Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?
Hortensje ogrodowe to rośliny, które już od jakiegoś czasu są niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o atrakcyjność. Nie dość, że bujnie się rozrastają tworząc gęsto ulistniony krzew, ale także obficie kwitną! Ale żeby taki wynik osiągnąć, trzeba zapewnić hortensjom odpowiednie warunki: wtedy pierwsze kwiatostany pojawiają się w czerwcu i wdzięcznie prezentują się do sierpnia. A co zrobić, kiedy mimo wszystko nie kwitnie? Wtedy warto zrobić rachunek sumienia i swoje błędy uprawowe naprawić. Jeśli w porę się zreflektujemy, istnieje szansa, że nasz krzew będzie się jeszcze prezentował w pełnej krasie. Jak pobudzić hortensję do kwitnienia? Przekonajmy się.
Odpowiednia dawka nawozów
Jeśli chcemy, aby hortensja zakwitła, to nawożenie jest jednym z nawyków, które musimy sobie wyrobić. Zapewnienie jej odpowiedniej dawki nawozów to niezbędnik, aby roślina miała siłę do kwitnienia. Jak często należy nawozić hortensję? W okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do późnego lata trzeba dostarczać preparatów w regularnych odstępach: zazwyczaj co trzy/cztery tygodnie. Jeśli nasza hortensja nie kwitnie, to trzeba jak najszybciej uzupełnić, sięgając np. po preparaty w płynie bądź granulacie. Oczywiście, można sięgnąć również po naturalne preparaty, takie jak kompost, czy obornik. Jeśli w naszym ogrodzie mamy hortensje ogrodowe, które powinny kwitnąć na niebiesko, to można podsypać je fusami z kawy, a te na różowo, niewielką ilością wapna.
Podlewanie: Trzeba o nie zadbać
Jeśli hortensja nie kwitnie, to znak, że zaniedbaliśmy coś w jej pielęgnacji. W jakich warunkach rośnie i kwitnie najlepiej? Powinna mieć zapewnione miejsce delikatnie jasne, ale nie w pełnym słońcu, a także mieć wilgotne podłoże. Jeśli latem aura sprzyja tak, że w ciągu dnia panują raczej dni słoneczne, to gleba wysycha, a hortensja nie będzie miała siły do wytworzenia kwiatostanów. Jednak z ilością wody nie można przesadzać, ponieważ wilgoć jest bardzo szkodliwa i może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych lub ataku szkodników.
Wylecz hortensję!
Jeśli hortensja nie kwitnie, to przyczyną może być zainfekowanie jej chorobą grzybową, np. szarą pleśnią lub mączniakiem prawdziwym, albo atakiem szkodników, jakim są mszyce. Co prawda, ich obecność nie zawsze świadczy o tym, że hortensja w ogóle nie zakwitnie, ale ilość obecnych na niej kwiatów pozostawia wiele do życzenia. W takim wypadki najpierw trzeba zlokalizować chorobę: w przypadku grzybiczych, lampka ostrzegawcza powinna zapalić nam się wtedy, gdy na liściach obecne są albo przebarwienia i osady, albo plamy, które są zalążkami grzybów. Szkodniki zaś często widoczne są gołym okiem, ponieważ masowo oblepiają roślinę i wysysają sok komórkowy. Jeśli pozbędziemy się szkodników i chorób, to możemy być pewni, że hortensja zakwitnie ponownie.
Polecamy także: