Jak przycinać tuje? Oto wskazówki i kardynalne błędy
Tuje wciąż biją rekordy popularności nad Wisłą i raczej trudno się temu trendowi dziwić. Pięknie dekorują ogrody czy działki, a poza tym pozwalają naturalnie odgrodzić się od sąsiadów, a tym samym uzyskać większą prywatność. By tuje bujnie rosły i fantastycznie się prezentowały, wymagają przeprowadzenia kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Tym kluczowym jest przycinanie. Jak i kiedy je przeprowadzić? Poniżej kilka podpowiedzi.
Dlaczego tuje wymagają przycinania?
Tuje - często określane mianem żywotników - wymagają regularnego przycinania. Właściwie przeprowadzony zabieg pozwala okiełznać ich wzrost i uformować je w odpowiedni kształt. Niestety, łatwo w tym przypadku o błąd, bo częstotliwość przycinania powinna uwzględniać rolę i przeznaczenie tui w ogrodzie oraz - rzecz jasna - odmianę, jaką roślina reprezentuje.
Kiedy najlepiej przycinać tuje?
Łatwo się domyślić, że zdecydowanie najczęściej sekatorem trzeba formować tuje funkcjonujące jako żywopłoty oraz ogrodowe dekoracje przyjmujące najczęściej formę rzeźb. Ogrodnicy zalecają, aby przycinać je co najmniej dwa-trzy razy w sezonie. Pojedyncze wolnostojące tuje należy traktować sektorem dopiero wówczas, gdy osiągną okazałe rozmiary.
Kluczowym parametrem jest również moment, w którym przeprowadzany jest zabieg. Powinien być dopasowany do wieku i rozmiaru rośliny oraz pory roku. Młode tuje można podcinać dopiero po 12 miesiącach od umieszczenia ich w glebie i gdy osiąganą ok. 1,8-2 m wysokości. Najlepszą porą na przycinanie tuj - jak łatwo się domyślić - jest wiosna. Lepiej jednak poczekać, gdy ta ostatnia zagości na dobre i ustąpią przymrozki. Za symptom wskazujący na to, że zaczął się dobry okres na przycinanie jest moment, gdy nowe pąki tui zaczną osiągać pokaźne rozmiary.
Przycinanie tuj: Jak uniknąć kardynalnego błędu?
Z reguły ogrodnicy biorą - po raz pierwsze w sezonie - do rąk sekatory i nożyce pod koniec marca bądź na początku kwietnia. Dobrym momentem na kolejne cięcie jest czerwiec, gdy nowe przyrosty zaczną zmieniać barwę, a na trzecie - sierpień. W kolejnych miesiącach, czyli jesiennych, struktury tuj naruszać nie warto. Zbyt późne podcinanie może doprowadzić do obumarcia rośliny w trakcie zimy.
Aby operacja przycinania tuj zakończyła się sukcesem, pędy najlepiej skracać co najwyżej o 1/2 długości podczas pierwszego i drugiego cięcia przeprowadzanego wiosną i w środku lata. Ostatni zabieg powinien być już cięciem kosmetycznym i znacznie delikatniejszym. (Pędy należy skrócić o 1-2 cm).
Czym przycinać tuje?
Do przycinania tuj najlepiej wykorzystać sekator lub nożyce do gałęzi. Zakupić je można w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym.
Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>