Jak pozbyć się chwastów?

Chwasty potrafią być bardzo uciążliwym problemem w ogrodzie, często na walkę z nimi tracimy wiele czasu, sił i pieniędzy, a mimo to one wciąż rosną… Zwalczanie niechcianych roślin nie zawsze prowadzi się tak samo. Są różne sposoby na pozbycie się poszczególnych gatunków: od mechanicznego ich niszczenia, po stosowanie herbicydów. Poniższy tekst pozwoli Wam szybko wybrać najodpowiedniejsze dla Waszego ogrodu sposoby walki z chwastami.

Szkodliwe działanie chwastów

Niekorzystne działanie chwastów polega na tym, że konkurują o wodę i składniki pokarmowe z uprawianymi przez nas roślinami. Ponadto przyczyniają się do obniżenia temperatury podłoża (przez zatrzymywanie promieni słonecznych) oraz ograniczają dostęp światła innym roślinom. Chwasty są przeważnie bardzo ekspansywne, łatwo się rozmnażają i są dużo bardziej wytrzymałe na niekorzystne warunki siedliskowe od roślin uprawnych, dlatego walka z nimi jest często bardzo ciężka.

Uwaga: ważne, aby nie dopuszczać do rozsiewania się chwastów i starać się niszczyć je, zanim jeszcze zawiążą nasiona.

Ściółkowanie

Świetnie sprawdza się na rabatach. Przed ściółkowaniem dobrze jest pozbyć się dokładnie wszystkich chwastów, następnie rozłożyć agrowłókninę, a na nią ściółkę, która może być z przekompostowanej kory sosnowej lub zrębków, słomy, węgla brunatnego albo liści. Warstwa ściółki powinna być odpowiednio gruba, aby dobrze trzymała wilgoć i jednocześnie nie dopuszczała do wzrostu chwastów. Jest to doskonały sposób, aby pozbyć się chwastów na długie lata, jednak wiąże się jednorazowym (dość dużym) wydatkiem. Warto jednak zainwestować w takie rozwiązanie, ponieważ nawet jeśli jakieś niepożądane rośliny wyrosną w ściółce, z łatwością i bez żadnych narzędzi można je wyciągnąć z korzeniami.

Tanią odmianą tej metody jest rozkładanie gazet lub tektury, które również przez kilka miesięcy zapewnią nam spokój i jednocześni rozkładając się wzbogacą glebę. Jest to dobra metoda w miejscach gdzie nie liczy się estetyka a zależy nam na pozbyciu się chwastów.

Mechaniczna walka z chwastami

Polega na ich usuwaniu z uprawianej powierzchni za pomocą specjalistycznych narzędzi lub ręcznie. Narzędzia takie są szczególnie przydatne do pozbywania się chwastów korzeniowych, jak mniszek, bowiem usuwa w całości roślinę, bez potrzeby kopania większego dołka. Mechaniczne niszczenie chwastów sprawdza się na małych powierzchniach lub przy małym nasileniu występowania chwastów. Przy większych, staje się to żmudną i czasochłonną pracą.

Niewielką skuteczność ma również przekopywanie podłoża. Jeśli połączymy je z wybieraniem całych chwastów oraz ich korzeni, to przez krótki czas da nam to czystą powierzchnię, jednak już po kilku tygodniach bez naszej opieki będzie ona wyglądać jak przedtem. Najlepiej przekopywać ziemię za pomocą wideł angielskich, dzięki czemu nie porozdzielamy chwastów, a następnie wygrabi ją dokładnie wybierając wszystkie części chwastów.

Oprysk środkami ekologicznymi

Jest to sposób często stosowany przez Anglików. Polega na niszczeniu chwastów za pomocą oprysku na bazie octu. Bardziej wytrzymałe chwasty opryskujemy czystym octem, natomiast zwykle wystarczy mieszanką z octu z wodą w proporcji 2:1 i z niewielką domieszką płynu do naczyń, który zwiększa przyczepność mieszanki. Należy stosować środek ostrożnie, tylko na niepożądane rośliny, ponieważ nie działa on wybiórczo.

Oprysk herbicydami

Jest to najbardziej radykalny i najbardziej skuteczny sposób, jednak nie zawsze można z niego skorzystać. Po 2-3 tygodniach od oprysku otrzymamy całkiem oczyszczoną powierzchnię, na której będziemy mogli uprawiać nowe rośliny. Oprysk herbicydami uchodzi za najlepszy sposób do pozbywania się chwastów wyrastających spomiędzy kostki brukowej. Stosując takie środki musimy jednak trzymać się dokładnie instrukcji, przestrzegając zasad ich użytkowania oraz wybierając odpowiednią pogodę, aby oprysk zadziałał.

Na rynku dostępna jest cała gama różnych środków chemicznych o różnym zakresie działania. Jeśli w trawniku mamy dużo chwastów dwuliściennych, stosujemy oprysk działający tylko na tę grupę roślin (środki Take to n. Chwastox, Mniszek czy Bofix). Jeśli natomiast mamy problem z uporczywymi trawami jak perz, przerastający np. tuje, możemy zastosować specjalny środek niszczący tylko trawy, jak np. Fusilade. Dużą zaletą środków działających wybiórczo jest to że opryskujemy całą powierzchnię, bez obawy zniszczenia uprawianych roślin a niszczy on tylko wybrane rośliny. Warunkiem jest jednak odpowiednie ich dobranie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas