Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? Poznaj niezawodne sposoby!

Oszczędzając na rachunkach za wodę, można wiele zyskać. Zgromadzone pieniądze warto przeznaczyć na inne cele. Wystarczy poznać sprawdzone sposoby, a także zmienić kilka nawyków w codziennym funkcjonowaniu. Oprócz pożytku dla twojego portfela to również troska o naszą planetę. Jak oszczędzić na rachunkach za wodę? Czy opłaty wzrosną? Wyjaśniamy.

Świadome korzystanie z wody pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy
Świadome korzystanie z wody pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy123RF/PICSEL

  • Umiejętne korzystanie z wody pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można przeznaczyć na inne cele.
  • Zamiast długiej kąpieli, lepiej wziąć krótki prysznic. Dobre nawyki wpłyną na wysokość rachunków za wodę.
  • Warto zainwestować w zmywarkę, która zużywa mniej wody, niż ręczne zmywanie naczyń.
  • Ceny za wodę mogą wzrosnąć po nowym roku nawet o kilkadziesiąt procent.

Jakie korzyści daje oszczędzanie wody?

Codzienne oszczędzanie wody niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko materialnych. To przede wszystkim troska o środowisko. Na naszej planecie zaczyna brakować wody, która jest niezbędna do życia. Jeśli wprowadzisz kilka zmian, a złe nawyki zamienisz na dobre, naprawdę wiele zyskasz. Oszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na wakacje czy rozwijanie swojego hobby.

Prysznic zamiast kąpieli

Szybki prysznic jest tańszy niż długa kąpiel
Szybki prysznic jest tańszy niż długa kąpiel123RF/PICSEL

Pierwszą rzeczą, którą warto zmienić, to sposób wieczornej higieny. Weź prysznic, zamiast długiej kąpieli. Dlaczego? Ponieważ wybierając drugi wariant, potrzebujesz nawet do trzech razy więcej wody! Podczas jednej kąpieli w wannie można zużyć nawet 77 litrów cieplej wody. Dla porównania: biorąc pięciominutowy prysznic, zużyjesz 20 litrów ciepłej wody. To znacznie pozwoli na zmniejszenie rachunków.

Wyłącz strumień wody

Podczas mycia zębów zakręcaj wodę, gdyż jest ona w tym czasie zbędna. To czynność, która trwa koło dwóch minut. Biorąc pod uwagę, że zęby myje się przynajmniej dwa razy dziennie, zaoszczędzisz aż cztery minuty niepotrzebnego puszczania bieżącej wody. Dokładnie to samo dotyczy zmywania naczyń ręcznie. Najpierw wyszoruj naczynia gąbką z dodatkiem płynu, dopiero potem spłucz je pod bieżącą wodą.

Wykorzystaj deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę pozwoli nam sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę
Zbiornik na deszczówkę pozwoli nam sporo zaoszczędzić na rachunkach za wodę123RF/PICSEL

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy za wodę, jest wykorzystanie deszczówki. Warto ją użyć do mycia podłóg, podlewania roślin, spłukiwania wody w toalecie czy do prania. Jeśli obawiasz się, czy jest ona wystarczająco czysta, możesz ją przefiltrować. Jeśli posiadasz gospodarstwo domowe, woda ta przyda się podczas pojenia zwierząt.

Pierz, gdy pralka jest pełna

Pranie powinno puszczać się dopiero, gdy pralka jest pełna
Pranie powinno puszczać się dopiero, gdy pralka jest pełna123RF/PICSEL

By zaoszczędzić wodę na częstym praniu, pamiętaj o włączeniu pralki, gdy jest ona załadowana do pełna. Do urządzenia zmieści się kilka kilogramów prania (nawet do pięciu). Wszystko zależy od wielkości urządzenia i rodzaju tkanin. Nie można również przesadzić w drugą stronę. Jeśli nie jesteś w stanie włożyć dłoni do bębna urządzenia to znak, że jest ono przeładowane. To może również niekorzystnie wpłynąć na jakość prania.

Zainwestuj w zmywarkę

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów sprzętów, które podczas pracy pobierają mniej wody. Odpowiedniej jakości zmywarka pozwoli na zaoszczędzenie nawet trzy razy mniej wody, niż podczas zmywania ręcznego. Średni cykl zmywania potrzebuje około 25 litrów zimnej wody, a koszt jednego mycia to około 40 groszy za zużycie wody. Dla porównania, zmywając naczynia ręcznie, zużywa się aż 80 litrów wody (40 litrów zimnej i tyle samo ciepłej). To daje koszt ponad złotówki za jedno mycie, różnica jest więc widoczna gołym okiem. Ten czas lepiej wykorzystać na przyjemności lub spędzenie go z bliskimi.

Czy opłaty za wodę wzrosną?

Po nowym roku rachunki za wodę mogą być wyższe
Po nowym roku rachunki za wodę mogą być wyższe123RF/PICSEL

W związku z galopującą inflacją ceny za rachunki za wodę znacznie wzrosły. Dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo zmian obecnych stawek w styczniu 2023 roku. Teraźniejsza cena za metr sześcienny wody waha się w zależności od województwa. Jest to 2,80 zł w województwie lubelskim, a nawet 5,5 zł na Śląsku. Do tego dochodzą opłaty za odprowadzanie ścieków. Wzrost może sięgać nawet kilkudziesięciu procent, co daje kilkanaście złotych więcej w skali miesiąca. Jeszcze należy wziąć pod uwagę koszt podgrzewania wody w niektórych gospodarstwach domowych. Warto więc już dzisiaj wprowadzić do swojego życia dobre nawyki, pozwalające zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas