Jak pielęgnować sierść zwierząt
Sprawdź, jak ułatwić sobie zadanie i jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila
Teraz to ważne
Wiosną większość naszych czworonożnych podopiecznych zmienia okrywę włosową. Dlatego trzeba częściej sięgać po ich szczotki!
Dobra technika
By fryzjerskie zabiegi były skuteczne, trzeba rozczesywać przede wszystkim najgłębiej położone warstwy sierści (podszerstek). To właśnie tam najszybciej powstają kołtuny, które mogą się filcować.
Nagroda
Pupil spokojnie podda się szczotkowaniu, jeśli będzie wiedział, że na koniec dostanie swój ulubiony smakołyk. Pamiętaj, że zabiegi pielęgnacyjne lepiej jest podzielić na kilka krótszych „seansów”, niż zmuszać zwierzaka do cierpliwego znoszenia ich przez długi czas.
Udogodnienie
Masz długowłosego pupila? Wybierając szczotkę lub zgrzebło, zwróć uwagę, by rączka narzędzia nie ślizgała się w dłoni. Zapobiega temu np. warstwa perforowanej gumy. Dzięki temu wyczesywanie będzie mniej męczące także dla... ciebie.
A może to choroba?
Nadmierne linienie zwierzaka może być objawem alergii (np. na pokarm) lub wynikiem niewłaściwie zbilansowanej diety (ubogiej np. w kwasy tłuszczowe). Warto to skonsultować z weterynarzem!
Warto zwilżyć
Czworonogom o długiej, półdługiej lub... skołtunionej sierści dobrze jest delikatnie zwilżyć sierść przed sięgnięciem po szczotkę. Ułatwi to rozczesywanie i zapobiegnie szarpaniu sierści.
Usunięcie podszerstka znacznie ułatwia tzw. furminator (rodzaj szczotki), który nie niszczy wierzchniej warstwy sierści. Wielkość furminatora dopasuj do „rozmiaru” pupila.
Mikołaj Dymek lekarz z kliniki weterynaryjnej