Jak podlewać sansewierię gwinejską?

Sansewieria gwinejska, inaczej zwana wężownicą czy językiem teściowej, to jedna z tych roślin doniczkowych, które uprawia się w domach najczęściej. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko oryginalnemu pokrojowi i dekoracyjnym liściom, ale też niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym i odporności na trudne warunki uprawowe. Sansewieria potrafi przetrwać bez podlewania nawet kilka tygodni, jednak nie oznacza to, że na tę część pielęgnacji można machnąć ręką. Nieodpowiednie nawadnianie rośliny lub jej przelanie może bowiem prowadzić do jej gnicia i obumierania. Zatem, jak podlewać sansewierię gwinejską? Podpowiadamy.

Jak podlewać sansewierię, by dobrze rosła?
Jak podlewać sansewierię, by dobrze rosła?123RF/PICSEL

Jakie wymagania ma sansewieria gwinejska?

Sansewieria gwinejska o strzelistym pokroju i mięsistych, sztywnych liściach to egzotyczna piękność pochodząca ze stepów afrykańskich. Ze względu na rozetę ostro zakończonych liści nazywana jest językiem teściowej. Natomiast do charakterystycznego, pręgowanego wzorku na liściach nawiązuje jej inna nazwa - wężownica gwinejska. Przez to, że sansewieria naturalnie rośnie w tropikalnych rejonach Afryki, potrafi znieść naprawdę trudne warunki. Wszystko dzięki temu, że gromadzi w liściach i kłączach wodę oraz składniki odżywcze. Jest więc to żelazna roślina, która dobrze czuje się nasłonecznionych miejscach, ale również w tych zacienionych, znosi wysoką temperaturę, a także niedobór wody. Podlewanie sansewierii nie jest więc uciążliwym etapem jej pielęgnacji, jednak należy wiedzieć, jak dokładnie to robić i jak nie zaszkodzić roślinie.

Jak podlewać sansewierię gwinejską?

Sansewieria nie potrzebuje dużo wody
Sansewieria nie potrzebuje dużo wody123RF/PICSEL

Ze względu na magazynowanie wody w mięsistych liściach wężownica gwinejska bez problemu znosi okresowe susze, za to nie przepada za nadmiarem wilgoci. Można więc podlewać ją bardzo oszczędnie - bez tego zabiegu roślina może przetrwać nawet cztery tygodnie. Zanim podlejemy sansewierię, wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć. Latem najlepiej podlewać wężownicę raz lub dwa razy na tydzień, natomiast zimą wystarczy robić to co 3-4 tygodnie. Obowiązuje tu zasada: im chłodniej, tym mniej wody. Sansewierii nie powinno się też zraszać, zakurzone liście można przecierać wilgotną szmatką.

Do podlewania sansewierii wystarczy zwykła woda wodociągowa, ponieważ jest to roślina wapniolubna, więc nie szkodzi jej nadmiar tego pierwiastka. Wodę należy wlać do podstawki, a jej nadmiar usunąć.

Uważaj na przelanie sansewierii!

Sansewieria gwinejska potrafi wiele znieść, ale bardzo szkodliwe może być dla niej przelanie. Wilgotne podłoże może znacznie pogorszyć stan rośliny i prowadzić do jej gnicia. Niebezpieczne jest zwłaszcza nalewanie wody do środka rozety liściowej. Warto wiedzieć, że trudniej jest uratować przelaną roślinę, niż tą lekko przesuszoną. Jeśli sansewieria jest przelana, należy przesadzić ją do świeżej, suchej ziemi. Ponadto doniczka powinna mieć otwory umożliwiające odpływ wody, a na jej dnie należy wysypać warstwę drenażową, chroniącą korzenie przed gniciem.

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas