Jak prawidłowo czyścić okulary?

Często używasz do czyszczenia okularów gorącej wody, chusteczek higienicznych albo nawilżających, papieru toaletowego, płynów zawierających amoniak albo silnych detergentów? To duży błąd, bo możesz trwale zarysować szkła albo zniekształcić oprawki. Podpowiemy ci, jak - przy użyciu łatwo dostępnych środków i skutecznych metod - najbezpieczniej pozbyć się zalegających na okularach warstw kurzu i brudu i jak je przechowywać. Te pozornie banalnie proste czynności mogą okazać się prawdziwą zmorą dla krótko- czy dalekowidza.

article cover
©123RF/PICSEL

Krok pierwszy: Mycie okularów

©123RF/PICSEL

Kardynalny błąd większość z nas popełnia na samym początku czyszczenia okularów. Pamiętaj, że soczewki wyjątkowo łatwo zbierają wszelkie zanieczyszczenia i dlatego najpierw musisz je zmyć, a dopiero później czyścić i polerować, żeby zminimalizować ryzyko zarysowania powierzchni. Jak to zrobić najbezpieczniej? Trzymając okulary za oprawki wsadź je pod strumień ciepłej, ale nie gorącej wody i starannie przemyj je z obydwu stron.

Krok drugi: Czyszczenie okularów

Jeśli uda ci się usunąć zanieczyszczenia, które mogą zarysować szkła, pozbądź się zalegającej na nich warstwy tłuszczu. Najlepiej wykorzystać w tym celu ściereczkę z mikrofibry, którą z reguły otrzymuje się w zestawie z nowymi okularami. Dobrze sprawdzi się także szmatka bawełniana lub kawałek jedwabiu. Następnie, trzymając okulary za mostek, spryskaj szkła - zarówno na zewnątrz jak i od środka - specjalnie przeznaczonym do tego płynem. Starannie, ale jednocześnie delikatnie przecieraj je szmatką.

Krok trzeci: Usuwanie zabrudzeń ze szczelin

©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz pozbyć się zanieczyszczeń, które zalegają w szczelinach tworzących się pomiędzy oprawkami a szkłami, użyj octu spirytusowego. Wlej odrobinę do miseczki i zamocz w nim wacik albo patyczek kosmetyczny. Następnie przetrzyj nimi szczelinę, w której zebrał się brud. Po każdym ruchu zmieniaj patyczek albo wacik na czysty. Na koniec starannie wytrzyj krawędzie szkieł.

Krok czwarty: Osuszanie okularów

Po starannym myciu i czyszczeniu okularów, musisz je dokładnie osuszyć. Najprościej i najbezpieczniej zrobić to, wykorzystując specjalną szmatkę do czyszczenia szkieł, trzymając okulary za oprawki. Jeśli jej nie posiadasz, możesz użyć miękkiej bawełnianej szmatki, która pozwoli ci skutecznie pozbyć się ewentualnych zacieków, tworzących się pod wpływem twardej wody. Jeśli masz więcej czasu, umyte i oczyszczone okulary możesz położyć na czystym bawełnianym ręczniku i poczekać aż wyschną.

Jak sprawdzić, czy czyszczenie przyniosło pożądane rezultaty? Złap okulary delikatnie za rączki; podnieś i wystaw do światła. Dokładnie obejrzyj każde ze szkieł. Jeśli efekt jest zadowalający, możesz być z siebie dumny.

Złote zasady czyszczenia okularów

©123RF/PICSEL

1. Nigdy nie używaj wilgotnej szmatki, bo może to spowodować uszkodzenie powierzchni soczewek.

2. Unikaj stosowania silnych detergentów. Nie nadają się do czyszczenia ani oprawek, ani soczewek.

3. Nie wycieraj soczewek chusteczką higieniczną, chusteczką nawilżającą, papierowym ręcznikiem kuchennym, zwykłym ręcznikiem lub koszulą. Kurz i brud mogą spowodować zarysowania i smugi;

4. Do czyszczenia okularów nigdy nie używaj brudnej szmatki.

5. Przy wycieraniu nie naciskaj na powierzchnię soczewki. Może to prowadzić do uszkodzenia lub odkształcenia soczewki.

Jak prawidłowo przechowywać okulary?

Zawsze przechowuj okulary w etui wyścielonym mikrofibrą. Dzięki temu zapobiegniesz zarysowaniom soczewek albo uszkodzeniom oprawek. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia możesz okulary dodatkowo owinąć ściereczką z mikrofibry.

Pamiętaj też, aby wkładać je do etui szkłami w kierunku otwarcia, trzymając za mostek. Jeśli są położone w przeciwnym kierunku, zwiększasz prawdopodobieństwo pojawienia się zarysowań.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas