Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem, z którego codziennie korzystamy w celu pielęgnowania całego ciała. Jej częsta eksploatacja sprawia, że najczęściej się brudzi i ślady użytkowania są bardzo widoczne. Pomimo solennego sprzątania, w łazience może brzydko pachnieć. Wszystko przez fakt, że w tym pomieszczeniu panuje ogromna dawka wilgoci, która jest idealna dla rozwoju patogenów i nieprzyjemnej woni. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z łazienki, trzeba podjąć zdecydowane kroki - to gwarant, że w krótkim czasie pomieszczenie będzie nie tylko lśnić czystością, ale też pięknie pachnieć. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z łazienki? Poniżej przedstawiamy garść inspiracji!

Czasem nawet w czystej łazience, zapach jest nie do wytrzymania
Czasem nawet w czystej łazience, zapach jest nie do wytrzymania123RF/PICSEL

Skąd pochodzą brzydkie zapachy w łazience?

Najczęstszym problemem  nieprzyjemnego zapachu w łazience są nasze zaniedbania w sprzątaniu. Jednak czasem - mimo jej regularnego czyszczenia - zapach łazienki może być daleki od ideału. Co więc może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu? Oczywiście, problemy z wentylacją lub hydrauliką. Jeśli ten problem dotyczy również i nas, należy zgłosić się do specjalisty o fachową pomoc, gdyż w takich wypadkach domowe metody mogą nie wystarczyć.

Niekiedy powstający brzydki zapach może wydobywać się z rur odpływowych. Co może być przyczyną? Czasem zbyt rzadkie korzystanie z sanitariatów, co powoduje, iż w syfonach odparowuje woda zapobiegająca przedostawaniu się brzydkiej woni z rur. W takim przypadku rozwiązanie jest proste: wystarczy nalać do odpływu większą ilość wody.

Jeśli to nie pomaga, warto sporządzić domową mieszankę, która niweluje nieprzyjemny zapach w odpływie. Jest ona niezwykle łatwa w przygotowaniu: wystarczy do otworu wsypać pół szklanki sody oczyszczonej i zalać ją połową szklanki octu. Taka pieniąca się mieszanka pozostawiona na 10 minut nie tylko dokładnie wyczyści rury, ale także usunie brud zalegający w odpływie. Na sam koniec, całość warto spłukać ciepłą lub wrzącą wodą.

Wytocz walkę pleśni!

Pleśń uwielbia wilgoć, stąd jej obecność w łazience jest nierzadkim zjawiskiem. Jak jej się pozbyć? Najlepiej w sposób ekologiczny! Wystarczy do butelki ze spryskiwaczem wlać ocet spirytusowy oraz wkropić do środka kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego, który ma działanie grzybobójcze. Taki domowy środek może być aplikowany bezpośrednio na wykwity, ale dla lepszego efektu, warto pozostawić specyfik na jakiś czas, aby mógł lepiej zadziałać. Jeśli ktoś nie przepada za ostrym zapachem octu, można go zastąpić sodą oczyszczoną, którą warto wymieszać ze znanym już nam olejkiem z drzewa herbacianego. Wystarczy dodać kilka kropel do proszku i całość zamieszać tak, aby powstała gęsta pasta - w takiej konsystencji należy nanieść ją na pleśń, odczekać kilkanaście minut i wyszorować za pomocą szczoteczki.

A co zrobić z wilgocią w łazience? Ona - tak samo jak pleśń - może prowokować nieprzyjemny zapach w łazience. Aby sobie z nią poradzić, warto przyjrzeć się wentylacji. Jeśli nie spełnia swojej roli należycie, warto częściej wietrzyć łazienkę, np. zostawiając otwarte lub uchylone drzwi. Warto także pamiętać, aby po każdej kąpieli pozbywać się nadmiaru wody z wanny, brodziku, umywalek, itd.

Domowy odświeżacz powietrza

Domowy odświeżacz powietrza powinien być zawsze pod ręką
Domowy odświeżacz powietrza powinien być zawsze pod ręką

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się z łazienki nieprzyjemnego zapachu, można skorzystać z odświeżacza powietrza. Niestety, niektóre z nich nie działają efektywnie, dlatego warto sięgnąć po domowy specyfik, który szybko je neutralizuje. Aby go wykonać, potrzebne są tylko trzy składniki: woda, alkohol (wódka lub spirytus) oraz ulubiony olejek eteryczny. Wystarczy butelkę ze spryskiwaczem napełnić do 3/4 wodą, resztę uzupełnić alkoholem, a na koniec dodać olejku. Taki domowy odświeżacz idealnie sprawdzi się nie tylko do łazienki, ale też do całego domu. Jednak przed użyciem warto specyfik dokładnie wstrząsnąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas