Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?

Szkodniki roślin bytujące w ogrodzie to prawdziwa zmora. Uszkadzają różne części rośliny i prowadzą do ich obumierania. Szczególnie uciążliwe i trudne do wytępienia są szkodniki żerujące w glebie. Niełatwo je dostrzec i dojść do tego, że to one są przyczyną przerzedzonego trawnika czy zmarniałych roślin. Jednymi z nich są pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego, rzadziej innych gatunków chrząszczy. Warto wiedzieć, jak je wykryć i się ich pozbyć, zwłaszcza że występują dość często i jedno pokolenie pędraków może niszczyć plony przez wiele lat. Poznaj sposoby na pozbycie się ich z ogrodu.

Pędrak
Pędrak©123RF/PICSEL

Kilka słów o pędrakach

Dorosły chrabąszcz majowy
©123RF/PICSEL

Pędrak to larwa chrabąszcza majowego lub innych chrząszczy, np. rohatyńca nosorożca, guniaka czerwczyka czy jelonka rogacza. Pędrak jest typem larwy oligopodialnej, która cechuje się trzema parami odnóży tułowiowych. Ma grube, wygięte ciało o jasnej barwie (może być nawet biała). Larwy chrabąszcza majowego mają dodatkowo brązowe głowy i czarne zakończenie odwłoka. Mogą osiągać ok. 3-6 cm długości. Pędraki i dorosłe osobniki zimują w glebie około metra pod ziemią. Dorosłe chrabąszcze majowe wychodzą na powierzchnię wiosną (kwiecień - maj) i od razu zaczynają żerować. Obgryzają liście drzew (szczególnie owocowych) i krzewów, doprowadzając do osłabienia kwitnienia i owocowania roślin. Gdy samica zostaje zapłodniona, wraca do ziemi i składa po 10-30 jaj w różnych miejscach. Po 6 tygodniach wylęgają się drobne larwy.

Okres żerowania pędraków

Młode larwy chrabąszcza majowego bytują w próchniczej warstwie gleby i początkowo żywią się resztkami organicznymi. Jednak pędraki przepoczwarzają się dopiero w czwartym roku rozwoju, a przez ten czas stają się coraz bardziej żarłoczne. W drugim roku po wylęgu zaczynają żerować na pojedynczych korzeniach roślin. W czerwcu i lipcu ich apetyt rośnie, a szczyt osiąga wiosną i latem 3 roku. W następnym zaś zaczynają się przepoczwarzać i w sierpniu z poczwarki wydobywa się dorosły chrabąszcz. Pędraki przez cały okres swojego bytowania w ziemi doprowadzają do obumierania roślin. Trawnik zaczyna żółknąć i powstają na nim puste miejsca. Łatwo więc pomylić ten problem ze złym nawożeniem trawy. Znakiem, że pędraki podgryzają korzenie roślin, jest też usychanie pędów i gałęzi drzew, wymieranie siewek i dziury w podziemnych częściach warzyw korzeniowych (buraków, ziemniaków i marchwi). Natomiast świeżo zasadzone rośliny więdną i obumierają (mimo że są nawożone i podlewane).

Jak się pozbyć pędraków z ogrodu?

Ptaki pomogą w walce z pędrakami
©123RF/PICSEL

Zwalczanie dorosłych owadów

Obecność pędraków w ogrodzie łatwo przeoczyć, a zbyt późne ich wykrycie może nie uchronić roślin przed obumarciem. Należy stale więc dbać o ogród, by nie rozpleniły się w nim szkodniki. Należy pozbyć się zarówno larw, jak i dorosłych owadów. Te drugie bowiem bardzo szybko się rozmnażają i również uszkadzają rośliny. Jedną ze skutecznych metod pozbywania się chrabąszczy majowych jest strzepywanie ich z roślin na rozłożoną na ziemi płachtę. Najlepiej robić to wczesną porą, gdy są odrętwiałe powodu niższej temperatury w nocy. Następnie owady należy zebrać i zniszczyć. Można też wykorzystać je jako karmę dla ryb, trzody chlewnej czy drobiu. Jeśli chrabąszcze zaatakowały korony drzew wysokich, konieczne jest zastosowanie oprysku z chemicznych środków ochrony roślin. Dobrym sposobem na dorosłe chrabąszcze jest też zadarnienie jak największej powierzchni trawnika, żeby samice nie mogły wkopać się w glebę i złożyć jaj.

Zwalczanie pędraków

O wiele trudniej jest walczyć z larwami chrabąszczy majowych, gdyż bytują głęboko pod ziemią i trudno je wykryć. Istnieje jednak kilka sposobów, by się ich pozbyć. Przede wszystkim warto przekopywać podłoże w słoneczne i suche dni. Wydobyte na powierzchnię pędraki wysychaj lub są zjadane przez ptaki. Również intensywne uprawianie ziemi przyczynia się do zmniejszenia populacji dużych larw. Można również wykonać aerację i wertykulację trawnika. Wystarczy przejść 5 razy po trawniku w kolczastych butach i głęboko przyciąć darń.

Jak zapobiec rozmnażaniu się chrabąszcza majowego?

Pozbądź się pędraków
©123RF/PICSEL

W związku z tym, że żarłoczne pędraki mogą poczynić bardzo duże szkody w ogrodzie, warto zapobiegać ich pojawianiu się i rozmnażaniu. Warto więc chronić rośliny przed ich inwazją. Przy zakładaniu trawnika i uprawie warzyw należy wybierać nasiona zaprawione preparatami chroniącymi je przed szkodnikami glebowymi. Trawnik powinien być też stale nawożony, podlewany i przycinany. Silnie ukorzeniona i gęsta trawa utrudnia składanie jaj dorosłym osobnikom i rozwój larw. W warzywniku lub w pobliżu upraw można też posadzić nielubiane przez pędraki rośliny, np. cebulę lub gorczycę (zawiera taniny, które są szkodliwe dla larw chrabąszcza). Dobrze sprawdzi się również zielony nawóz w postaci gryki. Z kolei rośliną, w której szczególnie gustują pędraki, jest perz. Należy więc dbać, by nie rozrastać się w pobliżu upraw.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas