Jak pielęgnować aloes?

Moda na uprawę roślin doniczkowych trwa w najlepsze. Na szczęście istnieją gatunki, które są łatwe w uprawie, a do tego niestraszne są im ekstremalne warunki. Jednym z nich jest aloes, którego działanie wykorzystuje się na masową skale w kosmetyce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić go na swoim parapecie. Spełniając kilka łatwych warunków, odwdzięczy się bujnym wzrostem, a także zredukuje ilość zanieczyszczeń w powietrzu. O tym, jak pielęgnować aloes, dowiesz się z artykułu.

Aloes jest rośliną idealną dla zapominalskich
Aloes jest rośliną idealną dla zapominalskich123RF/PICSEL
Domowy żel aloesowy - jak go zrobić?Interia DIY

"Roślina nieśmiertelności"

Aloes błyskawicznie się rozrasta!
Aloes błyskawicznie się rozrasta!123RF/PICSEL

Aloes jest rośliną, która była uprawiana już w starożytnym Egipcie. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywanym w kosmetyce, szybko okrzyknięto ją mianem "rośliny nieśmiertelności". Aloes lekarski, bo taka odmiana najczęściej jest uprawiana, charakteryzuje się rozetami charakterystycznych liści wypełnionymi żelem zawierającym składniki odżywcze niezbędne dla jej wzrostu. Roślina jest zaliczana do sukulentów, czyli dobrze znosi suszę i niestraszne są jej wysokie temperatury.

Gdzie ustawić aloes?

Aby aloes pięknie rósł i sprawiał jak najmniej problemów, należy go ustawić w odpowiednim miejscu. Powinno być ono jasne - nie są mu straszne bezpośrednie promienie słoneczne. Najlepszy będzie dla niego parapet od strony południowej albo wschodniej. Zbyt mała ilość światła powoduje, że jego liście żółkną, a cała roślina jest bardziej podatna na ataki szkodników.

Podlewanie aloesu

Aloes latem może być wystawiany na zewnątrz
Aloes latem może być wystawiany na zewnątrz123RF/PICSEL

Aloes jest wdzięczną rośliną i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. To idealny okaz dla zapominalskich, bowiem potrafi znieść bardzo długie okresy suszy. Wystarczy go podlewać mniej więcej co dwa tygodnie (gdy podłoże jest suche) niewielką ilością wody. W okresie wegetacyjnym (od wiosny do października) raz w miesiącu warto zasilać go nawozami bogatymi w potas.

Przesadzanie

Przesadzanie aloesu jest banalne
Przesadzanie aloesu jest banalne123RF/PICSEL

Jeśli aloes ma dobre warunki, bardzo szybko się rozrasta do pokaźnych rozmiarów. Nie tylko rosną jego zielone liście, ale w pustych przestrzeniach pojawiają się także nowe rozety. To doskonały moment na przesadzanie i rozsadzanie rośliny do innych pojemników. Starszym egzemplarzom wystarczy zmienić pojemnik na większy, natomiast młode sadzonki należy delikatnie wyjąć i umieścić w wilgotnym podłożu, do którego szybko się aklimatyzuje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas