Jak oszczędzać ciepło w mieszkaniach podczas zimy?

Temperatury są coraz niższe, a czas przestawiliśmy już na zimowy. To może oznaczać jedno - nieuchronnie zbliża się zima. Nasze organizmy będą potrzebować zatem ogrzania, więc w ruch pójdą kaloryfery. Jak wiadomo, regularne ogrzewanie domów i mieszkań w zimie może oskubać nasze portfele, dlatego proponujemy wdrożyć w życie plan oszczędnościowy. Podpowiadamy, jak zaoszczędzić ciepło oraz pieniądze w zimie.

article cover
©123RF/PICSEL

Jeżeli to nie jest konieczne, nie grzejmy zbyt mocno

©123RF/PICSEL

Kiedy na zewnątrz spada temperatura, często pojawia się pokusa, żeby maksymalnie odkręcić ogrzewanie. Nie jest to jednak dobry pomysł, jeśli na zewnątrz nie jest bardzo zimno, ponieważ właśnie w takich sytuacjach możemy stracić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Jaki z tego morał? Nie przesadzajmy z odkręcaniem kaloryfera, jeżeli na zewnątrz nie jest bardzo zimno. Wystarczy, że w mieszkaniu będziemy utrzymywać temperaturę 20 stopni Celsjusza, a na ramiona zarzucimy ciepły sweter. Przy takiej temperaturze możemy zaoszczędzić nawet 15 procent kosztów ogrzewania w chłodne dni.

Przed okresem grzewczym odpowietrzmy grzejniki

Przed rozpoczęciem okresu grzewczego pamiętajmy o odpowietrzeniu grzejników, by służyły nam bez zarzutu.

Folia odbijająca ciepło

©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy zwiększyć poziom ciepła w mieszkaniu, polecamy zastosować folię odbijającą ciepło. Znajdziemy ją w marketach budowlanych. Montuje się ją za kaloryferem. Jakie funkcje spełnia taka folia? Odbija promieniowanie cieplne umożliwiając bardziej efektywne nagrzewanie powietrza, które przepływa między grzejnikiem a ścianą. Z drugiej strony stanowi izolację ograniczającą promieniowanie ciepła w ścianę zewnętrzną budynku, która zazwyczaj jest chłodniejsza.

Pamiętajmy o uszczelnieniu okien

Jeśli zastanawiamy się, dlaczego mimo ogrzewania w naszych domach nie jest ciepło, sprawdźmy, czy okna są dobrze uszczelnione. Zdarza się, że ciepło ulatnia się właśnie, dlatego, że okna nie są dobrze uszczelnione. Zadbajmy zatem o to, by sprawdzić uszczelki przed zimą zarówno w oknach, jak i w ramach okiennych.

Stopery do drzwi

Ciepło z naszych domów ulatnia się również poprzez przeciąg, dlatego warto zadbać też o zabezpieczenie drzwi. Pomogą nam w tym stopery do drzwi, które zapobiegają ulatnianiu się ciepła.

Korzystajmy z ciepła, które wytwarzamy

©123RF/PICSEL

Podczas gotowania czy pieczenia warto wykorzystać ciepło, które wytworzył piec. Pozwala nam to zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu. Gdy gotujemy, pieczemy lub przygotowujemy gorącą kąpiel, warto otworzyć drzwi do wszystkich pomieszczeń w domu, by się nagrzały.

Warto ocieplić sufit

Ocieplenie sufitu w piwnicy pozwoli uzyskać wyższą temperaturę w pokojach dziennych. Warto zdecydować się na ten krok, jeśli nasza piwnica nie jest ogrzewana. Koszt ocieplenia sufitu jest niewielki, a w ciągu kilku lat możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.

Postawmy na światło dzienne

Również promienie słoneczne pomogą nam ocieplić mieszkania i domy, dlatego w dzień warto odsłaniać okna i wpuszczać do domu jak najwięcej światła. Dzięki temu zwiększamy temperaturę w domu i oszczędzamy na ogrzewaniu z grzejników.

Czyśćmy regularnie kominek i piec, by zwiększyć ich wydajność

art
©123RF/PICSEL

Zanieczyszczone urządzenia grzewcze nie grzeją tak, jak powinny. W efekcie tracimy ciepło, które mogłoby ogrzać nasze domy, dlatego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu kominka lub pieca. Zalecamy wyczyścić je jeszcze przed sezonem grzewczym.

Zakręcajmy kaloryfer, jeśli wychodzimy z domu

Zaoszczędzić na ogrzewaniu pomoże nam również zakręcanie kaloryfera przed wychodzeniem z domu. Możemy skręcić grzejnik do zera lub - jeśli chcemy, by gdy wrócimy, szybko się nagrzał - ustawić głowicę delikatnie ponad zero.

Wietrzmy krótko, ale intensywnie

Nasze mieszkania i domy muszą być wietrzone regularnie - nie ulega to wątpliwości, jednak zimą powinniśmy wietrzyć je krótko, ale intensywnie, by nie tracić zbyt dużo ciepła.

Jeśli mamy zewnętrzne rolety, warto zamknąć je na noc

Również rolety zewnętrzne pomogą nam zatrzymać ciepło w domach i mieszkaniach. Zamykanie ich na noc pozwoli nam zaoszczędzić nawet około 30 procent ciepła. Rolety zewnętrzne świetnie chronią domy przed niską temperaturą, wiatrem oraz śniegiem.

Oszczędzanie nie jest trudne. Wystarczy zastosować się do kilku zasad. Efekty potrafią naprawdę ucieszyć!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas