Jak poprawić kondycję roślin doniczkowych latem?

Rośliny doniczkowe zgromadzone w naszych pomieszczeniach, nie są narażone na ekstremalne warunki, które panują na działce i ogrodzie. Nie mniej jednak upalne dni mogą dać się im we znaki. A co naszym doniczkowym okazom może zagrażać? Przede wszystkim nadmierne nasłonecznienie i upały. Poza tym zmniejszenie wilgotności powietrza sprawia, że są podatne na ataki szkodników. Zatem, jak poprawić kondycję roślin doniczkowych latem? Co robić, aby uchronić je przed zagrożeniami?

Latem nasze rośliny w domu wymagają szczególnej troski
Latem nasze rośliny w domu wymagają szczególnej troski 123RF/PICSEL

Zacznij od podlewania!

Jeśli zależy nam, aby poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, na początku warto przyjrzeć się odpowiedniemu podlewaniu. Gdy temperatury dają się we znaki i w pomieszczeniach jest gorąco, wilgoć z bryły korzeniowej szybciej paruje. To oznacza, że niektóre z naszych okazów będą wymagały częstszego podlewania. Jak rozpoznać, że wody jest za mało? Warto przyjrzeć się liściom. Jeśli straciły jędrność, zwijają się i są oklapnięte, to znak, że należy im się solidniejsza i częstsza porcja wody. Jednak, gdy chcemy poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, nie wolno przesadzać z jej ilością, gdyż jej nadmiar może bardziej roślinie zaszkodzić!

Pechowe rośliny. Skąd taka zła opinia?Interia.tv

Ważna jest pora podlewania!

Jeśli myślimy, że tylko częstotliwość podlewania jest ważna, by poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, to jesteśmy w błędzie. Równie istotna jest pora nawadniania! Zatem, kiedy najlepiej podlewać rośliny doniczkowe? Przede wszystkim rankiem: z co najmniej kilku powodów. Zmniejszy to ryzyko szoku termicznego, zapewni optymalną ilość wilgoci w momencie największego upału, a także zminimalizuje możliwość poparzeń liści. Gdy chcemy poprawić kondycję roślin doniczkowych latem o tej zasadzie musimy pamiętać.

Unikaj dużego nasłonecznienia

Niektórym roślinom obecnym w domu, nadmiar promieni słonecznych może zaszkodzić
Niektórym roślinom obecnym w domu, nadmiar promieni słonecznych może zaszkodzić123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że gdy chcemy poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, wystarczy zapewnić im odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Owszem, one są niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, jednak ich nadmiar może im także zaszkodzić! Zbyt duża dawka słońca może narazić je na poparzenia słoneczne. Łatwo je rozpoznać, ponieważ objawiają się zażółceniami liści lub pojawianiem się na nich brązowych lub czarnych plam. W takim razie, jak im zapobiec? Jeśli chcemy poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, wystarczy monitorować stan liści i - w miarę możliwości - przenieść je w bardziej zacienione miejsce.

Usuwaj kurz na bieżąco!

Kurz na liściach nie jest sprzymierzeńcem roślin. Zwłaszcza latem
Kurz na liściach nie jest sprzymierzeńcem roślin. Zwłaszcza latem

Jeśli chcemy poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, musimy - przez cały rok - na bieżąco usuwać nagromadzony na liściach kurz. Jego nadmiar może blokować aparaty szparkowe, który utrudnia wymianę gazową w roślinach. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie kurzu: przecieranie zwykłą gąbką lub wewnętrzną stroną bananowej skórki czy użycie wygazowanego piwa. Jednak najlepiej od czasu do czasu zafundować roślinom prysznicowanie. Na czym ono polega? Na dokładnym przemyciu obu stron liści letnią wodą z prysznica. By poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, warto taki zabieg przeprowadzić raz na miesiąc. Warto jednak pamiętać, aby wcześniej szczelnie owinąć doniczkę folią (aby ochronić bryłę korzeniową przed zalaniem), a także odczekać, aż liście wyschną, nim umieścimy nasze okazy w swoim stałym miejscu.

Nawozy

Aby poprawić kondycję roślin doniczkowych latem, należy stosować nawozy, które wzmacniają ich strukturę. Można stosować preparaty uniwersalne lub przeznaczone do konkretnego gatunku roślin. Można również je przygotować samodzielnie! Co do tego celu warto wykorzystać? Np. niesolony wywar po gotowanych jarzynach, odwar z bananowej skórki, czy przestudzony i rozcieńczony z wodą (w stosunku 1:1) herbaciany napar. Niektóre rośliny kwasolubne, takie jak np. azalie czy paprocie mogą być zasilane niewielką ilością fusów z kawy. Jak często używać nawozów? Najlepiej stosować się wskazówek dołączonych przez producenta. W wypadku domowych specyfików, nie częściej niż raz na trzy tygodnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas