Jak otworzyć wino bez korkociągu?
Trudno wyobrazić sobie wykwintną kolację bez butelki wina. Otwarcie jej korkociągiem nie sprawia większego problemu. Gorzej, gdy nie mamy go przy sobie lub nie wiemy, gdzie się zapodział. Oczywiście, zawsze można go poszukać, ale kiedy czas nagli, trzeba znaleźć alternatywne metody. Jak otworzyć wino bez korkociągu? Jakich przedmiotów można użyć w zastępstwie? Przekonajmy się.
Wepchnięcie
Jednym ze sposobów na otwarcie wina bez korkociągu jest wepchnięcie korka do środka butelki. Do tego celu przyda się długi i sztywny przedmiot, taki jak np. widelec, drewniana łyżka czy śrubokręt. Jedną ręką złap szyjkę butelki, a drugą ręką wpychaj korek: ruch musi być zdecydowany, ale ostrożny. Po otwarciu, przelej wino do karafki i podaj gościom.
Nożyczki
Jeśli nie masz pod ręką korkociągu, sięgnij po nożyczki. Wbij w sam środek korka jedynie ostrą część nożyczek, a następnie przekręcaj go kilkanaście razy i delikatnie pociągaj do siebie. Kiedy wyjdzie z szyjki mniej więcej do połowy, postaraj się go wyciągnąć palcami. Jeśli nie masz ostrych nożyczek, sięgnij po pilnik do paznokci albo śrubokręt.
Wkręt
Metoda najlepsza dla majsterkowiczów. Kiedy korkociągu brak, użyj zwykłego wkręta, który wkręć do połowy długości w korek. Następnie wyciągnij go za pomocą kombinerek albo obcęgów.
Podgrzej szyjkę
Innym sprawdzonym patentem na otwarcie wina bez korkociągu, jest podgrzanie szyjki butelki. Sięgnij po zapalniczkę albo palnik kuchenny i nakieruj ogień na przestrzeń między korkiem, a winem. Kiedy powietrze w środku się ogrzeje: zwiększy się jego ciśnienie i automatycznie wypchnie korek poza butelkę. Uważaj, aby się nie oparzyć!
Włóż butelkę do buta!
Skuteczna metodą jest zsunięcie korka za pomocą buta. Choć brzmi to niewiarygodnie, warto spróbować. Włóż butelkę trunku do obuwia (tak, aby dno było ułożone prostopadle do wewnętrznej wkładki), a następnie uderzaj podeszwą w pionową powierzchnię (np. ścianę). Pamiętaj o tym, aby trzymać butelkę mocno! Ruchy muszą być zdecydowane, ale trzeba robić to z wyczuciem, gdyż w przeciwnym razie szkło może pęknąć i skaleczyć dłoń.