Reklama

Obierki ratunkiem dla zmarnowanych roślin. Zrobisz z nich odżywczy koktajl

Twoje rośliny doniczkowe pokochają tę bombę minerałową. Jeśli wolno rośną, wcale nie musisz używać chemicznych preparatów przyspieszających ich wzrost. Dobrym nawozem będzie mikstura przygotowana z obierek po ziemniakach. Energetyczny koktajl z pewnością zasili rośliny we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Nawóz do roślin doniczkowych w duchu zero-waste? I to jaki! Z obierek po ziemniakach możemy przygotować koktajl pełen składników odżywczych, który wspomoże wzrost roślin doniczkowych.

Ziemniaki: właściwości

Ziemniaki to nie tylko pyszny dodatek kulinarny, ale również warzywo pełne cennych właściwości. Są bogate w witaminy i minerały - zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, potas i fosfor. Dlatego też mają zastosowanie m.in. w pielęgnacji twarzy.

Nawóz z obierek ziemniaków: co daje roślinom

Bogactwo witamin i minerałów sprawia, że ziemniaki są idealną "bombą minerałową" dla roślin doniczkowych. Z obierek po ziemniakach można przygotować odżywczy nawóz, który przyspieszy wzrost roślin.

Reklama

Obierki z ziemniaków to nawóz, który pomoże zachować zdrowie roślinom i zadba o ich prawidłowy wzrost.

Dodatkowy atut? Cena. Ziemniaki należą do jednych z najtańszych warzyw, dlatego nawóz na bazie obierków praktycznie nie będzie nas nic kosztował.

Zobacz również:

Na storczyk działa jak ładowarka. Nasmaruj w tym miejscu - efekty będą niesamowite

Nawóz domowej roboty. Pobudzi do wzrostu zamiokulkasa zamiolistnego

Dzięki temu grudnik odzyska kwiaty. Wypróbuj prosty sposób

Nawóz z obierek ziemniaków: jak używać

Obierki z ziemniaków są idealnym nawozem dla roślin doniczkowych. Mikstura zawiera duże ilości skrobi, która jest potrzebna roślinom do wzrostu. Jak przygotować pełną wartościowych składników odżywczych miksturę?

Przepis jest prosty. Wystarczy zalać obierki po ziemniakach wrzącą wodą w proporcji 1:10. Następnie należy pozostawić płyn do ostudzenia i przefiltrować. Pamiętajmy o tym, by odruchowo nie posolić wywaru! Przygotowany preparat należy pozostawić do przestudzenia i przefiltrować.

Przygotowanym preparatem z obierek ziemniaków możesz podlewać rośliny doniczkowe raz na 3-4 tygodnie.  

Jeśli używasz wody, która pozostała po gotowaniu ziemniaków, upewnij się, że nie była solona. 

Sól jest szkodliwa dla roślin i utrudnia im pobieranie wody z gleby. Dlatego też nawóz z jej dodatkiem będzie miał efekt odwrotny od zamierzonego.

Zobacz również: Wrzuć do doniczki lub rozłóż w ogrodzie. Mizerne rośliny odżyją w oczach!

Magiczny biały proszek do roślin

Istnieje również inny prosty sposób na to, by rośliny doniczkowe rosły jak szalone. Zwłaszcza młode rośliny potrzebują do wzrostu fosforu, wapnia i potasu, które znajdują się w skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej.

Skrobię ziemniaczaną zakupisz niemal w każdym sklepie.

Wyjmij z doniczki z kwiatem ok. 1,5 cm ziemi i wsyp do środka łyżeczkę skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej. Wymieszaj ją dokładnie z ziemią, a później posyp świeżą glebą. Ważne, by była świeża, bo w przeciwnym razie zobaczysz w doniczce pleśń. Pamiętaj też o regularnym podlewaniu rośliny.

***

Polecamy również:

"Żelazne zielone damy". To najlepsze rośliny doniczkowe dla seniora

Od lat gości na parapetach w polskich domach. Nie każdy wie, jak o nie dbać

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy