Jak przechowywać żywność, żeby długo była świeża?

Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej przechowywać potrawy, żeby nie utraciły swojego aromatu i smaku, albo co zrobić z nadmiarem pieczywa lub wędlin, które zostały po imprezie lub wystawnej kolacji? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, dzięki którym nie będziesz marnować żywności i które jednocześnie sprawią, że zachowa apetyczny smak i świeżość. Zapewniamy, że triki przydadzą się każdej pani domu.

article cover
©123RF/PICSEL

W jaki sposób najlepiej przechowywać przyprawy?

©123RF/PICSEL

Zasada w przypadku przypraw jest prosta. Lepiej nie trzymać ich w torebkach, w których je zakupiliśmy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przesypanie ich do zamykanych pojemników. Dzięki temu prostemu zabiegowi nawet najbardziej aromatyczne przyprawy nie stracą swojego zapachu czy smaku oraz nie będą narażone na działanie wilgoci. W podobny sposób należy postępować z różnego rodzaju produktami sypkimi, takimi jak, makarony, kasze, płatki, itp. W sklepach możemy - za niewielką cenę - nabyć różnego rodzaju pojemniki, które pomogą nam zachować wymienione produkty w świeżości.

Jak przechowywać upieczone mięsa?

Upieczone mięsa, ryby i warzywa warto przechowywać w folii aluminiowej (nowej, a nie tej, w której się piekły). Dzięki niej zachowają aromat przypraw i pozostaną soczyste.

Jak zachować świeżość ciast?

©123RF/PICSEL

Zastanawiasz się, w jaki sposób przechowywać smakołyki, aby jak najdłużej zachowały świeżość? Upieczone ciasta najlepiej owinąć ściereczką i przechowywać w temperaturze pokojowej albo w szklanym pojemniku. Z kolei ciasta z kremem najlepiej, rzecz jasna, zachowają świeżość, jeśli będą trzymane w lodówce - oczywiście, maksymalnie przez dwa-trzy dni.

Co zrobić, jeśli przygotujemy za dużo drożdżowego, kruchego lub półfrancuskiego czy francuskiego ciasta? Najlepiej zawinąć je w folię i zamrozić. Będzie przydatne do spożycia maksymalne przez dwa miesiące.

Jak przechowywać pieczywo?

Kupiłaś za dużo pieczywa i nie wiesz, jak najlepiej go przechowywać? Wsadź chleb lub bułki do papierowych torebek lub owiń ściereczkę i umieść w drewnianym chlebaku. Zarówno bułki, jak i chleb można też zamrozić. Pamiętaj jednak, żeby nie przechowywać ich w niej dłużej niż dwa-trzy miesiące.

Jak przechowywać wędlinę?

©123RF/PICSEL

Po rodzinnych uroczystościach często na talerzach zostaje pokrojona szynka czy polędwica. Jest prosty sposób na to, aby wędlina nie obeschła. Jaki konkretnie? Ułóż plasterki w pojemniku z tworzywa, przekładając każdy liśćmi umytej i osuszonej zielonej sałaty. Zamknij i wstaw do lodówki.

Jak przechowywać produkty w lodówce?

W czasie długich weekendów, gdy kupujemy więcej żywności, warto pamiętać, jak je przechować. Wędliny, mięso i ryby trzymajmy w pojemnikach lub zakrytych garnkach na środkowej lub najniższej półce, najlepiej w temperaturze nieprzekraczającej 4,5-2 st. Celsjusza.

Produkty nietrwałe, np. pokrojone, warto wkładać do pojemników próżniowych. Nabiał warto przechowywać na środkowej półce. Warzywa mogą leżeć na najwyższej półce wraz z wodą lub w szufladzie. W lodówce nie trzymajmy pomidorów.

Jak utrzymać smak potraw na dłużej?

Folia spożywcza jest idealna do zasłaniania odkrytych salaterek czy półmisków z jedzeniem. Dzięki niej nie mieszają się zapachy potraw w lodówce, a jedzenie nie obsycha i dłużej zostaje świeże.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas