Jak przechowywać grzyby? Te trzy sposoby są najlepsze
Jeszcze do niedawna były uważane za smaczny, acz bezwartościowy odżywczo dodatek smakowy do potraw. Obecnie wiemy, że grzyby posiadają wiele cennych dla człowieka witamin i minerałów, a niektóre z nich mogą nawet wspomagać leczenie chorób. Jednak niewłaściwie przechowywane mogą nie tylko stracić właściwości prozdrowotne, ale i poważnie nam zaszkodzić. Jak więc przechowywać skarby lasów, by nie straciły wartości odżywczych i wzbogacały doznania kulinarne?
Wracamy z lasu
Grzyby należą do produktów, które bardzo szybko się psują. Właściwie natychmiast po powrocie z grzybobrania należy przystąpić do ich przetwarzania. Świeże grzyby można przechować w lodówce maksymalnie przez dwadzieścia cztery godziny, ale nie dłużej. Im okazy są starsze, tym krócej możemy zwlekać z ich obróbką.
Młode owocniki są jędrniejsze i nie psują się tak szybko. W zależności od gatunku, ale i naszych upodobań, możemy zakonserwować grzyby na różne sposoby. Mrożenie, suszenie i kiszenie zapewnią grzybom przydatność spożywczą na wiele miesięcy, pod warunkiem jednak, że czynności te wykonamy prawidłowo.
Mrożenie
Młode i jędrne owocniki oczyszczamy, ale nie myjemy i w całości wkładamy do zamrażalnika. W ten sposób mrozimy przede wszystkim borowiki szlachetne. Inne grzyby po rozmrożeniu mogą być gorzkie, dlatego przed zamrożeniem rydze i kurki należy obgotować, ostudzić i osuszyć. Krótkie obgotowanie grzybów eliminuje goryczkę.
Przechowywane w zamrażalniku grzyby zachowają większość wartości odżywczych — jednak nie należy zwlekać z ich spożyciem dłużej niż sześć miesięcy. Raz rozmrożonych grzybów nie należy też ponownie zamrażać.
Kiszenie
Do kiszenia nadają się przede wszystkim rydze, opieńki, kurki, borowiki i maślaki. Na kiszonkę wybieramy grzyby młode, nierobaczywe i bez uszkodzeń. Przed umieszczeniem ich w weku lub kamionkowym naczyniu należy je oczyścić i obgotować.
Następnie układamy je w naczyniu kapeluszami do góry i zalewamy solanką. Możemy użyć przypraw takich jak ziele angielskie, liść laurowy czy cebula. Tak zakonserwowane grzyby będą smaczną przystawką, dodatkiem do sałatek, a nawet bazą dań.
Suszenie
Do suszenia najlepiej nadają się owocniki starsze i większe, ponieważ proces suszenia powoduje kurczenie się produktów zawierających dużą ilość wody — grzyby zawierają jej nawet 80 proc. Przed osuszeniem czyścimy je z resztek ściółki leśnej, ale nie myjemy — woda, którą nasiąkłyby w czasie mycia, znacznie opóźniłaby proces suszenia. Oczyszczone grzyby kroimy na plastry, by w ten sposób przyspieszyć odparowanie wody.
Do suszenia możemy powiesić je na nitce nad kuchenką lub grzejnikiem albo na słońcu. Jednak lepszym sposobem suszenia będzie użycie specjalnej suszarki. Grzyby wysuszone w przeznaczonym do tego urządzeniu zachowają jasny kolor miąższu i nie poskręcają się. Suche okazy umieszczamy w szczelnym naczyniu. To ważne, bo jeśli do pojemnika przedostanie się wilgoć, susz może zapleśnieć lub paść łupem moli spożywczych.
Sprawdź: