Jak prać, żeby nie uszkodzić ubrań?

Jak prawidłowo wywabić plamę? Jak często i najbezpieczniej wybielać odzież? W czym najlepiej prać strój kąpielowy i odzież sportową? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące najczęstszych błędów popełnianych podczas prania znajdziesz w artykule. Wypróbuj co najmniej kilka, a z pewnością się nie zawiedziesz.

article cover
©123RF/PICSEL

Nieodpowiednie sortowanie

©123RF/PICSEL

Sortowanie ubrań według koloru nie wystarczy. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Przykładowo nie należy łączyć w praniu ręczników z rzeczami z włókien syntetycznych, a odzież wykonaną z polaru należy prać oddzielnie.

Nieprawidłowe wywabianie plam

Wywabianie plam może przysporzyć nam niemałych kłopotów. Przykładowo jeśli będziemy zbyt mocno pocierać zabrudzenie, możemy de facto zwiększyć, a nie zmniejszyć zanieczyszczony obszar. Jakie rozwiązanie będzie zatem najbardziej optymalne? Nałóż na plamę białą szmatkę i poczekaj aż wsiąkną w nią zanieczyszczenia. Efekt gwarantowany.

Pranie kostiumów kąpielowych w pralce

Pierzesz stroje kąpielowe lub te przeznaczone do biegania czy ćwiczeń w pralce automatycznej? To duży błąd. Ubrania wykonane z elastanu lub spandeksu najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie.

Niezapinanie zamków błyskawicznych

©123RF/PICSEL

Przed włożeniem ubrań do pralki, należy zasunąć wszystkie zamki, gdyż mogą poniszczyć inne ubrania.

Zapinanie guzików

Należy zawsze pamiętać o rozpinaniu guzików w koszulach i innych częściach garderoby. W przeciwnym razie guziki mogą się poodrywać.

Stosowanie zbyt dużej ilości wybielacza

Nadmierne wybielanie sprawia, że tkaniny stają się mniej trwałe i łatwo się drą. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, lepszym pomysłem na pozbycie się zabrudzeń, jest gotowanie ubrań w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.

Pranie poduszek i koców w jednym cyklu

Poduszki z pierza i koce powinno się nastawiać na dwa cykle prania. Powód? W pierzu może się zatrzymywać piana, a wydłużony proces prania pozwoli skutecznie się jej pozbyć.

Stosowanie płynu do płukania do ręczników

©123RF/PICSEL

Substancje chemiczne zawarte w płynach do płukania zmniejszają możliwości absorpcyjne włókien, dlatego lepiej ich nie używać do ręczników.

Przeładowanie pralki

Wkładanie zbyt dużej liczby ubrań do pralki może spowodować jej trwałe uszkodzenie. Dlatego zawsze staraj się trzymać zasady: lepiej prać częściej, ale za to dokładniej i bezpieczniej.

Jak prać wiatrówki i kurtki przeciwdeszczowe?

Nie chcesz zniszczyć swojej ulubionej kurtki przeciwdeszczowej albo wiatrówki? Wrzuć do bębna pralki trzy piłki tenisowe. Dzięki tej prostej metodzie zabezpieczysz się przed zniszczeniem materiału.

Brak dbałości o pralkę

Proszek do prania często zalega w zakamarkach szuflady pralki, dlatego warto ją wyjmować i regularnie myć. Po skończonym praniu nie zamykajmy pralki, aby mogła swobodnie wyschnąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas