Jak prawidłowo wykonać dosiewanie trawnika?

Po zimie, szczególnie, jeśli była wyjątkowo śnieżna, nasz trawnik wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wykonujemy więc regenerację trawnika. Wtedy to okazuje się, że w naszym pięknym, zielonym dywanie powstały puste placki. Nie ma co jednak załamywać rąk, trzeba zabrać się za dosiewanie trawy w tych miejscach. Jest to zadanie bardzo proste, jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad.

Jak dosiewać trawnik?
Jak dosiewać trawnik?123RF/PICSEL

Liczy się czas

Dosiewkę powinniśmy wykonać jak najszybciej od momentu zaistnienia takiej potrzeby. Jeśli będziemy z tym zwlekać, puste miejsca w trawniku zajmą chwasty i mchy, których późniejsza likwidacja może okazać się bardziej kłopotliwa.

Przygotowanie gleby

Przed dosianiem trawy musimy oczyścić glebę z ewentualnych chwastów. Następnie powinniśmy ją lekko przemieszać i wyrównać. Pamiętajmy, że świeża ziemia ma większą objętość, dlatego szczególnie przy nieco większych powierzchniach, starajmy się wyrównać ją 1-2 cm wyżej od otaczającej powierzchni gleby żeby, kiedy opadnie nie utworzył się dołek. Nie powinniśmy w tym momencie dodawać żadnego nawozu, gdyż w późniejszym okresie miejsca takie byłyby widoczne na tle całego trawnika przez swój bujniejszy wzrost i ciemniejszą barwę.

Rodzaj mieszanki

Bardzo istotne jest, abyśmy do dosiewania użyli tej mieszanki traw, której użyliśmy do założenia całego trawnika. Chociaż wydaje się to mało istotne, to różne gotowe mieszanki składają się w różnych proporcjach z poszczególnych gatunków traw i w przyszłości miejsca, gdzie dosialiśmy inną mieszankę traw będą się wyróżniać. Z tego powodu, zakładając trawnik warto zapisać, jaką kompozycję traw stosowaliśmy lub po prostu zachować opakowanie z opisanym składem. Jeśli chodzi o ilość, to nie powinniśmy przekraczać zalecanej ilości 25-30 g mieszanki/m².

Technika dosiewania

Z racji tego, że przeważnie dosiewamy niewielkie powierzchnie, nieprzekraczające 1 m², najczęściej stosuje się siew ręczny. Po szacunkowym ustaleniu potrzebnej ilości mieszanki nasion i przygotowaniu podłoża przystępujemy do siania. Nasiona nabieramy do garści z pojemnika i rozrzucamy na danej powierzchni. Musimy przy tym uważać, bo są one niewielkie i bardzo lekkie i przy słabym nawet wietrze powinniśmy rozsiewać je nisko nad ziemią, aby nie porwał ich wiatr. Następnie przykrywamy je cienką warstwą (0,5-1 cm) gleby lub substratu torfowego i delikatnie za pomocą grabi mieszamy.

Pielęgnacja

Teraz pozostaje nam tylko dbanie o to, by podłoże, w którym posialiśmy nasiona cały czas było wilgotne. Już po kilku dniach z wysianych nasion powinna wykiełkować trawa, a do jesieni miejsca te powinny tak zarosnąć, że nie będzie ich można znaleźć w jednostajnej zieleni dobrze pielęgnowanego trawnika.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas