu prostemu zabiegowi sprawisz, że wełna będzie bardzo miękka w dotyku. Nie wyżymaj swetrów, tylko zawiń delikatnie w ręcznik i pozbądź się nadmiaru wody. Na koniec rozłóż swetry płasko na ręczniku.

Jak bezpiecznie prać ubrania z jedwabiu?

©123RF/PICSEL

Chcesz zminimalizować ryzyko zniszczenia rzeczy wykonanych z jedwabiu? Pierz je z użyciem bardzo delikatnych środków piorących, zrezygnuj w tym przypadku ze stosowania wybielaczy. Poza tym trzymaj się złotej zasady i nigdy nie namaczaj jedwabnych ubrań. Do ostatniego prania dodaj łyżeczkę cukru. Dzięki temu prostemu zabiegowi jedwab będzie bardziej mięsisty.

Jak bezpiecznie prać sportowe ubrania?

Sportowe ubrania najlepiej pierz, stosując się do wskazówek zawartych na metce. Nie używaj silnych detergentów i płynów zmiękczających, aby nie uszkodzić struktury materiału. Nie susz w suszarkach, nie prasuj i nie wybielaj, nie namaczaj przed praniem.

Piłeczka tenisowa ochroni puchową kurtkę

Obawiasz się, że puch w kurtce zbije się podczas prania? Wrzuć do bębna piłeczkę tenisową. Efekt tego prostego zabiegu przerośnie twoje najśmielsze oczekiwania. Ulubiona czarna bluzka straciła intensywność? Wypłucz ją w piwie! Czerń odzyska głęboki odcień.

Co zrobić w sytuacjach nagłych, gdy pojawia się plama?

©123RF/PICSEL

Zafarbowała koszula? Namocz ją na 4-5 godzin w wodzie z odplamiaczem lub octem. Lub upierz ponownie z odbarwiaczem.

Plama z oleju? Posyp ją talkiem w proszku i zostaw na noc, potem upierz tradycyjnym sposobem.

Ślady podkładu na kołnierzyku? Ocet i wodę zmieszaj w równych proporcjach, nałóż na plamę i zostaw na 30 minut. Potem upierz. Na twojej bluzce lub spodniach pojawiły się plamy z krwi? Niewielką ilość wody utlenionej wylej na plamę i pozwól jej działać przez pół godziny. Na koniec wypierz.

Jak przygotować domowe środki do prania?

Nie masz zaufania do gotowych środków piorących? Przygotuj je samodzielnie w domu. Zadanie jest banalnie proste. Wszystkie potrzebne składniki z pewnością masz pod ręką.

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Przygotuj szklankę naturalnych płatków mydlanych, szklankę sody oczyszczonej i szklankę boraksu. Starannie połącz składniki. Do pralki wsyp 1-2 łyżki preparatu. Jeśli chcesz uzyskać piękny zapach, wlej do szuflady przeznaczonej na płyn zmiękczający kilka kropel eterycznego. Gotowe!

Jak zrobić płyn zmiękczający?

Dwie szklanki octu połącz z dwoma szklankami sody oczyszczonej. Składniki starannie wymieszaj. Do ostatniego płukania dodaj 1/4 roztworu.

Jak zrobić domowy wybielacz?

Do szklanki wody dodaj jedną łyżkę sody oczyszczonej. Połącz składniki. Gotowym preparatem polej umieszczone w pralce ubrania.

Jesteś alergikiem?

Sięgnij po w pełni naturalne orzechy piorące czy kule. A zamiast płynu do płukania dodawaj olejek eteryczny (np. lawendowy, cytrusowy).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas