Reklama

Reklama

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu?

Smród ze zlewu to problem, który dotyczy wielu gospodarstw domowych. Nim zdecydujemy się na chemiczne środki czy rozkręcanie rur, warto wypróbować naturalne metody na nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu. Domowe sposoby skutecznie pozwalają na rozwiązanie tego problemu.

Skąd się bierze brzydki zapach w zlewie?

Zasadniczo są dwie główne przyczyny brzydkiego zapachu ze zlewu. Pierwszą są rozkładające się resztki pożywienia. Podczas przyrządzania posiłków czy mycia naczyń fragmenty potraw spływają do odpływu i mogą w nim zalegać. Jest to szczególnie odczuwalne, jeśli przez długi czas zlew był nieużywany — na przykład podczas urlopu. Wówczas po powrocie intensywny smród ze zlewu potrafi zwalić z nóg. 

Drugą przyczyną jest zalegająca w syfonie woda. Długo stojąca woda w odpływie nieużywanego zlewu, zatkana instalacja uniemożliwiająca odpływ wody czy błędnie wykonany system rur, mogą sprawić, że woda będzie zalegała i po dłuższym czasie się zaśmierdzi. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu ze zlewu? Znając przyczyny, można zastosować jedną z domowych metod.

Reklama

Nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu: Domowe sposoby

Soda: brzydki zapach wynikający z zalegających resztek jedzenia można zlikwidować dzięki sodzie oczyszczonej. Wystarczy wsypać łyżkę wodorowęglanu sodu do odpływu i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie trzeba wlać do zlewu sporą ilość wody. Jeśli zapach jest nadal wyczuwalny, warto zwiększyć dawkę sody do kilku łyżek i powtórzyć proces. Pozbyć się brzydkiego zapachu z rur pomoże też soda kalcynowana.

Ocet: domowe sposoby na przykry zapach ze zlewu zakładają też wykorzystanie octu. Osiadanie resztek jedzenia w odpływie oraz stojąca woda mogą być efektem mniejszej przepustowości rur, na których osadził się kamień. Aby usunąć brzydki zapach ze zlewu i pozbyć się osadów, warto wlać do odpływu szklankę octu. Następnie należy odczekać przynajmniej kilkanaście minut, przepłukać rury wodą i wsypać łyżkę sody.

Odkręcenie syfonu: jeśli zauważymy, że przykremu zapachowi ze zlewu towarzyszy wolne spływanie wody, a zastosowane wcześniej soda i ocet nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczne może być odkręcenie znajdującego się pod zlewem syfonu i ręczne usunięcie zalegających w nim osadów. 

Warto także podjąć działania profilaktyczne, zanim pojawi się nieprzyjemny zapach z odpływu zlewu. Domowe sposoby takie jak przelewanie od czasu do czasu rur gotowaną wodą z łyżeczką sody, nie wymagają wiele zachodu, a mogą skutecznie uchronić dom przed brzydkim zapachem ze zlewu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje