Jak pozbyć się ślimaków ogrodowych?
W Polsce można spotkać aż 250 gatunków ślimaków. Jednak nie każde z nich nawiedzają nasz ogród. Zazwyczaj są to ślimaki winniczki, które z reguły nie wyrządzają większych szkód. Dla naszych upraw i kwiatów wyjątkowo niebezpieczne są tak zwane ślimaki nagie. Mierzą od sześciu do piętnastu centymetrów i bardzo szybko się rozmnażają. Podobnie jak winniczki, zazwyczaj wychodzą po deszczu. Jak chronić ogród przed ich szkodliwym działaniem? Podpowiadamy.
Porządek w ogrodzie
Większość ślimaków uwielbia chować się między liśćmi, a także w chwastach i trawach. Jest ich najwięcej w miejscach, w których panuje nieporządek i wilgoć. Stąd prosty wniosek: jeśli chcemy pozbyć się ślimaków z ogródka, utrzymujmy w nim porządek i czystość. Będą pojawiać się znacznie rzadziej. Warto pamiętać o regularnym koszeniu trawników, wyrywaniu chwastów i walce z różnego rodzaju szkodnikami, które również wabią ślimaki.
Naturalne metody walki ze ślimakami
Przeszkody i pułapki
By utrudnić ślimakom przemieszczanie się po ogrodzie, warto zamontować w nim przeszkody i pułapki. Świetnie sprawdzą się rozsypane trociny, żwir, kora lub igliwie, a także potłuczone skorupki jajek. Warto pamiętać jednak, że tego typu zabezpieczenia przyniosą pożądane efekty wyłącznie wtedy, gdy na zewnątrz nie pada deszcz.
Piwo
Mało kto o tym wie, ale ślimaki uwielbiają piwo. Można wylać je do miski i postawić niedaleko siedliska ślimaków. Gdy wejdą do do środka, najlepiej wywieźć je do lasu. Zwabienie ślimaków i przeniesienie ich w inne miejsce to jedna z najlepszych i najmniej inwazyjnych metod. Ślimaki nagie najlepiej zbierać w gumowych rękawiczkach, ponieważ mogą roznosić wirusy, bakterie i pasożyty.
Kłębki drobnych wiórków drzewnych
Jedną ze skutecznych metod zapobiegania rozmnażaniu się ślimaków jest stworzenie małego wysypiska z drobnych wiórków drzewnych pod koniec lata. Ślimaki założą w nich gniazda i złożą jaja. Jesienią należy zebrać wszystkie wiórki i je spalić.
Chemiczne środki na ślimaki
W walce ze ślimakami możemy wykorzystać również chemiczne środki, ale w takiej sytuacji nie mamy pewności, że ślimak to przeżyje. Przed kupnem chemicznego preparatu koniecznie sprawdźmy jego klasę toksyczności. Klasa I i II to trucizny, III i IV oznaczają substancje szkodliwe, natomiast klasa V nie ma szkodliwego wpływu na żywe organizmy. Jeśli naturalne metody nie pomogą, wówczas zaleca się wypróbować lekkie środki chemiczne.
Podlewaj ogród rano
Jeśli nasz ogródek nawiedzają ślimaki, pamiętajmy, by podlewać go wyłącznie rano. Robiąc to wieczorem, stwarzamy im idealne warunki do rozmnażania się. Ogród i przestrzeń wokół domu powinny być zadbane.