Jak rozmnożyć pieniążka? Dwa sposoby odpowiednie dla nowicjuszy

Kwiat pieniążek to popularny okaz doniczkowy, który podziwiać można nie tylko w domach, ale też biurach czy szkołach. Małe wymagania i łatwość uprawy sprawiają, że nie potrzebuje stałej opieki. Brzmi jak egzemplarz stworzony dla ciebie? Weź pod uwagę, że zbliża się idealny termin na rozmnożenie pieniążka. Zobacz, co zrobić, by twój parapet się zazielenił i koniecznie podziel się rośliną ze znajomymi. To ponoć sprawdzony sposób na przyciągnięcie pieniędzy!

Nie masz ręki do roślin? Uprawa pieniążka nie sprawi ci problemów
Nie masz ręki do roślin? Uprawa pieniążka nie sprawi ci problemów123RF/PICSEL

Pilea peperomiowata: Roślina miła dla oka i portfela

Pilea peperomiowata, bo to oficjalna nazwa pieniążka, jest okazem, który działa na wyobraźnię. Okrągłe i płaskie listki wyglądem przypominają monety, więc według popularnych wierzeń obecność rośliny w domu ma zwiastować finansową pomyślność. Na tym jednak nie koniec interesujących skojarzeń! Przez charakterystyczny kształt liści niektórzy nazywają pieniążka rośliną naleśnikową lub rośliną-UFO.

Pieniążek pięknie dekoruje niewielkie mieszkania
Pieniążek pięknie dekoruje niewielkie mieszkania123RF/PICSEL

Zaintrygowani? Na uprawę pieniążka warto zdecydować się również ze względu na małe wymagania i duże walory dekoracyjne. Roślina w warunkach domowych dorasta do około 30 centymetrów wysokości, a liście mogą osiągać średnicę 10 centymetrów. Nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów czy specjalistycznych nawozów. Nawet jeśli nie przyciągnie spektakularnej fortuny i nie sprowadzi na nas wygranej w loterii, jej pielęgnacja z pewnością nikogo nie puści z torbami. Chcesz powiększyć swoją roślinną kolekcję? Nie musisz iść do sklepu ogrodniczego. Rozmnażanie pieniążka przeprowadzić można na dwa sposoby.

Jak rozmnożyć pieniążka przez sadzonki wierzchołkowe?

Najlepszym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu jest wiosna. Kiedy przesadzać pieniążka? Do pracy przystąpić możesz już w marcu. Już wcześniej jednak warto zapoznać się z tajnikami pielęgnacji pilei, aby właściwie się do tego przygotować.

  • Zaopatrz się w niewielki, ale ostry nóż albo sekator.
  • Sadzonki pobierzesz z pędów wierzchołkowych. W tym celu odetnij pędy o długości pięciu centymetrów. Zadbaj o to, by każda sadzonka miała dwie lub trzy pary liści.
  • Wstaw do pojemnika z wodą.
  • Po trzech tygodniach powinny pojawić się nowe korzonki. To znak, że młodą roślinę można przesadzić do docelowej doniczki z przepuszczalnym i lekkim podłożem.

Pamiętaj o podlewaniu pieniążka. Nie należy go przelewać, ale ziemia powinna być stale lekko wilgotna.

Rozmnażanie pieniążka na skróty

Zabieg ten można przeprowadzić również przez odrosty korzeniowe. To młode pędy, które przylegają ściśle do rośliny-matki i są z nią połączone przez system korzeniowy. Ponownie sięgnij po ostry nożyk i odetnij sadzonki maksymalnie dwa centymetry poniżej powierzchni ziemi. Rozmnażanie pilei przez odrosty korzeniowe nie wymaga wkładania ich do wody. Możesz od razu posadzić je w doniczce i obserwować, jak szybko roślina się przyjmuje i wyrasta z niej dorodny okaz.

Jak dbać o pieniążka? Prosty trik

Wspomnieliśmy już o tym, że roślina lubi umiarkowane podlewanie. Nadmiar wody prowadzi do gnicia korzeni, co szybko widać gołym okiem na podstawie utraty wigoru dekoracyjnych łodyg i liści. Latem wystarcza podlewanie co kilka dni, w zimie ograniczmy się do podlewania pieniążka maksymalnie raz w tygodniu.

Jakie stanowisko dla pieniążka jest najlepsze? Pilea lubi rozproszone światło, więc parapet okna wschodniego lub północnego wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Przy ekspozycji południowej doniczkę z rośliną należy ustawić w pewnej odległości od parapetu. Raz na tydzień obracaj pieniążka inną stroną do okna. Dzięki temu prostemu manewrowi rozrośnie się równomiernie, bez asymetryczności wynikających ze skłonności pilei do wyciągania pędów w kierunku słońca. Jednocześnie nie narażaj swojego podopiecznego na przeciągi.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas