Jak odstraszyć i pozbyć się szkodników z ogrodu? Najlepsze sposoby
Wiosna wkracza do naszych ogrodów. Rozpoczęliśmy pierwsze porządki, wkrótce przeprowadzimy najważniejsze pozimowe czynności i niedługo potem będziemy oczekiwać, aż ogród rozkwitnie. Niestety, wraz z wiosną wracają stare problemy. Budzą się i przybywają starzy znajomi. Szkodniki w ogrodzie potrafią wyrządzić wiele szkód i sprawić, że nasza praca stanie się pracą "syzyfową". Jak odstraszyć szkodniki i pozbyć się ich z naszego ogrodu? Poznajmy najlepsze sposoby.
Najczęstsze szkodniki w ogrodzie
Najbardziej znanymi szkodnikami w naszych ogrodach są krety, gryzonie i ślimaki. Pojedyncze nie stanowią problemu, są potrzebne (szczególnie krety, ale nawet ślimaki) dla zachowania równowagi w naszym ogrodzie. Jeśli stają się zbyt uciążliwe, a ich liczba rośnie, musimy ruszyć do walki. Zawsze warto zacząć walkę od ekologicznych metod, zanim wyciągniemy zabójcze środki chemiczne lub śmiertelne pułapki.
Jak pozbyć się kreta
Kret jest ssakiem idealnie przystosowanym do życia pod ziemią. Budując podziemne korytarze niszczy trawniki, rabaty z roślinami, klony, całe systemy korzeniowe roślin. Mimo że sam wyjada różne szkodliwe owady, ich larwy i poczwarki, ślimaki, młode gryzonie, sam nie jest mile widziany przez właścicieli ogrodów. Krety zjadają też pożyteczne dżdżownice, żaby i ropuchy, ale to, co najbardziej martwi ogrodników, to wyrzucanie na powierzchnię ogrodu charakterystycznych kopców ziemi.
Norniki podgryzają korzenie roślin
Niszczenie naszego ogrodu spod ziemi to nie tylko działalność kreta. Możemy natknąć się również na gryzonie, spośród których najbardziej aktywne są norniki. Niszczą trawę i podgryzają korzenie roślin. Inne gryzonie mieszkające w naszych ogrodach, jak myszy polne i domowe, zjadają zboża, owoce i warzywa, bulwy roślin ozdobnych, a zimą obgryzają pędy i korę drzew.
Krety możemy odstraszać za pomocą specjalnych urządzeń zakupionych w sklepie, które wkopujemy w ziemię. Takie odstraszacze wydają dźwięki nielubiane przez krety. Podobną zasadę działania będzie miała plastikowa butelka nabita na metalowy palik wkopany w trawnik. Krety nie lubią takich odgłosów, a tym bardziej lekkich drgań, które butelki przenoszą do wnętrza ziemi.
Kreta możemy też złapać do specjalnej pułapki. Pułapka ma z obu stron zapadki, zwierzę nie wydostanie się na zewnątrz. Złapanego kreta wypuszczajmy na wolność co najmniej 500 m od ogrodu.
Aby zniechęcić kreta i gryzonie do przebywania w naszym ogrodzie, warto sadzić rośliny odstraszające. Należą do nich bazylia, czosnek, wilczomlecz groszkowy, rącznik pospolity, szachownica cesarska, tymianek czy komosa. W pobliżu wejść do korytarzy można umieszczać roztarte ząbki czosnku i gałązki tuj, liście i gałęzie orzecha włoskiego oraz zioła: miętę, bazylię, majeranek, tymianek.
Można też wykorzystać dostępne środki chemiczne - repelenty - które odstraszają zwierzęta. Opryskuje się nimi korytarze i ich wyloty. Nornika możemy wyrzucić z ogrodu z pomocą wody. Jeśli znajdziemy wejście do jego korytarza, wlejmy do niego wodę. Powinna "wypłukać" mieszkańca na zewnątrz, a ten w popłochu ucieknie z ogrodu.
Najbardziej drastyczną formą walki z gryzoniami jest zastawianie pułapek, gotowych do kupienia w sklepie oraz zastosowanie różnego rodzaju trutek, dostępnych w formie granulek i kapsułek. Szkodniki nie wyjdą z tego żywe. Powinniśmy jednak zawsze mieć na uwadze nasze zwierzęta domowe i ich bezpieczeństwo w przypadku kontaktu z trutką.
Ślimaki - jak się ich pozbyć z ogrodu
Naszym ogrodom najbardziej szkodzą ślimaki nagie. Wygryzają dziury w liściach, mniejsze zjadają w całości, drążą kanaliki w warzywach. I choć są przydatne w procesach rozkładu, nikt, kto ma ogród, nie cieszy się z tej ich roli. Poza tym lubią atakować nasz ogród w tak dużych ilościach, że zniszczeniu ulec może nawet każda roślina.
Odstraszenie ślimaków możemy zaplanować już na etapie sadzenia roślin i krzewów owocowych. Aby skutecznie odstraszyć ślimaki, posadźmy macierzankę lub majeranek, rumianek, cząber ogrodowy, cebulę, czosnek lub szałwię. Możemy posadzić je w środku klonu między innymi roślinami.
Tak zapraszamy ślimaki do ogrodu
Wybierając astry chińskie, dalie, lilie białe, nasturcje, z owoców maliny, truskawki, poziomki, a z warzyw kapustę głowiastą i pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe oraz marchew - zapraszamy ślimaki do ogrodu.
Im bardzie dbamy o ogród, tym bardziej utrudniamy życie ślimakom, gdyż te stworzenia lubią dużą trawę, niezgrabione liście, kompost. Ale właściciele nawet najbardziej zadbanych ogrodów wiedzą, że dbanie o porządek to czasem za mało. By jednak zminimalizować komfort naszych szkodników, trzeba niszczyć chwasty (na przykład pokrzywy), często kosić trawę i spulchniać ziemię.
Rośliny, na których bardzo nam zależy, można potraktować indywidualnie. Starannie obsypmy roślinę dookoła trocinami, korą lub igłami sosny.
Wrogowie ślimaków to ropuchy, jeże, jaszczurki i ptaki, zwłaszcza kosy, szpaki, gawrony, bażanty i kaczki. Jeśli zamieszkają w pobliżu naszego ogrodu, będziemy bezpieczniejsi.
W sklepach kupimy różne preparaty do zwalczania ślimaków. Powinniśmy stosować je bardzo ostrożnie, by nie zniszczyły roślin. To preparaty toksyczne. Możemy także wybrać delikatniejsze preparaty biologiczne.
Zobacz też: