Jak przyciągnąć do ogrodu pożyteczne zwierzęta?

W ochronie ogrodowych roślin przed szkodnikami, nie jesteśmy osamotnieni. Pomagają nam często niezauważane zwierzęta, dla których są one pożywieniem. Co możemy zrobić, aby przyciągnąć do naszego ogrodu te pożyteczne stworzenia? Jakie zabiegi wykonać, by był on przyjazny dla tych zwierząt i by mogły w nim zamieszkać? Dowiecie się o tym z poniższego tekstu.

jeż
jeż© Photogenica

Rola pożytecznych zwierząt w ogrodzie

ogród
© Photogenica

Zwierzęta żywiące się szkodliwymi owadami i ślimakami, często są przez nas niezauważane i niedoceniane w walce, jaką musimy czasem prowadzić o zdrowy ogród. Jest to skuteczna w 100% ekologiczna broń, dlatego jeśli nie jesteśmy zwolennikami stosowania chemii w ogrodzie, warto zatroszczyć się o przyciągnięcie tych zwierząt do naszego ogrodu.

Gady i płazy

jaszczurka
© Photogenica

Żaby i ropuchy są wrogami ślimaków, różnych larw i chrząszczy, much i komarów. Lubią one stanowiska wilgotne, a do rozmnażania niezbędne są im zbiorniki wody, np. niewielkie oczka wodne, czy nawet przydrożne rowy. Płazy unikają miejsc suchych i kamienistych, dobrze jest więc mieć kawałek ogrodu z gęstą roślinnością które jest stale wilgotne. Doskonałą kryjówką w gorące dni są dla nich również sterty kamieni i drewna.

Jeśli ogród jest ogrodzony, powinniśmy umożliwić płazom przedostanie się za ogrodzenie, np. umieszczając w podmurówce rurę drenażową.

Jaszczurki są również pożytecznymi zwierzętami, które polują na szkodliwe owady. W odróżnieniu od płazów, wybierają one miejsca suche i słoneczne i są najbardziej aktywne w dzień, kiedy często polują i wygrzewają się w słońcu. Padalec, (który również jest jaszczurką, chociaż z wyglądu przypomina bardziej węża), jest częstym gościem właściwie pielęgnowanych pryzm kompostowych. Korzysta on z ciepła, jakie dostarcza rozkładający się kompost a żywi się m.in. ślimakami oraz larwami turkucia podjadka i chrabąszcza majowego.

Ssaki

jeż
© Photogenica

Największym naszym sprzymierzeńcem w walce ze ślimakami, larwami oraz chrząszczami a nawet drobnymi gryzoniami jest jeż. Prowadzi nocny tryb życia. Wychodzi wtedy na powierzchnie ze swoich dziennych kryjówek i poluje. Chcąc zwabić i zatrzymać w naszym ogrodzie jeża, musimy pomyśleć o tym by w jakimś zacisznym miejscu w ogrodzie zostawić np. stertę gałęzi, czy też postawić specjalny „domek dla jeża” w postaci niewielkiej drewnianej skrzynki. Można je też dokarmiać, najlepiej w godzinach wieczornych. Jeże chętnie jedzą np. pokarm przeznaczony dla psów czy kotów, czy też posiekane drobno mięso (nie wolno poić ich mlekiem!). Ważny jest też dostęp do wody, dlatego dobrym rozwiązaniem jest niewielkie oczko wodne lub poidełko ustawione w taki sposób by było dostępne dla jeży.

Pożyteczne owady

biedronka
© Photogenica

Do najbardziej pożytecznych i skutecznych w zwalczaniu mszyc owadów z pewnością można zaliczyć biedronki. Ich larwy są bardzo żarłoczne i zjadają ogromne ilości tych uciążliwych szkodników.

Do równie skutecznych w walce z mszycami a także przędziorkami owadów, należą złotooki. Ich larwy w ciągu swojego dwutygodniowego rozwoju potrafią zniszczyć do 300 mszyc.

Jak przyciągnąć do ogrodu te pożyteczne owady? Można zakupić ich larwy w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych, jednak jest to dość kosztowne. Przede wszystkim nie powinniśmy przesadzać z opryskami chemicznymi, które mogę je zabić razem ze szkodnikami.

Aby przyciągnąć pożyteczne owady, można powiesić w ogrodzie specjalny domek dla owadów. Jest w nim dużo zakamarków, w których owady takie jak błonkówki czy złotooki mają idealne warunki do rozmnażania. Ich obecność z pewnością ograniczy występowanie szkodników.

Ptaki

ptak
© Photogenica

Są naszymi największymi sprzymierzeńcami w walce o zdrowy ogród, dlatego powinniśmy stworzyć im odpowiednie warunki do gniazdowania, m.in. pozostawiając w ogrodzie starsze drzewa, sadząc gęste, cierniste żywopłoty czy zakładając budki lęgowe. Dla ptaków również ważna jest woda, dlatego niewielkie nawet poidełko będzie dla nich bardzo korzystne. Dobrze jest też mieć w ogrodzie rośliny, które dają ptakom pokarm w zimie: krzewy owocowe oraz byliny, w których nasiona długo pozostają dostępne dla ptaków. Warto też dokarmiać ptaki zimą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas