Jak pozbyć się much z domu i ogródka? Sprawdzone sposoby

Sezon wiosenno-letni to idealny czas na to, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Otwarte na oścież okna i drzwi balkonowe oraz możliwość spędzenia czasu we własnym ogrodzie to coś, na co czekaliśmy całą zimę. Pojawienie się natrętnych much może skutecznie zakłócić tę sielankę. Ich bzyczenie jest wyjątkowo irytujące, a co gorsza muchy przyczyniają się do roznoszenia szkodliwych patogenów, wywołujących ciężkie choroby. Postanowione: owady muszą zniknąć, ale jak pozbyć się much z domu i ogródka? Łapka lub zwinięta gazeta nie wystarczą do skutecznego polowania na muchy.

Wiosna i lato to czas inwazji much
Wiosna i lato to czas inwazji much123RF/PICSEL

Co jedzą i ile żyją muchy? Poznaj swojego przeciwnika

By efektywnie zwalczać muchy i nie dopuszczać do ich pojawiania się w naszym otoczeniu, trzeba dowiedzieć się, co przyciąga je najbardziej. Wiedza z pewnością się przyda, ponieważ muchy występują na całym świecie, doprowadzając do szału ludzi w niemalże każdej strefie klimatycznej. Ich pożywką jest materia organiczna - przede wszystkim śmieci, gnijąca żywność i odchody. Żyją maksymalnie osiem tygodni, lecz w tym czasie dorosłe osobniki są w stanie złożyć nawet dwa tysiące jaj. Przy takich ilościach znajomość domowych sposobów na muchy jest obowiązkowa.

Muchy najbardziej aktywne są w dzień, lubią miejsca nasłonecznione
Muchy najbardziej aktywne są w dzień, lubią miejsca nasłonecznione123RF/PICSEL

Dlaczego muchy są groźne?

W przeciwieństwie do znienawidzonych komarów, muchy nie gryzą, więc wydawać by się mogło, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. To, niestety, nie do końca prawda, a sprawdzony środek na muchy powinien znaleźć się w każdym domu. Największymi problemami są ich mobilność oraz sposób odżywiania. Owady zlizują pokarm z gnijących odpadków. Resztki przenoszą na swoim ciele, a wraz z nimi wirusy i bakterie, odpowiedzialne za rozwój takich chorób jak: cholera, dur brzuszny, polio, czerwonka i gruźlica.

Jak pozbyć się much z mieszkania: Lep na muchy

Bieganie po pokoju z packą na muchy w ręce nie jest rozwiązaniem ani wygodnym, ani skutecznym na dłuższą metę. Na początek proponujemy powrót do rozwiązań stosowanych w domach od lat. Tradycyjny lep sprawdza się dużo lepiej w roli pułapki na muchy. Jego działanie polega na wabieniu owadów zapachem i kolorem. Lep wystarczy powiesić w miejscu, w którym zwykle pojawia się najwięcej owadów. Unikać należy jedynie przeciągów i punktów mocno nasłonecznionych.

Moskitiera, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Dzięki moskitierze owady pozostaną na zewnątrz!
Dzięki moskitierze owady pozostaną na zewnątrz!123RF/PICSEL

Jednym lepszych sposobów na muchy w domu jest ograniczenie im możliwości przedostania się do pomieszczenia. Profilaktyka przede wszystkim! W tym celu można zaopatrzyć się w moskitierę - specjalną siatkę, montowaną w oknach. Z jej dostępnością nie ma problemu, łatwo jest również przyciąć ją do właściwych wymiarów okna. Montaż nie wymaga wzywania fachowca. Obawa przed irytującymi muchami nie będzie już przeszkodą do całodziennego wietrzenia mieszkania.

Jak pozbyć się much przy pomocy ziół i przypraw?

Goździki w domu pomogą przegonić muchy
Goździki w domu pomogą przegonić muchy123RF/PICSEL

Warto używać ich nie tylko do przyprawiania popisowych dań, ale również do uporania się z niechcianymi insektami. Muchy odstrasza zapach goździków, więc poleca się rozmieścić go w różnych częściach domu. Można też przygotować ziołowe saszetki, wypełnione tymiankiem, miętą i rozmarynem. W domu zapanuje niezwykle przyjemny aromat, a przy okazji wypędzeni zostaną nieproszeni goście.

Wychodzimy w plener: Jak pozbyć się much z ogrodu?

Z jednej strony spędzanie czasu na świeżym powietrzu zakłada pogodzenie się z obecnością insektów. Zdarza się jednak, że ich towarzystwo potrafi doprowadzić do szału największego miłośnika przyrody. Muchy stają się ogromnym problemem, gdy w ogrodzie planowany jest posiłek. Nie ma sensu się męczyć, nie ma również potrzeby inwestowania w ogrodowe lampy owadobójcze. Lepiej sprawdzić, jak odstraszyć muchy prostszymi patentami.

Przezroczyste torebki z wodą

Lawenda w ogrodzie - ozdoba i straszak na muchy
Lawenda w ogrodzie - ozdoba i straszak na muchy123RF/PICSEL

Jako pułapka na muchy nadawać się będą plastikowe siatki i woreczki strunowe, często używane do mrożonek. Każdą torebkę należy wypełnić wodą, zawiązać lub zamknąć i zawiesić w pobliżu miejsca, z którego chcesz przegonić owady. To bardzo dobry sposób np. na to, jak pozbyć się much z altany. W woreczku można umieścić dodatkowo kilka miedzianych monet albo kawałki folii aluminiowej. Na jakiej zasadzie to działa? Woda i monety odbijają światło na zasadzie pryzmatu, co sprawia, że muchy nie zbliżają się do tego miejsca.

Rośliny, które odstraszają muchy

To rozwiązanie dla fanów ogrodnictwa. Istnieją rośliny, które przez wydzielanie olejków eterycznych, skutecznie zniechęcają owady do pojawiania się w okolicach ogrodu. Należą do nich m.in.: lawenda, mięta pieprzowa, wawrzyn, bazylia pospolita i pelargonia. Pamiętać trzeba również o tym, by zarówno w domu, jak i w ogrodzie dbać o czystość i nie zostawiać resztek jedzenia poza lodówką.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas