Jak raz na zawsze pozbyć się łupieżu?
Łupież jest tyle niechcianym, co wiernym "przyjacielem". Można borykać się z nim latami, szukając preparatu, który skutecznie zwalczy dokuczliwe objawy. Dobra wiadomość jest taka, że walkę z łupieżem można wygrać. Gorsza taka, że konieczne jest holistyczne podejście, obejmujące i pielęgnację, i dietę.
Wśród najbardziej znienawidzonych urodowych problemów króluje łupież. Konkurować z nim może jedynie trądzik, który w podobnym stopniu frustruje, rujnując samopoczucie i pewność siebie.
O tym, jak trudno jest pozbyć się łupieżu, wie każdy, kto zetknął się w swoim życiu z tą dolegliwością. Niekiedy nawet stosowanie drogich, specjalistycznych preparatów nie przynosi pożądanych efektów.
Walkę ze schorzeniem - bo tym łupież w istocie jest - można na szczęście wygrać. Potrzebne będą jednak cierpliwość, konsekwencja i zmiana niektórych codziennych przyzwyczajeń.
- Łupież wywołują nagromadzone na skórze głowy drożdżaki z gatunku Malassezia. Produkują one toksyczne substancje, które podrażniają i wysuszają skórę, prowadząc do stanu zapalnego - wyjaśnia w rozmowie z amerykańskim magazynem "Marie Claire" trycholożka Bridgette Hill.
Specjalistka zaznacza, że przyczyn powstawania łupieżu może być wiele, począwszy od zaburzeń hormonalnych, na niewłaściwej pielęgnacji i diecie skończywszy.
***Zobacz także***
W leczeniu tej wywołującej zwykle potężny dyskomfort dolegliwości kluczową rolę odgrywa oczyszczanie. Hill poleca wypróbować technikę "wstępnego mycia", polegającą na zastosowaniu oczyszczającego toniku zanim sięgniemy po szampon.
- Usunie on resztki martwego naskórka, przygotowując skórę do dalszych zabiegów - wyjaśnia ekspertka. Tonik możemy zastąpić własnoręcznie przygotowaną wcierką. Doskonale sprawdzi się ocet jabłkowy, szałwia lub pokrzywa, które mają właściwości odkażające i dezynfekujące.
Trycholożka przestrzega natomiast przed popularnym ostatnimi czasy zwyczajem olejowania skóry głowy. U osób borykających się z łupieżem zabieg ten może jedynie zaostrzyć objawy.
- Pamiętajmy, że łupież powstaje przez nagromadzenie nadmiernej ilości oleju i sebum. Mimo że skóra bywa wówczas przesuszona, olejowanie wywoła skutek odwrotny do zamierzonego - zaznacza Hill.
I dodaje, że warto za to poszukać szamponu wzbogaconego o takie składniki, jak pirytionian cynku i kwas salicylowy. Ważna jest również częstotliwość mycia włosów - ekspertka sugeruje, by robić to od dwóch do trzech razy w tygodniu.
Skuteczna walka z łupieżem wymaga również zmiany niektórych dietetycznych przyzwyczajeń. Niewłaściwa dieta należy bowiem do tyleż powszechnych, co bagatelizowanych przyczyn tego schorzenia.
- Polecam ograniczyć spożycie mięsa, produktów o wysokiej zawartości cukru oraz alkoholu. Wszystkie te pokarmy mają w sobie mikroskopijne drożdże, dlatego przyczyniają się do powstawania łupieżu - wskazuje Hill.
Warto natomiast zwiększyć ilość wypijanej w ciągu dnia wody oraz zamienić tłuste potrawy na zielone warzywa i produkty pełnoziarniste.
***Zobacz także***