Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu?
Obecny w kuchni zlew czasem może sprawiać problem. Przede wszystkim wtedy, gdy z niego nieprzyjemnie pachnie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo często używany. Zmywanie naczyń, płukanie w nim warzyw i owoców oraz przypadkowe wlatywanie resztek do odpływu mogą sprawiać, że trudniej jest się rozprawić z męczącym odorem. Na szczęście, istnieją łatwe metody, aby błyskawicznie pozbyć się brzydkiego zapachu.
Poznaj przyczynę!
Aby rozprawić się z problemem brzydkiego zapachu ze zlewu, trzeba najpierw poznać jego przyczynę. Najczęściej winą obarczamy obecne w zlewie resztki, które dostały się do syfonu i stały się idealną pożywka dla bakterii. Niekiedy problemem jest tłuszcz, który osiadł na rurach i w syfonie. Jeśli zlew jest zbyt rzadko używany, ponieważ w domu prym wiedzie zmywarka, problemem nieprzyjemnego zapachu może być wyschnięcie wody znajdującej się w syfonie, co stanowi otwartą drogę do wydostawania się odoru z kanalizacji. Ostatni problem jest łatwy do rozwiązania - wystarczy po prostu co jakiś czas odkręcać wodę. W pozostałych przypadkach należy działać zapobiegawczo: trzeba po prostu usuwać na bieżąco zanieczyszczenia nie tylko ze zlewu, ale także z syfonu. Ten ostatni można wyczyścić za pomocą środków chemicznych, jednak najlepiej zrobić to mechanicznie, czyli go odkręcić.
Spróbuj od rzeczy najprostszych
Jeśli, mimo wszystko, ze zlewu wydostaje się nieprzyjemny zapach, nie musisz od razu sięgać po detergenty. Na początku spróbuj rozpuścić znajdujący się we zlewie tłuszcz. Jak to zrobić? Najczęściej wystarczy wlać do odpływu solidną porcję ciepłej wody (najlepiej wprost z gotującego się czajnika) i chwilę odczekać. Niekiedy - zwłaszcza, gdy osad z tłuszczu jest wyjątkowo uporczywy - można dodać wcześniej do zlewu odrobinę płynu do mycia naczyń. Uwaga: wystarczy wyłącznie kropla! Większa ilość może sprawić, że z odpływu będzie wydostawać się ogromna ilość piany!
Domowe sposoby są również skuteczne!
Jeśli problem z nieprzyjemnym zapachem utrzymuje się nadal, nie musimy być skazani na działanie drażniących detergentów, które mogą być szkodliwe dla wrażliwszych osób. Można skorzystać ze środków, które wpisują się w modny ruch "eko". O czym mowa? Przede wszystkim o działaniu sody i octu. Jeśli chcemy skutecznie rozprawić się z brzydkim zapachem, do odpływu wsyp dwie łyżki białego proszku, a następnie zalej gorącą wodą. Po odczekaniu kwadransa, czynność należy powtórzyć, ale tym razem zamiast wody, warto wykorzystać ocet. Na czas intensywnego pienienia się wnętrza odpływu, warto zatkać go korkiem, a po 30 minutach, całość dokładnie opłukać.