Jak pozbyć się zapachu stęchłych ubrań?
Wyjmujesz świeżo uprane ubrania, a one mimo to wcale nie pachną świeżością? Nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dobrymi i drogimi proszkami do prania czy płynami do płukania? To bolączka wielu z nas. Wypróbuj kilku prostych sposobów i pozbądź się problemu stęchłych ubrań raz na zawsze.
Skąd bierze się zapach stęchłych ubrań?
Problem nieładnie pachnących rzeczy jest szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie nie możemy wystawić mokrego prania na słońce, które bardzo szybko je wysuszy. Zapach stęchlizny jest równie nieprzyjemny dla nas samych, jak i osób w naszym otoczeniu – przykrej woni nie przytłumią nawet najlepsze perfumy. Aby skutecznie z nią walczyć, warto najpierw zlokalizować, gdzie znajduje się przyczyna problemu.
1. Złe nawyki
Zdarza Ci się robić pranie wieczorem, ale wyciągasz je dopiero następnego dnia rano? Wkładasz do szafy nie do końca suche rzeczy, bo suszarka zajmuje zbyt dużo miejsca w mieszkaniu? W koszu na pranie od tygodnia leżą lekko wilgotne ścierki lub ręczniki? W ten sposób może zacząć rozwijać się w nich pleśń. Zmień te nawyki, a bardzo szybko poczujesz świeży i przyjemny dla nosa zapach ubrań.
2. Brudna pralka
Przyczyn stęchłych ubrań jest wiele. Jedną z nich jest brudna pralka. Jeśli nie ma ona szansy wyschnąć, ponieważ od razu po praniu szczelnie ją zamykasz, mogła zgromadzić się w niej pleśń. Jak się jej pozbyć? Należy dokładnie wyczyścić pralkę. Wlej do bębna szklankę octu, ustaw na jak najwyższą temperaturę i włącz program pustego prania. Następnie uruchom tryb wirowania. Dzięki temu wypłuczesz resztki octu. Takie czyszczenie możesz wykonać raz na kilka miesięcy.
Nie zapomnij o dozowniku na proszek, w którym często gromadzą się resztki detergentów i filtrze „przyciągającym” cząsteczki kurzu, włosy czy zwierzęcą sierść – one również mogą wpływać na zapach ubrań. Ten pierwszy wyszorujesz szczoteczką do zębów lub ostrą ściereczką i gorącą wodą, zeskrobując pozostałości proszku lub płynu. Z kolei filtr oczyścisz przez ręczne usunięcie zanieczyszczeń – przyda się miska, gorąca woda, mleczko do czyszczenia oraz gumowe rękawiczki.
3. Wilgoć w łazience lub całym mieszkaniu
Jeśli Twoja pralka jest nowa albo czyścisz ją regularnie, przyczyną zapachu stęchlizny może być wilgoć w łazience lub w całym mieszkaniu. Jest to problem zarówno starych kamienic, jak i innego typu mieszkań niedogrzanych. Jeśli suszysz ubrania w łazience, znajduje się tam dużo pary wodnej, która także może spowalniać wysychanie prania. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup suszarki bębnowej, która w szybkim czasie całkowicie wysuszy ubrania, nie pozostawiając przykrej woni.
– Ilu z nas zahaczyło kiedyś głową czy ramieniem o mokre pranie wiszące na sznurkach w łazience? W ilu mieszkaniach wszystkie grzejniki zajmowała schnąca bielizna i ubrania? Suszarki bębnowe to koniec tego typu nieestetycznych i niepraktycznych ”ozdób” w naszych domach – mówi Paweł Lisiecki, Category Manager ze sklepu internetowego eMAG.pl.
Nowoczesne suszarki do prania można ustawić na podłodze, np. koło pralki lub umocować na ścianie – w ten sposób nie zajmie dodatkowej przestrzeni w małych pomieszczeniach. Ten sprzęt – tak popularny choćby w Stanach Zjednoczonych – coraz częściej spotykany jest także w polskich domach.
Domowe sposoby na zapach stęchłych ubrań
A jak z tym problemem radziły sobie kiedyś nasze babcie? Jednym z domowych sposobów jest dodanie do proszku do prania kilku kropel olejku sosnowego lub sody oczyszczonej. Niektórzy polecają też kilkugodzinne namoczenie ubrań przed wrzuceniem do pralki w misce z 3-4 litrami wody oraz szklaną octu.
Z kolei stęchłe (ale suche już) ubrania można wsadzić na kilka godzin do zamrażalnika. Zimą przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza można takie ubrania wywiesić na zewnątrz – taki widok wciąż zauważyć można na wielu wsiach. Niska temperatura zabija pleśń, która powoduje przykry zapach.
Znasz inne metody na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ubrań? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu poniżej.