Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat to dzisiaj jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Ostatnio jest w modzie ze względu na swoje właściwości oczyszczające powietrze. Na świecie spotkamy około kilkudziesięciu gatunków skrzydłokwiatu, ale tylko dwa znajdują swoje zastosowanie jako rośliny ozdobne. Skrzydłokwiat to piękny kwiat, ale i wymagający. Potrzebuje częstego podlewania i odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o skrzydłokwiat, by zdrowo rósł i okazale się prezentował.
Co warto wiedzieć o skrzydłokwiecie?
Skrzydłokwiat pochodzi z rodziny obrazkowatych. W naturze występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w Azji Południowo-Wschodniej. Skrzydłokwiat występuje w 49 gatunkach, z czego tylko dwa wykorzystuje się jako rośliny ozdobne. Mowa o skrzydłokwiecie kwiecistym i skrzydłokwiecie Wallisa. To one najczęściej goszczą na naszych parapetach.
Jakie warunki sprzyjają skrzydłokwiatom?
Kwiaty te lubią półcieniste, osłonięte i wilgotne miejsca. Najlepiej rosną w około 20 stopniach Celsjusza. Ziemia powinna być luźna, próchniczna i żyzna. Najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi liściowej, kompostowej i piasku o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). Skrzydłokwiaty źle rosną w ziemi zbitej, nieprzepuszczającej powietrza. A jak wygląda sprawa z podlewaniem i nawożeniem skrzydłokwiatu?
Podlewanie
Skrzydłokwiaty uwielbiają wilgoć, dlatego należy podlewać je trzy razy w tygodniu w okresie wiosenno-letnim. Gdy przyjdą niższe temperatury, wystarczy nawadniać je wyłącznie raz w tygodniu. Ważne jest, by skrzydłokwiatów nie przelewać, szczególnie nie zalać ich korzeni, ponieważ szybko stracą liście i mogą zacząć gnić.
Nawożenie
Skrzydłokwiaty potrzebują również regularnego nawożenia. Należy robić to raz na dwa tygodnie wykorzystując nawóz, który nie zawiera wapnia. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić w okresie od kwietnia do sierpnia. Świetnie sprawdzą się również pałeczki nawozowe, które ułatwiają pielęgnację roślin.
Przesadzanie
W pielęgnacji skrzydłokwiatu warto pamiętać również o przesadzaniu rośliny, które najlepiej przeprowadzić w okresie wczesnej wiosny – na przełomie lutego i marca. Wskazane jest, by robić to raz w roku. Potrzebna będzie niewiele większa donica niż dotychczas, dobrej jakości ziemia i nawóz. Zaraz po przesadzeniu należy dokładnie podlać roślinę.