Jak przesadzać rośliny?

Bujny wzrost zapewniają roślinom nie tylko regularne nawadnianie i zasilanie, ale także przesadzanie. Ten ostatni zabieg trzeba przeprowadzić w odpowiedni sposób i dostosować do indywidualnych potrzeb konkretnej rośliny. Jak często przesadzać kwiaty? Na co zwrócić uwagę przy wyborze doniczki? Dlaczego nie wolno pomijać drenażu? Poniżej kilka podpowiedzi.

Rośliny trzeba przesadzać umiejętnie
Rośliny trzeba przesadzać umiejętnie123RF/PICSEL

Jak często przesadzać rośliny?

Lepiej nie przesadzać rośliny w fazie kwitnienia
Lepiej nie przesadzać rośliny w fazie kwitnienia 123RF/PICSEL

Na pytanie, jak często przesadzać rośliny, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie roślinom kilkuletnim zmienia się doniczkę co dwa-trzy lata. W przypadku niektórych gatunków, takich jak na przykład hoja, trzeba zachować szczególną ostrożność. Przesadzanie może znacząco osłabić ich kwitnięcie, dlatego zabieg ten należy przeprowadzić dopiero wówczas, gdy doniczka jest zdecydowanie za mała i roślina się w niej nie mieści. Przeciwwskazaniem do przesadzania jest też kwitnięcie bądź pączkowanie roślin. Ingerencja w ich rozwój często prowadzi do szybkiego zrzucenia kwiatów. Tego błędu nie warto popełniać przy przesadzaniu m.in. storczyków.

Roślinę przed przesadzaniem trzeba podlać

Roślinę przed przesadzaniem trzeba podlać
Roślinę przed przesadzaniem trzeba podlać123RF/PICSEL

Doniczka, do której przesadza się roślinę, powinna mieć odpowiednią wielkość. Najlepiej, gdy jest większa od poprzedniej średnicą o minimum dwa centymetry. Dzięki zachowaniu tej zasady roślina będzie miała zapewnioną wystarczającą przestrzeń do rozwoju korzeni. Kilka godzin przed przesadzaniem roślinę trzeba obficie podlać wodą. Po tym czasie trzeba nakłuć nożem ziemię tuż przy ściankach donicy, a następie lekko uderzyć nią o stół lub ostrożnie obstukać doniczkę z każdej strony i delikatnie wysunąć bryłę korzeniową. Nadmiar starego podłoża trzeba usunąć, a korzenie poddać dokładnej obserwacji.  Najlepiej delikatnie rozdzielić je drewnianym patyczkiem, a chore i połamane części usunąć przy pomocy noża.

Keramzyt zapobiegnie gniciu korzeni

Keramzyt zapobiegnie gniciu korzeni
Keramzyt zapobiegnie gniciu korzeni123RF/PICSEL

Nową doniczkę trzeba koniecznie wysypać warstwą drenażu np. keramzytu, który zapewni odpowiedni odpływ nadmiaru wody i zapobiegnie gniciu korzeni. Dopiero później trzeba wsypać do pojemnika niezbyt grubą warstwę świeżej ziemi. Bryłkę korzeniową trzeba starannie ułożyć w nowym miejscu i podsypać ziemią z każdej strony. Można kilka razy delikatnie stuknąć doniczką o stół. Dzięki temu podłoże lepiej się ułoży.

Na wierzch donicy trzeba wyspać bogatą w składniki mineralne warstwę ziemi.  Przy krawędzi doniczki warto zrobić niewielki rowek, w którym ma zbierać się woda po podlaniu. Na koniec przesadzoną roślinę trzeba obficie podlać i postawić w jasnym miejscu, co przyspieszy rozwój korzeni.


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas