Jak pielęgnować podłogi winylowe?

Kilka lat temu podłogi winylowe były bardzo modne. Wiele osób wybierało je do swojego mieszkania lub domu, kierując się przede wszystkim trwałością materiału, z jakiego są wykonane. Do dziś są one bardzo popularne, szczególnie ze względu na swoją wytrzymałość, przyzwoitą cenę, a także oryginalny wygląd. Również ich proces czyszczenia nie jest kłopotliwy, a wręcz przeciwnie! Pielęgnacja podłóg winylowych jest tania i prosta. By utrzymać ten wyjątkowy rodzaj podłogi w dobrym stanie, pamiętaj, żeby czyścić ją systematycznie. Oto kilka porad, jak poprawnie czyścić podłogi winylowe i nie tylko.

article cover
©123RF/PICSEL

Dbaj o swoją podłogę

©123RF/PICSEL

Pielęgnację podłogi winylowej należy rozpocząć od bardzo prostego kroku – dbania o nie! Co to oznacza? Podłogi drewniane czy winylowe często narażone są na różnego rodzaju otarcia czy uszkodzenia, powstałe w trakcie przesuwania mebli, wielokrotnego zasuwania krzeseł, a także chodzenia po ich powierzchni w szpilkach. Każde nieumiejętne użytkowanie podłogi winylowej zostawia na niej ślad w postaci brzydkich rys. By temu zapobiec, nałóż na obszary najbardziej narażone na zaharowania, dywanik lub wycieraczkę. Mowa tutaj o miejscach w okolicy drzwi oraz pod krzesłami. Inną sprawdzoną metodą, jest także naklejenie specjalnych podkładek pod meble, które nie będą powodować rys na podłodze podczas przesuwania.

Częste czyszczenie

©123RF/PICSEL

Podłóg drewnianych i winylowych nie należy myć zbyt często specjalnymi preparatami. Taki zabieg funduje się im raz na dłuższy okres. Ważniejsze jest natomiast, by regularnie i przynajmniej trzy razy w tygodniu zbierać z podłogi kurz i przecierać jej powierzchnię wilgotną szmatką. Dzięki takim rozwiązaniom, łatwo unikniesz nagromadzenia się kurzu, a w konsekwencji lepiej wyczyścisz podłogę. Należy pamiętać, że podłogę winylową odkurza się za pomocą specjalnej szczotki z miękkim włosiem, która delikatnie ściąga z niej kurz i nie powoduje zarysowań.

Ocet jabłkowy

Jednym z najlepszych środków naturalnych do czyszczenia podłóg winylowych jest ocet jabłkowy. Kwaśny ocet pomaga efektywnie usuwać kurz i brud, nie pozostawiając nieestetycznych osadów na powierzchni. By przygotować taki specyfik do mycia podłogi, wymieszaj szklankę octu jabłkowego w misce ciepłej wody, następnie namocz nim szmatkę i zacznij myć podłogę. Jeśli podłoga jest bardzo brudna, spróbuj dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Natomiast jeśli chcesz dodać blasku swojej podłodze, do miski z wodą dodaj kilka kropli olejku dla niemowląt.

Jeśli mamy do czynienia z naprawdę uporczywymi zarysowaniami, warto użyć środków do maskowania zarysowań. Jeśli trudno znaleźć ci te specyfiki, możesz sięgnąć po olejek jojoba, który równie dobrze usuwa zarysowania. W celu usunięcia śladów smarowania, przemyj podłogę wodą z dodatkiem octu jabłkowego.

Usuwanie plam

©123RF/PICSEL

Plamy i zabrudzenia z podłóg winylowych zaleca się usuwać od razu. Przede wszystkim dlatego, że mogą one trwale rozgościć się na jej powierzchni, powodując nieodwracalne odbarwienia. Plamę z podłogi winylowej najlepiej czyścić wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, używając miękkiej ściereczki. Delikatnie pocieraj plamę, dopóki nie zniknie.

Do plam, które zdążyły już zaschnąć na podłodze, można używać miękkiej szczoteczki i sody oczyszczonej. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się walczyć z plamą powstałą z tuszu do rzęs, szminek, lakierów do paznokci czy farb do włosów. Do usuwania takich plam świetnie sprawdzi się czysta wódka, którą wystarczy nałożyć na wacik lub bawełnianą szmatkę i potrzeć.

Czego unikać podczas czyszczenia podług winylowych?

Rzecz, której szczególnie nie tolerują podłogi winylowe, to odkurzacz. Przede wszystkim dlatego, że jego element wsysający kurz najczęściej wykonany jest z plastiku lub innego tworzywa, które może pozostawić na podłodze zarysowania.

Na winylowe podłogi również źle działają wszelkie środki chemiczne. Należy zatem pamiętać, żeby nie myć ich jednym z popularnych płynów do mycia podłóg.

To prawda, że zaleca się mycie podłóg drewnianych i winylowych woskiem, ale należy zwracać szczególną uwagę, by takie preparaty nie zawierały rozpuszczalnika. Nigdy nie używaj również środków na bazie amoniaku, ponieważ może powodować on rozkład materiału, a w następnej kolejności jego pękniecie.

Podłogi winylowe są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju zarysowania i uszkodzenia. Wymagają zatem odpowiedniej pielęgnacji. Wyżej przedstawione sposoby na pewno ułatwią ci utrzymanie twojej ulubionej podłogi w dobrej kondycji i sprawią, że będziesz cieszył się nią przez lata.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas