Jak pozbyć się kurzu z mieszkania?
Regularnie sprzątasz, ale mimo twoich wysiłków na podłogach, półkach czy sofach gromadzą się duże ilości kurzu? Idealnych rozwiązań w tej kwestii nie ma, co wcale nie oznacza, że nie da się nic zrobić i nieco ułatwić sobie życia. Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych metod, które pozwolą ci znacznie dłużej utrzymać porządek w mieszkaniu. Podpowiadamy, co wspólnego z walką z kurzem ma omiatanie ścian i sufitów oraz jak skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z tapicerowanych mebli.
Postaw na regularne odkurzanie
Na początek krótka lekcja odkurzania. Każda pani domu wie, że odkurzacz to w domu czy mieszkaniu sprzęt niezbędny, nawet jeśli nie posiadamy dywanów. Regularne i staranne odkurzanie podłóg pozwala nie tylko usunąć z nich warstwę kurzu, ale także pozbyć się gromadzących się na ich powierzchniach szkodliwych roztoczy. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią końcówkę odkurzacza. W przypadku podłóg przykrytych dywanami najlepiej sprawdzi się ta ze szczotką. Skoro o dywanach mowa, to warto dodać, że samo ich odkurzanie nie wystarczy. Co jakiś czas trzeba je poddać dokładnemu czyszczeniu. Tylko w ten sposób pozbędziemy się nagromadzonych na ich powierzchniach nalotów i zanieczyszczeń.
Regularnie zmieniaj worek w odkurzaczu
Odkurzacz też wymaga pielęgnacji. Pamiętaj o zmianie umieszczonego w nim worka. Jeśli jest pełny, sprzęt nie działa tak, jak powinien. Nie usuwa skutecznie kurzu czy zanieczyszczeń i jest zabrudzony w środku, co dodatkowo sprzyja gromadzeniu się bakterii.
Utrzymuj odpowiednią temperaturę w mieszkaniu
Z ilością gromadzącego się kurzu w mieszkaniu bezpośrednio wiąże się panująca w nim temperatura. Im cieplejsze i bardziej suche powietrze, tym większe ryzyko rozwoju drobnoustrojów i pojawienia się zanieczyszczeń. Problem nasila się zwłaszcza zimą, gdy ogrzewamy wnętrza. Eksperci wskazują, że optymalną temperaturą w mieszkaniu jest ta oscylująca pomiędzy 18 a 21 st. Celsjusza. Termometr zawieszony przy oknie znacznie ułatwi nam zadanie i pozwoli mieć wszystko pod kontrolą.
Wietrz mieszkanie
Odpowiednia cyrkulacja powietrza w mieszkaniu nie tylko bardzo korzystnie wpływa na naszą psychofizyczną kondycję, ale jednocześnie pozwala nam znacznie skuteczniej i efektywniej walczyć z wszechobecnym kurzem. Latem, wiosną czy jesienią, mieszkanie należy wietrzyć tak często, jak się tylko da. Zimą, gdy temperatury znacznie spadają, należy otwierać okna co najmniej raz w ciągu dnia i na dłużej, zamiast kilka razy a na krótko. Porządne, jednorazowe wietrzenie nie wychłodzi murów.
Zadbaj o wentylację
Regularnie kontrolujmy stan naszych kratek wentylacyjnych. Pojawiające się na nich zanieczyszczenia przyczyniają się do słabej cyrkulacji powietrza i sprzyjają gromadzeniu się kurzu w mieszkaniach. Co najmniej raz-dwa razy w tygodniu przecierajmy je mokrą ściereczką, a co cztery tygodnie odkręcajmy je i oczyszczajmy. W pozbyciu się uporczywych zabrudzeń pomoże nam mieszanka sporządzona na bazie sody oczyszczonej i wody.
Regularnie myj okna
Co wspólnego z eliminowaniem kurzu mają czyste firanki i okna? Więcej niż nam się wydaje. Wykonane z plastiku okna negatywnie wpływają na cyrkulację powietrza i sprzyjają osiadaniu się na nich kurzu. Podobnie jest z firankami i zasłonami. Jeśli będziemy je regularnie oczyszczać, uniemożliwimy działalność drobnoustrojom i zniwelujemy "kurzowy problem".
Omiataj ściany i sufity
Nasze babcie regularnie omiatały sufity czy ściany, czyli oczyszczały powierzchnie miotełką na kiju okręconą szmatką czy ręcznikiem. Ten banalny w wykonaniu zabieg zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się kurzu w mieszkaniu i pozwoli na dłużej cieszyć się porządkiem. Warto poświęcić czas na tę czynność co najmniej trzy-cztery razy w roku.
Babciny sposób na kurz na tapicerce
Sprzątając mieszkania, co prawda, pamiętamy o usunięciu kurzu z półek, ale już z tapicerowanych mebli nie zawsze, a jeśli już, to robimy to nie do końca dobrze. Lepiej unikać oczyszczania tapicerowanych mebli od razu na mokro, bo tylko wetrzemy głębiej zgromadzone na nich zanieczyszczenia. Z pomocą znów przychodzą nam nasze babcie, które świetnie radziły sobie i z tym problemem. Wystarczy przykryć kanapę wilgotnym prześcieradłem i wytrzepać. Zanieczyszczenia nie będą unosić się w powietrzu, tylko przylgną do wilgotnego materiału.
Jak pozbyć się kurzu z szafek?
Chcesz ułatwić sobie sprzątanie i szybko pozbyć się kurzu gromadzącego się na szafkach i w ich wnętrzach? Wyłóż półki woskowanym papierem. Podobny zabieg zastosuj też na zewnątrz - na górze szafek. Regularnie usuwaj stare papiery i zamieniaj je na nowe. Walka z kurzem okaże się znacznie prostsza i bardziej efektywna.
Nie zapominaj o woskowaniu
Nadmiernemu gromadzeniu się kurzu, zwłaszcza na drewnianych powierzchniach, zapobiega woskowanie. Podczas sprzątania nie pomijaj tego zabiegu.