Jak pozbyć się pleśni?

Pleśń potrafi uprzykrzyć życie każdej pani domu. Jej tworzeniu sprzyja wilgoć, która często gromadzi się w kuchni, w łazience i wszędzie tam, gdzie szwankuje system wentylacji. Co ważne, pleśń może przyczyniać do pogarszania naszej kondycji psychofizycznej. Co zatem zrobić, aby skutecznie się pleśni pozbyć i jakie w tym celu wykorzystać metody? Oto kilka podpowiedzi.

Walka z pleśnią to bardzo żmudny proces
Walka z pleśnią to bardzo żmudny proces123RF/PICSEL

Oto gdzie najczęściej czai się pleśń


Pozbycie się pleśni do łatwych zadań nie należy i może przysporzyć o niemały zawrót głowy. Aby ją skutecznie zwalczyć, należy uzbroić się w cierpliwość. Zadanie samo w sobie jest jednak arcyważne. Jeśli długo przebywa się w pomieszczeniach, gdzie rozwija się pleśń, może mieć to bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Lekarze przekonują, że gromadząca się pleśń to jeden z głównych winowajców rozwijających się alergii oraz problemów z układem oddechowym. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan ścian. Zwłaszcza tam, gdzie pleśń często się gromadzi. Najczęściej pierwszych symptomów można dopatrzyć się w kuchni, łazience i w piwnicach, czyli wszędzie tam, gdzie oddziaływanie wilgoci jest bardzo duże. 

Sprawdź system wentylacyjny

Sprawdź system wentylacyjny
Sprawdź system wentylacyjny123RF/PICSEL

Walkę z pleśnią należy zacząć od gruntownego sprawdzenia systemu wentylacyjnego. Można to zrobić na własną rękę. Fachowcy podpowiadają, że wystarczy przyłożyć zapaloną świeczkę do otworu. Test pozwala uzyskać bardzo szybki i w miarę precyzyjny wynik. Jeśli płomień będzie stabilny i się nie przechyli, to znak, że system kominowy wymaga odpowiedniego udrożnienia. Na tym etapie najlepiej jednak zwrócić się o pomoc do specjalisty. Działanie na własną rękę może przynieść znacznie więcej szkody niż korzyści.

Walczysz z pleśnią? Wietrzenie to pierwszy krok do sukcesu

Pleśń często rozwija się w rogach ścian
Pleśń często rozwija się w rogach ścian123RF/PICSEL


Równie ważnym elementem walki z pleśnią jest regularne wietrzenie pomieszczeń, w których gromadzi się pleśń. Mowa o kuchni, gdzie przygotowywane są potrawy oraz łazience, gdzie zwykle odbywa się kąpiel. Jeśli łazienka jest "ślepa" i nie można uchylić okna, należy otwierać drzwi i zadbać o to, aby posiadały one otwory, przez które będzie ulatniał się nadmiar pary.

Sięgnij po silne preparaty albo ocet spirytusowy


Jeśli pleśń zdążyła już się pojawić na ścianie i atakuje kolejne warstwy, trzeba działać od razu. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie całej powierzchni za pomocą mieszanki wody i mydła. Niestety, ta metoda sprawdza się tylko na pierwszym etapie. Często trzeba działać znacznie bardziej radykalnie, czyli wykorzystać działanie preparatu grzybobójczego. Zanim się go użyje, należy pozbyć się zapleśniałej powierzchni (albo zedrzeć tapetę) i starannie ją oczyścić. Chemiczne detergenty można również zastąpić bardziej naturalnymi metodami. Mowa o occie spirytusowym. Trzeba go po prostu przelać do butelki z rozpylaczem i starannie spryskać nim zainfekowane miejsca. (Jeśli w pomieszczeniu przebywają dzieci albo alergicy, ocet można rozcieńczyć w stosunku 4:1). Poza octem spirytusowym w walce z pleśnią można wykorzystać mieszanką olejku herbacianego i wody. Starannie oczyszczoną i wysuszoną ścianę można ponownie zagruntować i pomalować. Pleśń nie powinna już powrócić.


Chcesz zwalczyć pleśń? Postaw na prewencję

W walce z pleśnią można wykorzystać naturalne środki, takie jak ocet
W walce z pleśnią można wykorzystać naturalne środki, takie jak ocet123RF/PICSEL

W walce z pleśnią najważniejsza jest prewencja. Jeśli wyczuwasz zapach stęchlizny, oznacza to, że gdzieś rozwija się pleśń. Warto sprawdzić wszystkie zakamarki, w których może się pojawić. Regularnie oczyszczaj i pierz dywaniki i maty, które często są narażone na wilgoć i zamoczenie. Poza tym nie zapominaj o codziennym wietrzeniu pomieszczeń. Trzeba też zwracać szczególną uwagę na miejsca, gdzie na ścianie pojawiają się ciemniejsze, zimne plamy. Najczęściej powstają one wokół okien, drzwi oraz na styku dwóch ścian. By nie stały się źródłem pleśni, trzeba je starannie uszczelnić. Równie ważna jest też temperatura panująca w pomieszczeniach  nie powinna być niższa niż 18-20 stopni Celsjusza. 

Czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się pleśni jest też suszące się pranie, duża ilość kwiatów doniczkowych oraz zalegającą wilgoć - zwłaszcza na kuchennych blatach, w rogach ścian, frontach szafek oraz łazienkowych i kuchennych kafelkach. 

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas