Jak przechowywać przedmioty w piwnicach?

Wykonane z betonu fundamenty, styropianowe izolacje oraz skuteczne systemy odprowadzania wody sprawiły, że zawilgotniałe piwnice są coraz rzadszym problemem. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je jako pokoje rodzinne, warsztaty, pralnie oraz niewielkie magazyny na domowe przedmioty.

article cover
© Photogenica

Kontrola wilgotności piwnicy

© Photogenica

Zawilgotniałe piwnice to kiepskie miejsca na przechowywanie cennych pamiątek rodzinnych. Wysoka wilgotność sprzyja pojawianiu się i rozwojowi pleśni. Potrafi ona uszkodzić książki, dokumenty i meble, a zapach stęchlizny często przenika do odzieży i mebli tapicerowanych. W niektórych sytuacjach będziemy musieli skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wiele problemów związanych z wilgocią możemy jednak zidentyfikować i wyeliminować samodzielnie.

Wewnętrzne ściany piwnicy

Problemy z wodą w piwnicy są skutkiem działania czynników wewnętrznych, zewnętrznych lub swoistej kombinacji obu. Grawitacja sprowadza ciężkie, wilgotne powietrze z górnych pięter domu do piwnicy, gdzie napotyka ono chłodniejsze powierzchnie. Prowadzi to do intensywnego skraplania. Odpowiednie materiały izolacyjne na rurach i stosowanie osuszaczy szybko rozwiążą ten problem. Pomoże również częste otwieranie okna piwnicy, w celu przewentylowania pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że gdy korzystasz z osuszaczy, okna i drzwi powinny zostać zamknięte - zapewni to ich optymalną wydajność. Szczególnie przydatne są urządzenia, które opróżniają się samodzielnie. W przeciwnym przypadku wyłączą się one, gdy tylko osiągną maksimum pojemności.

Zewnętrzne ściany piwnicy

© Photogenica

Zewnętrzne uszkodzenia ścian powodowane przez wodę są zazwyczaj skutkiem źle funkcjonującego systemu odwadniającego lub drobnymi nieszczelnościami w fundamentach. Korygowanie tych problemów może być nieco bardziej skomplikowane i generować spore koszty. Istnieją jednak proste środki zaradcze, których warto spróbować w pierwszej kolejności.

Oczyść rynny z zatykających je zabrudzeń i upewnij się, że ich wylot znajduje się co najmniej 1,5 metra od fundamentów domu. Utrzymanie wody z dala od naszego domu utrudni przedostawanie się jej do środka.

Sprawdź nachylenie otaczającej nasz dom gleby w celu oceny jej możliwości drenażowych. Poziom gleby powinien stopniowo opadać wraz z oddalaniem się od budynku (przynajmniej 5 cm na każde 0,3 metra odległości), aż do minimalnej odległości 1 metra.

Przechowywanie przedmiotów w piwnicy

© Photogenica

Piwnice są zazwyczaj dużo bardziej dostępne niż poddasza. Dlatego też zwykle gromadzimy tam różne przedmioty, począwszy od mebli, aż po papierowe dokumenty i pamiątki rodzinne. Akcesoria do przechowywania przedmiotów w piwnicy powinny być do tego celu odpowiednio dostosowane, aby zapewnić jak najlepszy dostęp, wentylację i odporność na wilgoć. Ponieważ piwnice często bywają wilgotne, metalowe regały i szafki sprawdzają się zdecydowanej lepiej, niż ich drewniane odpowiedniki. Natomiast pojemniki z tworzywa sztucznego są zdecydowanie lepsze niż kartony. Jeśli jednak używasz pojemnika z tworzywa sztucznego do przechowywania ubrań, upewnij się, że nie jest on całkowicie szczelny - odzież potrzebuje odrobinę wentylacji.

Jeśli przechowujesz przedmioty w kartonach, nie składaj ich w jednym miejscu. Pozostaw trochę wolnej przestrzeni dla cyrkulacji powietrza.

Dokładnie sprawdź każdy zakamarek piwnicy w poszukiwaniu objawów podmakania. Kałuże wody, stęchły zapach, proszkowy osad na betonowych ścianach i podłodze oraz krusząca się zaprawa powinny być pierwszymi znakami ostrzegawczymi.

Pleśń często rozwija się w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Jej uśpione zarodniki będą nieustanie rosnąć w piwnicach, jeśli nie zostaną całkowicie wyeliminowane. Jeśli ją napotkasz, dokładnie wyszoruj zainfekowane powierzchnie za pomocą mieszanki wybielacza i wody. Skorzystaj ze specjalnych środków przeciw pleśniowych oraz pozbądź się wszystkich pudełek i przedmiotów przez nią zaatakowanych. Biały, proszkowany osad (tzw. wykwit) możesz usunąć z betonowych ścian przy pomocy kwasu solnego i szczotki drucianej. Następnie skorzystaj z osuszacza i zapewnij pomieszczeniu odpowiednią wentylację.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas