Jak odstraszyć i wypędzić dziki z działki czy ogrodu? Sprawdzone sposoby

Gdy dziki niszczą uprawy i doprowadzają ogród czy działkę do ruiny, trzeba zrobić wszystko, aby pozbyć się ich jak najszybciej z posesji. W nierównej walce z twardymi przeciwnikami można wykorzystać nie tylko petardy hukowe czy repelenty, ale także tajną broń, jaką jest pułapka z ludzkich włosów bądź stare płyty CD. Poniżej kilka patentów, które pomogą odstraszyć dziki z posesji.

Dzik potrafi spustoszyć uprawy
Dzik potrafi spustoszyć uprawy123RF/PICSEL

Dziki potrafią zamienić uprawy w ruinę w jedną noc!

Pukle włosów warto rozłożyć na polach uprawnych
Pukle włosów warto rozłożyć na polach uprawnych123RF/PICSEL

Gdy w lasach brakuje jeszcze pożywienia, łupem dzikiej zwierzyny, do której, rzecz jasna, zaliczane są przede wszystkim dziki, padają prywatne posesje i działki. Potrafią narobić niemałych szkód i w jedną noc doprowadzić uprawy czy ogród do ruiny. Szczególną atencją obdarzają ziemniaki, marchew oraz buraki. W walce z dzikami najczęściej wykorzystuje się petardy czy armatki hukowe oraz repelenty o zapachu niedźwiedzia lub wilka. Można je nabyć w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych albo zakupić w internecie.

Rozłóż pukle włosów na działce: Szybko odstraszysz dziki

Bywa jednak i tak, że okazują się niewystarczające i mimo ich stosowania dziki nadal tratują plony. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać domowe patenty. Najskuteczniejszy z nich jest ten polegający na wykorzystaniu w nierównej walce z dzikiem pułapki z ludzkich włosów. Pukle ściętych włosów można pozyskać u zaprzyjaźnionego fryzjera i porozkładać na polach uprawnych w odstępach sięgających 10 metrów. Efekt prostego zabiegu - jak przekonują praktycy metody - jest murowany! Dziki, które wyczują woń człowieka obecną na włosach, płoszą się i już nie tratują upraw. Zdaniem rolników, zapach człowieka utrzymuje się aż do pierwszego ulewnego deszczu. Patent wypróbować warto, bo nic nie kosztuje, a jak widać skutkuje!

Płytki CD i puszki z repelentami

Dziki często tratują uprawy ziemniaków i buraków
Dziki często tratują uprawy ziemniaków i buraków123RF/PICSEL

Działanie pułapki z włosów można wzmocnić, wieszając na gałęziach drzew rosnących na obrzeżach działki stare płyty CD. Promienie słoneczne, które odbijają się od powierzchni płyt, działają na dziki odstraszająco i już nie mają ochoty na smakołyki z naszych upraw. Podobny efekt można uzyskać wbijając w grunt działki paliki i umieszczając na nich puszki ze szmatkami, które posiadają zapach ludzkiego potu. Pułapka z pewnością odwiedzie dziki od spacerów pomiędzy uprawami i pałaszowania warzyw.

Dlaczego rolnicy walczą z dzikami?

Dziki gustują szczególnie w burakach
Dziki gustują szczególnie w burakach123RF/PICSEL

Prawdą jest, że dziki pełnią kluczową rolę w ekosystemie, między innymi chronią nas przed rozprzestrzenianiem się chorób, gdyż żywią się padliną; zjadają też larwy owadów, które często są szkodnikami. Jednak ich działalność spowodowała, że rolnicy są do nich bardzo wrogo nastawieni. Często sieją spustoszenie w uprawach ziemniaków, buraków, marchwi, a nawet roślin zbożowych. Dlatego też posiadacze upraw robią wszystko, by dzików pozbyć się szybko z pól i posesji. Wiadomo już, że wprost nie znoszą zapachu ludzkiego potu oraz zapachu niedźwiedzia czy wilka. Dla uzyskania najlepszych efektów w walce z dzikami warto wykorzystywać wszystkie patenty rotacyjnie. Obecnie najpopularniejszą mechaniczną metodą radzenia sobie z dzikami jest armatka hukowa na dzika.

Dziki potrafią wyrządzić na działce duże szkody
Dziki potrafią wyrządzić na działce duże szkodyINTERIA.PL

Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas