Jak pozbyć się karczownika z ogrodu?

Karczownik to gryzoń, który potrafi wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie. Podgryza korzenie, kłącza, cebulki i bulwy roślin, doprowadzając do dużych strat w plonach. Jego aktywność w ogrodzie często jest mylona z działaniem kreta, gdyż tak samo drąży sieć korytarzy i usypuje kopczyki. Jak więc odróżnić szkody wyrządzone przez karczownika? Jak się go pozbyć z ogrodu?

Karczownik żeruje na roślinach i doprowadza ogród do ruiny
Karczownik żeruje na roślinach i doprowadza ogród do ruiny123RF/PICSEL

Jak wygląda karczownik?

Karczownik ziemnowodny (inaczej polnik ziemnowodny lub szczur wodny) to mały gryzoń z rodziny chomikowatych. Jest to zwierzę, które potrafi dostosować się do każdego środowiska. Często żyje w pobliżu rzek, jezior, stawów czy oczek wodnych, żeruje też w ogrodach, sadach, na polach, łąkach i w lasach. Karczownik ma od 13 do 25 cm długości, małe oczy i uszy oraz długi, nieowłosiony ogon, który może osiągać nawet 15 cm. Jego sierść na grzbiecie jest koloru jasno- lub ciemnobrązowego, czasem nawet czarnego, natomiast od spodu ma barwę białą, rzadziej z żółtym nalotem.

Karczowniki drążą rozległe tunele z gniazdem i spiżarniami. Kopce powstające z wyrzucanej ziemi przypominają te stworzone przez krety, ale są mniejsze, nieregularne i spłaszczone. Karczowniki żyjące w oddaleniu od zbiorników wodnych spędzają większość czasu pod ziemią, natomiast osobniki nadwodne robią gniazda z części trzcin. Szczury wodne żerują w dzień i w nocy, a szczyt ich aktywności przypada na wczesne godziny poranne. Gryzonie te w poszukiwaniu pożywienia mogą żerować w naszych ogrodach, działkach czy sadach, są więc uważane za szkodniki roślin. Nie zapadają w sen zimowy, więc mogą pustoszyć uprawy przez cały rok.

Jakie szkody w ogrodzie wyrządza karczownik?

Karczownik to wszystkożerca - żywi się podziemnymi częściami roślin, np. korzeniami, kłączami, bulwami i cebulami roślin, ale też małymi kręgowcami. Zjada owady, mięczaki i małe ryby. W ogrodzie potrafi wyrządzić duże szkody i zniszczyć wiele roślin uprawnych. Przepada za korzeniami drzew owocowych i warzywami, m.in. marchewką i selerem. Jeśli karczownik nie zostanie wytępiony w porę, może doprowadzić do sporych strat plonów. Ze względu na rozbudowany system tunelów i usypywanie kopczyków gryzoń ten niszczą też wygląd trawnika.

Karczownik w ogrodzie: Jak rozpoznać jego obecność?

Karczownik podgryza rośliny i niszczy ogród
Karczownik podgryza rośliny i niszczy ogród123RF/PICSEL

Ze względu na to, że karczowniki usypują kopce podobne do tych zrobionych przez krety, nie jest łatwo rozpoznać ich obecność w ogrodzie. Jak dostrzec różnice w szkodach wyrządzonych przez te gryzonie? Kopce karczownika są mniejsze, niższe, nieregularne i bardziej spłaszczone niż kretowiska. Do tego usypywane są z mocno zbrylonej ziemi i nie ma w nich resztek korzeni, gdyż karczownik je zjada. Warto wiedzieć, że karczownik odbudowuje swoje tunele. Dlatego można odkopać kopiec na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli na drugi dzień kopiec znowu powstanie, to znaczy, że w ogrodzie zadomowił się karczownik.

Karczownik: Jak się pozbyć?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się karczownika z ogrodu. Warto jednak zaznaczyć, że gryzoń ten jest objęty częściową ochroną gatunkową, dlatego w jego zwalczaniu należy używać humanitarnych metod, które nie zrobią mu krzywdy.

Odstraszacze dźwiękowe

Karczownika można się pozbyć za pomocą odstraszczy dźwiękowych
Karczownika można się pozbyć za pomocą odstraszczy dźwiękowych123RF/PICSEL

Karczownik, podobnie jak krety czy nornice, jest wrażliwy na dźwięki. Aby się go pozbyć z ogrodu, można więc zainwestować w odstraszacze akustyczne, które będą roznosić dźwięki i wibracje wzdłuż korytarzy. Dostępnych jest wiele modeli odstraszaczy solarnych, ale można także samemu przygotować taki sprzęt. Wystarczy wbić metalowy palik w pozostałość po kopcu karczownika i umieścić na nim szklaną butelkę lub puszkę. Karczownik nie będzie chciał przebywać w tych miejscach.

Pułapki na karczowniki

Aby pozbyć się karczowników z ogrodu, można zastosować różnego rodzaju pułapki, np. rurowe. Rurkę z ruchomymi klapkami należy umieścić w tunelu gryzonia i pozostawić w niej kawałek marchwi czy selera jako przynętę. Gdy karczownik wejdzie do pułapki, drzwiczki zapadają się. Złapanego osobnika wynosimy z dala od ogrodu i wypuszczamy na wolność.

Naturalni wrogowie karczownika

Wrogami karczownika są ptaki drapieżne
Wrogami karczownika są ptaki drapieżne123RF/PICSEL

W zwalczaniu karczowników pomogą również zwierzęta drapieżne, które odstraszają te gryzonie. Dobrze radzą sobie z tym nasi czworonożni przyjaciele, czyli psy i koty. Naturalnymi wrogami karczownika są też ptaki drapieżne, np. jastrzębie i myszołowy. Aby je zwabić do ogrodu, można ustawić tyczki z poprzeczką, by ptaki mogły tam usiąść.

Zapory przeciw karczownikowi

Sposobem na zwalczenie karczowników jest również zastosowanie zapory z siatki, która ograniczy szkodnikom dostęp do korzeni roślin. W miejscu, gdzie planujemy zasadzić rośliny, należy umieścić gęstą siatkę z tworzywa sztucznego i zakopać ją na głębokości 50-60 cm. To zabezpieczy ogród przed inwazją karczowników.

Zalewanie ogrodu wodą

Dobrą metodą na pozbycie się karczownika jest wykopanie kilku głębokich dziur w ziemi i regularne zalewanie ich wodą. Karczownik umie pływać, więc nie wyrządzimy mu w ten sposób krzywdy. Jednak nie lubi ciągle przebywać na podmokłym terenie, więc szybko wyniesie się z ogrodu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas