Jak pozbyć się zapachu z papierosów?
Dym tytoniowy jest nie tylko szkodliwy dla organizmu, ale także przyczynia się do powstawania przykrego zapachu w pomieszczeniach. Choć wielu palaczy świadomie rezygnuje z palenia papierosów w domach, nadal niektórzy palą wewnątrz. Czasem samo otwarcie okien i wywietrzenie nie wystarczą: należy sięgnąć po inne sposoby, aby na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Jak to zrobić?
Zacznij od tkanin
Jeśli do tej pory nie wyrobiłeś sobie zwyczaju palenia na balkonie, zmień to natychmiast. Dym, który znajduje się w pomieszczeniach, szybko osiada - najpierw na tkaninach. Jeśli czujesz nieprzyjemny zapach, zacznij od wyprania wszystkich tekstyliów: firanek, zasłon, narzut i dywanów. Jeśli masz możliwość, wypożycz odkurzacz z funkcją prania i wyczyść całą tapicerkę. Możesz również wymieszać, w misce z wodą, odrobinę płynu do mycia naczyń albo sodę oczyszczoną z dodatkiem soku z cytryny. Wetrzyj mieszankę w kanapę i fotele odciśniętą gąbką tak, aby ich nie przemoczyć.
Zadbaj o cyrkulację
Jeśli chcesz szybko pozbyć się dymu papierosowego, pamiętaj, aby otworzyć okno. Najlepiej zrobić delikatny przeciąg, by nieprzyjemny zapach wydostał się na zewnątrz. Jeśli trudno wywietrzyć mieszkanie, włącz wentylator, który szybko zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Sprawdź, czy dym wylatujący z jednego okna nie wlatuje z powrotem do innego pomieszczenia.
Regularne porządki
Aby nie było czuć w pomieszczeniu papierosowego dymu, pamiętaj o regularnych porządkach. Na drobinkach kurzu może osiadać się również nieprzyjemny zapach. Zwróć szczególną uwagę na płaskie i niedostępne na pierwszy rzut oka powierzchnie, takie jak np. wysokie półki albo górne części szafy. Aby szybko pozbyć się kurzu, posłuż się wilgotną ściereczką i specjalnymi środkami do pielęgnacji mebli.
Pochłaniacze zapachu
Jeśli chcesz usunąć dym papierosowy, sięgnij po pochłaniacze zapachów. Bez problemu kupisz je w sklepach, ale możesz wykonać je również samodzielnie. Zaopatrz się w małe woreczki (najlepiej lniane albo bawełniane) i wsyp do nich świeżo zmieloną kawę, kawałki węgla drzewnego, sodę oczyszczoną lub koci żwirek. Umieść je w różnych zakamarkach w domu. Pamiętaj, aby zawartość często wymieniać (minimum raz w tygodniu).
Maskuj zapachy
Jeśli zapach dymu papierosowego jest bardzo uciążliwy, sięgnij po preparaty maskujące zapachy. Mogą to być kadzidełka, świece zapachowe albo odświeżacze w spray’u. Możesz sięgnąć również po olejki eteryczne, które umieszczone w kominkach do aromaterapii, szybko wypełnią pomieszczenie przyjemnym zapachem. W łatwy sposób możesz wykonać samodzielnie odświeżacz: małą buteleczkę ze spryskiwaczem wypełnić w ¾ alkoholem, dodaj kilkanaście kropel ulubionego olejku i dopełnij całość wodą.