Jak pielęgnować skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina doniczkowa, która chętnie uprawiana jest nie tylko za walory estetyczne, ale także pożyteczne właściwości. Kwiat ten bowiem doskonale oczyszcza powietrze z trujących substancji. Skrzydłokwiaty to bardzo piękne rośliny, ale dość wymagające. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji będą kwitnąć nawet przez kilka miesięcy, szczególnie w okresie letnim.
Skrzydłokwiat: Uprawa i wymagania
Skrzydłokwiat naturalnie rośnie w wilgotnych lasach równikowych i lasach mglistych. Zajmuje tam najniższe piętro, gdzie panuje półmrok i nie trafia tam dużo światła. Dlatego najlepsze stanowisko dla skrzydłokwiatu to miejsce zacienione z rozproszonym światłem. Skrzydłokwiaty lubią też wilgoć i temperaturę na poziomie 18-22 stopni. Należy również zapewnić im żyzne, próchnicze podłoże. Najlepiej, jeśli będzie to mieszanka ziemi liściastej, kompostowej i piasku o lekko kwaśnym odczynie. Skrzydłokwiaty nie przepadają za glebą zbitą i nieprzepuszczającą powietrza. Jak natomiast pielęgnować skrzydłokwiaty?
Skrzydłokwiat: Podlewanie i zraszanie
Ze względu na to, że skrzydłokwiaty uwielbiają wilgotne podłoże, należy je często podlewać i zraszać ich liście. W okresie wiosenno-letnim rośliny nawadniamy 3-5 razy w tygodniu, a zimą dwa razy na tydzień. Aby utrzymać wilgotność gleby, warto ustawić doniczkę na kamykach, podstawce z wodą lub w pojemniku z wilgotnym torfem. Woda, która podlewamy skrzydłokwiaty, powinna być miękka i mieć temperaturę pokojową. Przy wyższej temperaturze kwiaty te należy spryskiwać wodą. Warto też czasami przetrzeć liście skrzydłokwiatu wilgotną ściereczką.
Skrzydłokwiat: Nawożenie
Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań co do nawożenia. Należy to robić latem, gdy roślina kwitnie - najlepiej co dwa tygodnie. Używamy do tego płynnego nawozu do kwitnących roślin doniczkowych. Skrzydłokwiat nie wymaga cięcia, wystarczy usuwać jego zaschnięte liście i kwiaty. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie? Nie przepada ona za przeciągami, wywiewami z urządzeń gazowych, bezpośredniego światła i zbyt wysokiej temperatury. Zwróćmy uwagę na tę czynniki przy ustawianiu skrzydłokwiatu w domu.
Skrzydłokwiat: Choroby
Warto wiedzieć, że skrzydłokwiat jest odporny na choroby i nie ulega atakom szkodników. Czasami może opanować go przędziorek owocowiec, gdy wilgotność powietrza jest za niska. Wystarczy wtedy regularnie spryskiwać roślinę. Skrzydłokwiat może również stwarzać problemy w uprawie, gdy nie jest odpowiednio pielęgnowany. Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji skrzydłokwiatu?
Zwisające liście skrzydłokwiatu: Co jest przyczyną?
Czasami zdarza się, że liście skrzydłokwiatu zwisają i zwijają się. Może to świadczyć o przesuszeniu rośliny. Należy wtedy zanurzyć doniczkę z kwiatem w wodzie, aby ta nasyciła podłoże. Potem trzeba częściej podlewać roślinę.
Czemu skrzydłokwiat nie kwitnie?
Bywa i tak, że skrzydłokwiat nie kwitnie. To znak, że potrzebuje większej wilgotności, nawożenia lub też przesadzenia. Jeśli zaś liście rośliny żółkną i bledną, to znaczy, że kwiat ma za dużo słońca i należy go przestawić w półcień.
Glinka ucieka z Polski. Wiadomo, gdzie teraz zamieszka
Marcelina Ziętek pokazała się w skąpym bikini. Nie szczędzili jej… krytyki!
Martyna Wojciechowska i Przemysław Kossakowski oddzieleni!