Reklama

Reklama

Jak oddać nietrafiony prezent?

Kupiłaś komuś w prezencie rzecz, którą ta osoba już ma? Albo sama dostałaś ubranie w nieodpowiednim rozmiarze? Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach takie prezenty można zwrócić do sklepu.

W przypadku rzeczy bez wad kupionych w stacjonarnych sklepach ich zwrot lub wymiana zależy od dobrej woli sprzedawcy. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, gdy coś się popsuje: wtedy składamy reklamację. Jeśli prezent był kupiony przez internet lub z katalogu wysyłkowego - na jego zwrot mamy 14 dni od daty zakupu. W tym czasie możemy odstąpić od umowy kupna-sprzedaży bez podawania powodu rezygnacji z zakupu. Można więc poprosić osobę, od której dostaliśmy prezent, by zwróciła kupioną rzecz, a w zamian podarowała nam coś innego.

Reklama

By odstąpić od umowy kupna-sprzedaży, trzeba w ciągu 14 dni od otrzymania zakupu z e-sklepu wysłać formularz. Powinien być on dostępny na stronie internetowej e-sklepu, można też go pobrać ze strony www.uokik. gov.pl (w zakładce konsumenci/ wzory pism). Potem mamy kolejne 14 dni na odesłanie zakupu. W praktyce wygląda to tak, że formularz odsyłamy razem z zakupami (w ciągu 14 dni od ich otrzymania). Sprzedawca ma obowiązek zwrócić nam pieniądze nie tylko za kupioną rzecz, ale także koszty wysyłki, jakie ponieśliśmy, by ją otrzymać. Co bardzo ważne, sklep nie może zastrzec, że zwrot jest możliwy tylko wówczas, gdy zakup odeślemy w nieuszkodzonym, oryginalnym pudełku. Mamy bowiem prawo obejrzeć czy przymierzyć to, co kupiliśmy. Na takich samych zasadach, jak możemy to zrobić w tradycyjnych sklepach.

Powyższe przepisy o prawie do odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży nie obowiązują, gdy ktoś kupił:

  • coś, co było zrobione na indywidualne zamówienie (np. koszulkę z wymyślonym przez siebie nadrukiem czy kalendarz ze zdjęciami);
  • płytę z muzyką lub filmem czy program komputerowy, jeśli są odpakowane z folii;
  • coś w drodze aukcji publicznej (nie korzystał z opcji "Kup teraz" - ze stałą ceną, tylko brał udział w licytacji)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje