Jak pozbyć się rybików?

Te małe owady przypominające pełzające rybki często nawiedzają nasze łazienki i kuchnie, a także miejsca, w których jest wilgotno i ciepło. Każdego, kto kiedykolwiek widział rybika, nie powinna dziwić nazwa owada. I choć to naprawdę niewielkie stworzenia, bo mierzą tylko jeden centymetr, mogą być bardzo uciążliwe. Nie są również zupełnie nieszkodliwe, jak mogłoby się wydawać. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju lepiej usunąć je z domu. Podpowiadamy kilka skutecznych sposobów, które ci to ułatwią, a także tłumaczymy, jak dbać o dom i mieszkanie, by uniknąć problemu z rybikami.

article cover
©123RF/PICSEL

Srebrzysty pełzający owad

©123RF/PICSEL

Rybik cukrowy, zwany również srebrzystym, to bezskrzydły owad o długości około jednego centymetra. Wyglądem przypomina małego wężyka z długimi czułkami i wyrostkami na końcu ogona. Prawdopodobnie pochodzi z tropikalnych krajów.

Rybiki rozmnażają się bardzo szybko. Sprzyja im wilgoć i ciepło. Rybiki lgną również do słodkich pokarmów. Nie tylko pojawiają się w łazience, ale i w kuchni. Co ciekawe, owad ten może przeżyć nawet rok bez pożywienia!

Czy rybiki są szkodliwe?

Dla naszego organizmu rybiki nie są szkodliwe. Nie kąsają, a także nie przenoszą żadnych chorób i bakterii. Jednak mogą niszczyć materiały papiernicze i włókiennicze, ponieważ je gryzą. Gdy mamy rybiki w domu lub mieszkaniu, chowajmy ważne papiery, a także uniemożliwmy im przedostanie się do szafy z ubraniami.

Jeden rybik nie sprawi nikomu problemu. Kłopot pojawia się wtedy, gdy doszło do rozmnożenia się owadów, które zaczynają pląsać po całej łazience. Wówczas trzeba zastosować metody, które pomogą pozbyć się rybików. Oto kilka z tych najskuteczniejszych.

Dokładnie wietrz i sprzątaj łazienkę

©123RF/PICSEL

Jak już wspomnieliśmy rybiki lubią wilgoć, ciepło, a także ciemność. By ich uniknąć lub na dobre się ich pozbyć, należy pozbawić ich tych czynników. Dlatego podstawowym sposobem walki z rybikami jest utrzymanie czystości w łazience. O czym szczególnie powinniśmy pamiętać? O regularnym wietrzeniu i sprzątaniu łazienki. Jeśli nie ma w łazience okna, zainstaluj odświeżacz powietrza. Myj dokładnie toaletę i podłogę, a także nie zostawiaj na długo prania w koszu. Rybiki lgną również do brudu.

Zainwestuj w pochłaniacz wilgoci

Jeśli w twoim domu lub mieszaniu zazwyczaj jest wilgotno, trudno będzie usunąć rybiki. Wilgoć to dla nich idealne środowisko. Dlatego, najlepiej zainwestować w pochłaniacz wilgoci, który nie tylko zapobiegnie rozmnażaniu się uciążliwych owadów, ale także powstawaniu grzyba i pleśni. Pochłaniacz wilgoci to naprawdę korzystna inwestycja.

Zatkaj szczeliny i dziury w ścianach i podłogach

Rybiki bardzo często gromadzą się w ciasnych i małych dziurach, najczęściej w ścianach lub podłogach. Wychodzą, gdy czują wilgoć i ciepło. Jest na to prosty sposób - zaklej szczeliny i dziury silikonem. Dzięki temu utrudnisz rybikom przedostanie się na zewnątrz.

Regularnie pierz pranie z kosza i ręczniki

Te podstępne owady uwielbiają zagnieżdżać się w ręcznikach oraz w ubraniach leżących w koszu na pranie. Jeśli nie robimy prania regularnie, rybiki mogą rozmnażać się w koszu i uszkodzić nasze ubrania. Pamiętajmy zatem, by nie trzymać brudów dłużej niż trzy dni w koszu, szczególnie, jeśli mamy problem z rybikami w mieszkaniu.

Zastosuj cytrynę i lawendę

©123RF/PICSEL

Na większość owadów zarówno lawenda, jak i cytryna działają odstraszająco. Sprawdza się to również w przypadku rybików. Jak zastosować cytrynę, by odstraszyć rybiki? To proste. Wyciśnij sok z cytryny do miski z niewielką ilością wody, zamocz szmatkę w miksturze, a następnie przetrzyj nią podłogę w łazience. Lawendą (suszoną lub świeżą) możesz posypać podłogę lub umieścić ją w woreczkach w kilku miejscach, które oblegają rybiki. Jej zapach skutecznie odstraszy owady.

Ostre przyprawy i zioła

Rybiki nie lubią ostrych zapachów, dlatego, by się ich pozbyć, możemy wykorzystać pikantne przyprawy i zioła (w świeżej lub suszonej postaci). Efekt będzie najlepszy, kiedy wymieszasz ze sobą kilka ostrych przypraw i umieścisz je w woreczkach w pomieszczeniu, w którym są rybiki. Efekty zauważysz bardzo szybko!

Kwas borowy – niezastąpiony w walce z rybikami

Kupisz go w każdej aptece. Wystarczy rozpuścić go w wodzie, a następnie przetrzeć nim podłogę w miejscu, gdzie pląsają rybiki. Jeśli owady „zaatakowały” szafę, umieść kwas w woreczkach i rozłóż je w kilku miejscach w szafie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas