Reklama

Reklama

Jak przygotować dom do przybycia gości na noc? Małe rzeczy, o których łatwo zapomnieć

Odwiedziny z nocowaniem to okazje do długich rozmów do później nocy, seansów filmowych i plotkowania przy śniadaniu. Aby jednak goście czuli się swobodnie w cudzym domu, gospodarz musi pamiętać o kilku rzeczach i zapewnić odwiedzającym podstawowe przedmioty codziennego użytku. Także mieszkanie będzie wymagało drobnych zmian – i to nie tylko porządków.

Ważne drobiazgi

Nie daj zaskoczyć siebie i swoich gości nieoczekiwanymi sytuacjami i najważniejsze rzeczy przygotuj jeszcze przed ich przybyciem. Nie pozwól swoim gościom upominać się o te naprawdę niezbędne rzeczy. Przyszykuj wcześniej czysty ręcznik, świeżą pościel, a podstawowe kosmetyki niech znajdą się na wierzchu w łatwo widocznym miejscu w łazience. Upewnij się też, że nie skończyła się właśnie pasta do zębów czy papier toaletowy. Na wypadek spontanicznych wizyt zaopatrz się w dodatkowe szczoteczki do zębów. To wydatek rzędu kilku złotych, a to jedno z najważniejszych akcesoriów w razie spędzania nocy poza własnym domem.

Reklama

Szczególnie w zimie przydatna będzie para gościnnych kapci. W zaśnieżonych butach zimowych twoim gościom nie będzie wygodnie, a boso będą marzli. Goście, zwłaszcza, jeśli wpadają co najmniej na weekend, mogą mieć całkiem spore bagaże. Warto postarać się zwolnić na parę dni jedną czy dwie półki, szafkę lub kilka wieszaków, żeby ich odzież nie musiała się gnieść w walizce albo zalegać na krześle. Aby to zrobić, nieuniknione mogą okazać się małe porządki.

Sedno sprawy

Zorganizowanie komfortowego miejsca do spania to najtrudniejsze i jednocześnie najważniejsze zadanie, jakie stoi przed gospodarzem podejmującym gości. Nawet w domach jednorodzinnych nie zawsze znajduje się osobny pokój gościnny, a co dopiero w mieszkaniach. Jest kilka możliwości zapewnienia gościom wygodnego noclegu. Jedną z nich jest posiadanie dmuchanego materaca na takie okazje. Można także dokonać tymczasowych zmian w rozlokowaniu domowników, np. zakwaterować rodzeństwo w jednym pokoju. Zawsze pozostaje również opcja spania na kanapie w salonie. Jeśli o wizytach gości myślimy jeszcze podczas urządzania mieszkania, dobrym pomysłem są łóżka z funkcją dodatkowego spania. To popularne rozwiązania szczególnie w łóżkach dziecięcych. To dzieci najczęściej nocują w swoich domach. Zależy im na plotkowaniu do późna i byciu jak najdłużej razem. Tymczasem dorośli, nawet najlepsi przyjaciele, przed spaniem przede wszystkim potrzebują prywatności.

- Funkcja dodatkowego spania to praktyczne rozwiązanie, ponieważ na co dzień dodatkowy mebel nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, nie zalega w szafie jak dmuchany materac, a przy tym jest stuprocentowo wygodnym, normalnym łóżkiem - mówi Ewelina Wójcik, Dyrektor Marketingu marki Meble Wójcik - Przykładami takiego rozwiązania mogą być łóżka z kolekcji Angel i Hobby. Schowany materac można w kilka sekund rozłożyć i uzyskać dodatkowe miejsce do spania - dodaje.

Pamiętaj również, że ścielenie łóżka to zajęcie, za którym mało kto przepada. Nie zostawiaj go na ostatnią chwilę, kiedy zmęczeni po długim wieczorze goście będą chcieli szybko się położyć.

Życie od kuchni

Nie zapomnij o zagospodarowaniu kuchni i części jadalnej. Najlepiej rozłóż stół, żeby każdy miał odpowiednio dużo miejsca podczas jedzenia i nie dotykał się łokciami z sąsiadami. Zadbaj o to, żeby lodówka była pełna i zrób zakupy. Twoim gościom rano może się spieszyć do wyjścia, a najbliższy sklep może być zamknięty. Dzięki temu również unikniesz dla wielu ludzi krępującego tematu rozliczania za zakupy i oddawania pieniędzy. Aby odwiedzający poczuli się prawie jak u siebie, kup ich ulubione produkty - ciasteczka, herbatę czy kawę.

Czas wolny

Szczególnie w sytuacji, gdy odwiedza cię ktoś kto nie jest ci aż tak bardzo bliski, możesz zaplanować chociaż część wspólnego czasu, aby ułatwić gościom odnalezienie się w niecodziennej sytuacji. Zrób listę filmów, które moglibyście razem obejrzeć albo pożycz od znajomych sprawdzoną planszówkę. Jeżeli masz pewność, że goście nie będą woleli na przykład odpocząć po podróży, zarezerwuj bilety do kina, stolik w ulubionej knajpie albo zaplanuj spacer po okolicy. Wolicie zostać w domu? Zadbaj w takim razie o miły nastrój. Zmniejsz główne oświetlenie, za to zapal świeczki lub włącz dyskretne i eleganckie podświetlenie ledowe w regałach i witrynach.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy