Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Nornice są małymi gryzoniami, ale ich obecność w ogrodzie może przyczynić się do wielu problemów. Zwierzęta te żywią się głównie nasionami roślin oraz korą i korzeniami krzewów, czyniąc tym samym spustoszenie w ogrodzie. Obecność nornic nie jest łatwa do wykrycia, gdyż szkody przez nie wyrządzone są podobne do tych, które czynią krety. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak pozbyć się nornic z ogrodu różnymi sposobami.
Spis treści:
Jak rozpoznać nornicę?
Nornice są gryzoniami o długości nieprzekraczającej 15 centymetrów. Mają one brązowe futerko z rdzawymi przebarwieniami oraz jasne boki i podbrzusze. Nornice prowadzą nocy tryb życia, co utrudnia wykrycie ich obecności w ogrodzie. Tak samo jak krety, nornice drążą podziemne tunele, które mają głębokość około 15 centymetrów. Od kretów różni je to, że nie budują kopczyków oraz mają inne przyzwyczajenia żywieniowe.
Czy nornica może wyrządzić szkody w ogrodzie?
Niestety, nornica potrafi wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Żywi się liśćmi, cebulkami i kłączami roślin oraz nasionami. Ponadto może obgryzać kory drzew i krzewów liściastych, a także ich korzenie. Przez budowę korytarzy nornica narusza strukturę korzeniową roślin. To zdecydowanie utrudnia im pobór wody z gleby, a w konsekwencji prowadzi do ich obumierania.
Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Jeśli zauważysz obecność nornic w ogrodzie, zacznij działać zdecydowanie. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego zaleca się stosowanie kilku metod równolegle. Można wybierać spośród wielu dostępnych sposobów: naturalnych, chemicznych czy mechanicznych.
Sposoby naturalne
Nornice należą do bardzo płochliwych gryzoni, dlatego jednym z pomysłów jest posiadanie psa lub kota. Wystraszone ich obecnością z pewnością szybko opuszczą twój ogród. Za czym jeszcze nie przepadają nornice? Wykorzystaj czosnek, miętę lub gorczycę, które mają bardzo intensywny zapach. Umieść je w norze szkodnika, a mocny zapach wypłoszy je w mgnieniu oka. Oprócz tego pilnuj porządku na działce i usuń z niej wszystkie chwasty, gdyż stanowią one pokarm dla nornic. Pamiętaj też, aby trawnik nie był zbyt wysoki, ponieważ jest on świetnym schronieniem dla szkodników.
Sposoby mechaniczne
Jeśli naturalne sposoby zawodzą, zdecyduj się na mechaniczne sposoby zwalczania nornic z ogrodu. W pobliżu nory ustaw głośne przedmioty, np. puszki aluminiowe, które w czasie wiatru robią dużo hałasu. Jeśli to nie pomoże, kup żywołapki, które posiadają specjalnie zamykające się zapadnie. Złapaną nornicę możesz potem wypuścić z dala od ogrodu lub działki. Do innych mechanicznych sposobów zwalczania nornic zalicza się wlewanie wody do wnętrza nory lub przekopanie całej działki.
Sposoby chemiczne
Ostatnim rozwiązaniem są sposoby chemiczne, które pomogą uporać się niechcianymi lokatorami. Do korytarzy nornic wlewa się produkty, które mają dużą toksyczność. Są one bardzo skuteczne, ale nie obojętne dla środowiska. Chemiczne produkty mogą zaszkodzić roślinom oraz domowym zwierzętom. Dlatego stosuj je w ostateczności i aplikuj je w jak najmniejszych ilościach i tylko głęboko pod ziemią.
Zobacz też: