Jak posprzątać łazienkę bez użycia chemii?

Sprzątanie łazienki może nie jest najprzyjemniejszą czynnością, ale trzeba ją wykonywać regularnie. W przeciwnym razie armatura pokryje się szpecącymi osadami oraz kamieniem, a panująca w pomieszczeniu wilgoć będzie sprzyjać namnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Jeśli łazienka nie była odpowiednio i sumiennie sprzątana, to doprowadzenie jej do nienagannej czystości graniczy z cudem. Oczywiście, można sięgnąć po chemiczne detergenty, ale - w modnym obecnie duchu eko - można z nich zrezygnować na rzecz skutecznych i naturalnych środków. Zatem, jak posprzątać łazienkę bez użycia tzw. chemii? Sprawdźmy!

Nawet bardzo brudną łazienkę łatwo wyczyścisz bez detergentów!
Nawet bardzo brudną łazienkę łatwo wyczyścisz bez detergentów!123RF/PICSEL

Ocet dobry na wszystko!

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że ocet jest sprzymierzeńcem w walce z różnymi zabrudzeniami. Dlatego każdy, komu na sercu leży troska o środowisko, powinien po ten środek sięgać jak najczęściej. Z octu można w łatwy sposób przygotować domowy i uniwersalny produkt czyszczący: należy butelkę ze spryskiwaczem zapełnić w ¾ objętości octem, a resztę uzupełnić wodą. Niestety, ocet jako alternatywa dla detergentów, ma bardzo ostry, ale nieszkodliwy zapach. Na szczęście można go złagodzić! Wystarczy do butelki z octem wkroić kilka plasterków cytryny (lub same skórki) albo dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Taki domowy środek na bazie octu z łatwością pomoże wyczyścić znajdujące się w łazience powierzchnie płaskie.

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśńInteria.tv

Zapomnij o uporczywych osadach z kamienia!

Jakość wody w wielu miejscach Polski pozostawia wiele do życzenia. Twarda woda powoduje, że tworzą się nie tylko zacieki szpecące umywalkę, wannę lub brodzik, ale także nalot z kamienia, który z łatwością osiada na armaturze. Niestety, nawet chemiczne środki nie zawsze radzą sobie z ich usunięciem, zwłaszcza gdy brud gromadzi się w zakamarkach. Na szczęście można wypróbować tani i skuteczny sposób na kamień. Do tego celu świetnie nadaje się cytryna! Wystarczy połówką owocu dokładnie przetrzeć krany i kurki, zostawić na kwadrans, a następnie spłukać ciepłą wodą. Na efekt nie trzeba długo czekać, ale raz na zawsze można cieszyć się błyszczącą łazienką.

Jeśli nalot z kamienia jest wyjątkowo uporczywy, wystarczy namoczyć ręcznik papierowy bądź waciki kosmetyczne sokiem z cytryny i obłożyć nimi kamienny nalot najlepiej na całą noc.

Rozpraw się z osadami w wannie, umywalce i brodziku!

Twarda woda powoduje brzydkie osady z kamienia
Twarda woda powoduje brzydkie osady z kamienia123RF/PICSEL

Wanna, brodzik i umywalka mogą pokrywać się uporczywym osadem z mydła, który z czasem jest trudny do usunięcia. Nawet na takie zabrudzenie istnieje skuteczna i ekologiczna metoda! Wystarczy powierzchnię wanny, brodzika albo umywalki pokryć dokładnie sodą oczyszczoną, a następnie polać całość octem w butelce ze spryskiwaczem (łatwiej się go aplikuje). Całość zacznie się pienić, ale kiedy po chwili przestanie, można zacieki potraktować gąbką. Po kilku ruchach ręką z łatwością zauważymy, że trudne osady znikają.

Jeśli w różnych kącikach i zakamarkach pojawiają się trudne osady, które ruchy gąbką nie doczyszczą, warto wykonać domową pastę. Wystarczy w miseczce umieścić całe opakowanie sody oczyszczonej i dolewać niewielką ilość octu w taki sposób, aby po wymieszaniu powstała gęsta pasta. Teraz domowy środek wystarczy umieścić na dowolnej powierzchni, odczekać kilkanaście minut i przetrzeć delikatnie szczoteczką z miękkim włosiem.

Muszla toaletowa na błysk!

Jeśli muszla toaletowa pokryta jest zaciekami, nie musimy się godzić na stałą ich obecność w łazience. W prosty sposób możemy przywrócić muszli dawny blask: wystarczy polać ją dokładnie nierozcieńczonym octem i pozostawić w takim stanie na kilkanaście minut (im dłużej, tym lepiej). Jedyne, co należy zrobić na końcu, to porządnie wyczyścić muszlę za pomocą szczotki do toalet.

Należy pamiętać, że deskę można bez problemu wyczyścić domowym środkiem na bazie octu. To podwójna korzyść, ponieważ ten ekologiczny sposób nie tylko czyści, ale także dezynfekuje powierzchnię.

Pozbądź się pleśni z silikonu!

Pleśń na fugach i silikonie może być niebezpieczna dla zdrowia
Pleśń na fugach i silikonie może być niebezpieczna dla zdrowia123RF/PICSEL

Krawędzie na styku wanny bądź brodzika ze ścianą są uszczelniane za pomocą silikonu. Niestety, z czasem na nim może pojawiać się pleśń, którą bardzo trudno usunąć. To nie tylko problem estetyczny, ale również zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak pozbyć się pleśni z silikonu? Istnieją na to przynajmniej dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada stworzenie pasty z sody oczyszczonej i kilku kropli eukaliptusowego olejku eterycznego lub z kory dębu (oba mają działanie antybakteryjne). Utworzoną pastą należy dokładnie pokryć pleśń i pozostawić na kilka godzin.

Drugi ze sposobów na pleśń, to użycie nierozcieńczonego octu. Najlepiej nasączyć nim ręczniki papierowe, a następnie przykryć zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na całą noc. Rano wystarczy całość spłukać i zauważyć, że pleśń zniknęła bezpowrotnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas