Jak pozbyć się brudu z kuchni i łazienki? Tę miksturę przygotujesz za grosze

Regularne dbanie o porządek to podstawa utrzymania czystości w domu, lecz w praktyce wygląda to różnie. Przez nawał codziennych obowiązków doprowadzanie do ładu łazienki czy kuchni schodzi na dalszy plan. W rezultacie na elementach wyposażenia pojawiają się trudne do usunięcia osady i zaschnięty brud. Jak się z nimi uporać? Nie sięgaj po żrącą chemię, zamiast tego postaw na domową pastę – skuteczną, niedrogą i dziecinnie prostą w przygotowaniu.

Tradycyjne metody sprzątania wracają do łask
Tradycyjne metody sprzątania wracają do łask123RF/PICSEL

  • Doprowadzanie domu do porządku nie musi upływać pod znakiem żmudnego szorowania i oparów syntetycznych detergentów.
  • Proste mleczko do czyszczenia przygotujesz bez trudu z zaledwie czterech składników.
  • Samodzielnie zrobiony specyfik nadaje się do czyszczenia kuchennych i łazienkowych sprzętów, na których każdego dnia osiadają liczne zabrudzenia.

Domowy środek do czyszczenia: Dlaczego warto?

Mimo że sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorodnych detergentów przeznaczonych do każdej powierzchni w domu, coraz częściej mamy ochotę wrócić do bardziej naturalnych sposobów dbania o czystość. Często decydują o tym kwestie ekonomiczne - syntetyczne detergenty bywają dość kosztowne, a do tego przechowywanie w mieszkaniu wielu opakowań, butelek i saszetek też jest problematyczne. Tymczasem okazuje się, że w domowych porządkach wykorzystywać można tańsze i bardziej uniwersalne produkty.

Nie bez znaczenia są także kwestie zdrowotne. Używanie chemii gospodarczej może działać drażniąco na skórę i drogi oddechowe, a także doprowadzać do nasilenia objawów alergicznych. Długotrwałe wdychanie detergentów wpływa również na zwiększenie ryzyka zachorowania na astmę.

Domowy sposób na zatkane rury - jak je udrożnić?Interia DIY

Ekologia na co dzień

Dużym problemem jest wpływ detergentów na środowisko, do którego dostają się wraz ze ściekami. Chcesz, by twój dom był bardziej "zielony" i bliska jest ci idea zero waste, u której podstaw stoi ograniczanie ilości odpadów i ich oddziaływania na otaczający świat? Przyjrzyj się swoim zapasom - wśród nich znajdziesz produkty, z których przygotujesz uniwersalny i bardziej ekologiczny preparat do czyszczenia domowej przestrzeni.

Jak zrobić domowe mleczko do czyszczenia?

Nie zajmie ci to wiele czasu, a do tego możesz w pełni kontrolować konsystencję środka do czyszczenia domowej roboty. Zaproponowane przez nas proporcje pozwolą ci uzyskać produkt o gęstości mleczka. Możesz jednak śmiało przygotować bardziej gęstą pastę lub wręcz przeciwnie - produkt przypominający płyn. Jak ci wygodniej!

Lista potrzebnych składników:

  • 2 szklanki sody oczyszczonej,
  • 1/3 szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła,
  • 1/3 szklanki gorącej wody,
  • kilkanaście kropel olejku eterycznego (np. cytrusowego, miętowego, herbacianego).

Przygotowanie: Płatki mydlane lub starte mydło wymieszaj w gorącej wodzie. Następnie dodaj sodę i wlej olejek. Ponownie zamieszaj i gotowe! Całość przechowuj w słoiku, najlepiej z dala od promieni słonecznych. Taki domowy preparat będzie nadawać się do użycia nawet przez rok.

Z tymi zabrudzeniami mleczko poradzi sobie najlepiej

Jak wyczyścić kran z kamienia? To proste!
Jak wyczyścić kran z kamienia? To proste!123RF/PICSEL

Własnoręcznie przygotowane mleczko jest bezpieczne dla wszystkich powierzchni w domu. Nie musisz obawiać się zarysowania ich podczas szorowania lub odbarwienia. Poradzi sobie z osadem z kamienia, mydła i innych kosmetyków, wiec okaże się niezastąpione podczas porządków w łazience i kuchni. Wystarczy, że naniesiesz odrobinę na miękką ściereczkę lub gąbkę i przetrzesz. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo oporne, możesz zostawić porcję środka czyszczącego na kwadrans. Po tym czasie bez trudu usuniesz uporczywy brud. Na koniec spłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. Nie miej oporów przed używaniem pasty w przypadku:

  • baterii łazienkowych i kuchennych;
  • wanny;
  • umywalki;
  • brodzika i ścian kabiny prysznicowej;
  • płytek;
  • zlewozmywaku;
  • kuchennego blatu i szafek, na których osiadł tłuszcz.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas