Jak pielęgnować azalię doniczkową?
Azalia jest jedną z najpopularniejszych, obok storczyków, kwitnących roślin. To, co ją odróżnia od innych doniczkowych gatunków, to fakt, że kwitnie obficie nawet przez kilka miesięcy. Choć trzeba pamiętać o jej wymaganiach, to minimalny wysiłek się zawsze opłaci - azalia będzie odporna na niekorzystne czynniki, a kwiatostany mogą nawet pojawiać się kilka razy w roku. Jak pielęgnować azalię? Garść wskazówek znajdziesz poniżej.
Wybierz odpowiedni egzemplarz
Choć przedstawicieli gatunków azalii jest sporo, to w sklepach i kwiaciarniach najczęściej można spotkać azalię indyjską albo japońską. Mogą różnić się one kwiatami oraz ich barwą Aby uprawa rośliny nie sprawiała kłopotu, należy wybrać odpowiedni egzemplarz. Liście powinny być intensywnie zielone i jędrne oraz nie mogą się znajdować na niej te brązowe i przeschnięte. Jeśli azalia jest w fazie kwitnięcia, wśród kwiatów powinny znajdować się również nierozwinięte pąki kwiatowe.
Stanowisko dla azalii
Azalia, z racji swojego intensywnego kwitnięcia, powinna być ustawiona na słonecznym parapecie. Jednak, kiedy traci swoje piękne i dekoracyjne kwiaty powinna zostać przeniesiona do chłodniejszego miejsca, którego temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. W czasie spoczynku roślina może być przycinana, co pobudzi ją do lepszego rozkrzewiania się. Warto pamiętać, że należy na bieżąco usuwać jej martwe części: zarówno liście jak i zwiędnięte płatki.
Pielęgnacja
Aby azalia pięknie rosła, należy zapewnić jej odpowiednią dawkę wody. Trzeba pilnować, aby podłoże było cały czas wilgotne, gdyż sucha gleba skutkuje natychmiastowym zrzucaniem liści i kwiatów. Woda dla azalii powinna być przegotowana (to ją zmiękczy) oraz odstana (ulotni się z niej chlor). Azalia lubi wysoką wilgotność powietrza, jednak nie wolno jej zraszać. Lepiej ustawić doniczkę na tacce wypełnionej kamieniami i wodą.