Jak rozmnożyć róże z łodygi? Swojskie warzywo może okazać się pomocne

Opracowanie Karina Kowalska

Róże to bardzo popularne kwiaty, wręczane podczas różnych okazji. Taką ciętą różę można nie tylko włożyć do wazonu, ale również posadzić w ogrodzie i cieszyć się bujnymi oraz pięknymi kwiatami w następnym sezonie. Poznaj sposoby na ukorzenienie róży i sprawdź metody rozmnażania tej rośliny. Nie będziesz potrzebować specjalistycznych środków, wystarczy swojski ziemniak.

Róże cięte również można ukorzenić przez rozmnażanie z łodygi.
Róże cięte również można ukorzenić przez rozmnażanie z łodygi.123RF/PICSEL

Czy można ukorzenić ciętą różę?

Proces ukorzenienia możemy przeprowadzić zarówno z młodych pędów krzewów, jak również z ciętej róży. Pojedynczych kwiatów nie musimy umieszczać w wazonie - warto rozmnożyć roślinę, aby na następny rok obserwować jej rozrost w ogrodzie.

Ciętą różę najlepiej ukorzenić poprzez rozmnażanie z łodygi. Większa część osób do ukorzenienia ciętej róży używa "ukorzeniaczy", których zadaniem jest wspieranie prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego rośliny. Nie musimy jednak wybierać się do sklepu ogrodniczego - wystarczy, że mamy w domu ziemniaka.

Jak rozmnożyć róże z łodygi?

Przy rozmnażaniu róż z łodygi warto na samym początku przyciąć ich liście, aby zmniejszyć powierzchnię parowania i ryzyko nadmiernej utraty wody. Po tej czynności każdą z ciętych róż należy umieścić w surowym i zdrowym ziemniaku. Tak przygotowaną różę sadzimy w ogrodzie na nasłonecznionym i osłoniętym przed wiatrem stanowisku.

Ziemniaki są bogate w witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, wapń oraz jod, dlatego stanowią idealną pożywkę dla rosnących róż. Przy rozmnażaniu róż z łodygi pamiętajmy o zachowaniu 15 cm odległości między roślinami i regularnym podlewaniu.

Surowe i zdrowe ziemniaki używa się do rozmnażania róż z łodygi.
Surowe i zdrowe ziemniaki używa się do rozmnażania róż z łodygi.123RF/PICSEL

Jak rozmnożyć róże z gałązek?

Inną metodą na ukorzenie róż jest rozmnożenie rośliny z gałązek. Do tego zabiegu potrzebujemy gałązki z dobrze rozwiniętymi pąkami. Wybierając odpowiednie pędy do szczepienia, powinniśmy oddzielić cierń od głównego pędu. Ten łatwo kiełkujący nadaje się do zbioru sadzonek.

Na sadzonkach róż wykonujemy gładkie cięcia, pozostawiając pąki, ponieważ górna część rośliny nie służy do ukorzeniania. Przy rozmnażaniu róży z gałązek robimy ukośne cięcie od dołu, między pąkiem, a kolcem, natomiast liście usuwamy lub znacznie je skracamy.

Tak przygotowane róże przechowujemy w lodówce w celofanie do czasu ich posadzenia. Przed samym posadzeniem musimy namoczyć róże produktami biologicznymi, które przyspieszą proces rozwoju korzeni. Przy rozmnażaniu z gałązek również sadzimy róże w ziemi w odległości wynoszącej 15 cm na nasłonecznionym i bezwietrznym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas