Jak pozbyć się białych plam z wody?

Masz problem z uporczywymi białymi plamami, które pojawiają się na bateriach kuchennych lub łazienkowych, toalecie, zlewie czy ekspresie do kawy? Jeśli tak, wszystko wskazuje na to, że twoje mieszkanie czy dom zaopatrywane jest w twardą wodę. Przebarwienia, jakie widzimy, spowodowane są obecnością minerałów pozostałych po odparowaniu wody. Jeśli nie zajmiemy się ich usunięciem odpowiednio wcześnie, mogą stać się wątpliwą ozdobą naszych sprzętów. Na szczęście pozbycie się ich z umywalki, wanny czy toalety jest stosunkowo łatwe.

article cover
©123RF/PICSEL

Zaopatrz się w niezbędne środki

©123RF/PICSEL

Od czego najlepiej zacząć? Od zaopatrzenia się w odpowiednie sprzęty, czyli gumowe rękawiczki, ocet spirytusowy, butelkę z atomizerem, szczoteczkę do mycia zębów, miękką szmatkę i gąbkę.

Spryskaj powierzchnię płynem

Następnie nałóż na ręce gumowe rękawiczki i sięgnij po domowy preparat czyszczący sporządzony na bazie octu spirytusowego i wody (przygotowany w równych proporcjach). Otrzymany płyn wlej do butelki z atomizerem. Spryskaj płynem całą powierzchnię pokrytą plamami po twardej wodzie. Pozostaw go na niej przez jakiś czas. Włosie szczotki ma wystarczające właściwości ścierne, aby usunąć wszelki osad z minerałów, jaki został rozpuszczony przez kwas.

Jeśli plamy są uporczywe, sięgnij po sodę oczyszczoną

©123RF/PICSEL

Jeśli plamy są na tyle uporczywe, że nawet szorowanie nie pomaga, wypróbuj jeszcze inną metodę. Wlej ocet spirytusowy do małej miski i dodaj do niego sody oczyszczonej - tak, by powstała pasta. Szczotkę zanurz w paście i szoruj nią zaplamione miejsca. Tym razem plamy powinny ustąpić. Pamiętaj, że im częściej myjesz powierzchnie, na których mogą powstać plamy, tym mniej będą one uporczywe.

Po usunięciu ostatnich zabrudzeń przetrzyj umytą powierzchnię gąbką zamoczoną w wodzie. Na koniec wytrzyj ją suchą i miękką ściereczką. Oczyść ją bardzo dokładnie, w przeciwnym razie plamy znów się pojawią.

Jak zapobiegać powstawaniu plam z twardej wody?

©123RF/PICSEL

Pamiętaj, że uporczywemu problemowi możesz zapobiec przeciwdziałając powstawaniu plam po twardej wodzie. Jak to zrobić?

1. Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze wycierać wodę, która pozostaje na baterii. Jeśli szybko się jej pozbędziesz, plamy nie powstaną.

2. Przy każdej baterii w domu trzymaj ścierkę tak, by można było zawsze zetrzeć wodę.

3. Przynajmniej raz dziennie przetrzyj lub spryskaj narażone na plamy miejsca naturalnym środkiem do czyszczenia.

Wymienione sposoby być może nie sprawią, że unikniemy tworzenia się plam całkowicie, ale z pewnością nasza praca przy ich usuwaniu nie będzie taka żmudna.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas