Jak dbać o anturium w domu? Ustaw obok doniczki jedną rzecz

Kwiat anturium posiada bogatą symbolikę. Możemy wyrazić za jego pomocą gościnność lub wykorzystać jako amulet przyciągający szczęście. Choć jeszcze kilka lat temu królował w okolicznościowych bukietach, dziś chętnie decydujemy się na uprawę anturium w doniczce. Jakie ma wymagania? Gdzie powinno stać anturium i jak dbać o tę elegancką roślinę?

Anturium jako kwiat doniczkowy zachwyca szykownym wyglądem
Anturium jako kwiat doniczkowy zachwyca szykownym wyglądem123RF/PICSEL

Uprawa anturium dla początkujących

Chcąc poszerzyć swoją kolekcję roślin doniczkowych, warto rozważyć uprawę anturium. Znakiem rozpoznawczym rośliny są sercowate, grube i błyszczące liście, które przybierają barwę czerwoną, białą, różową, zieloną czy fioletową. Oryginalne kwiaty zebrane są w kolbę, a okaz ten znaleźć można także pod intrygująco brzmiącymi nazwami: kitnia, kwiat flamingów czy kwiat ogoniasty.

Aby obecność anturium w domu przynosiła dumę z naszych poczynań, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem, dzięki któremu nawet początkujący miłośnik roślin doniczkowych poradzi sobie z pielęgnacją.

Anturium to idealny podarunek dla miłośników kwiatów
Anturium to idealny podarunek dla miłośników kwiatów123RF/PICSEL

Gdzie powinno stać anturium?

Zacznijmy od wygospodarowania miejsca, które najbardziej będzie sprzyjać rozwojowi rośliny. Stanowisko dla anturium powinno mieć dostęp do dużej ilości rozproszonego światła. Półcień mu nie służy i skutkuje brakiem kwitnienia. Najlepiej, by temperatura w ciągu dnia utrzymywała się w przedziale od 20 do 22°C.

Zimą, kiedy anturium przechodzi w stan spoczynku, zaleca się umieścić doniczkę w jasnym, ale chłodniejszym pomieszczeniu. Temperatura oscylująca w okolicach 15°C okaże się idealna. W trakcie regeneracji nie rezygnuj całkowicie z podlewania, ale zaprzestań nawożenia.

Czy anturium lubi ciasne doniczki?

Czas na wybór odpowiedniego pojemnika dla rośliny. Powinien być niezbyt wysoki, o średnicy nie większej niż 15 centymetrów. Anturium dobrze rośnie w nieco ciasnych doniczkach. Dzięki temu swoje wysiłki skupia na rozwijaniu części naziemnej, która cieszy oko każdego, kto wejdzie do pomieszczenia.

Podłoże dla anturium w domu

Skoro mamy już doniczkę, czas wypełnić ją ziemią. Anturium ceni glebę żyzną i przepuszczalną. Najlepiej, by miała odczyn kwaśny, a pH mieściło się w przedziale 4,5-5,5. W ramach podłoża dla anturium wykorzystać można gotową mieszankę przeznaczoną do uprawy storczyków (specyfika oby gatunków jest pod tym względem podobna) lub samodzielnie ją skomponować na bazie torfu, przekompostowanej kory i piasku.

Na dnie pojemnika ułóż warstwę drenażową dla sprawniejszego odprowadzania wody. Jej zastoje mogą prowadzić do gnicia korzeni, a to odbija się na stanie całego okazu.

Obdarowując kogoś anturium, wyrazisz ciepłe uczucia
Obdarowując kogoś anturium, wyrazisz ciepłe uczucia123RF/PICSEL

Jak podlewać anturium w doniczce?

Podlewanie anturium jest kluczowe w okresie wegetacji — od marca do września. Wodę dostarczaj roślinie co kilka dni, sprawdzając za każdym razem stan podłoża. Anturium podlewaj dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa gleby będzie całkowicie sucha. W okresie jesienno-zimowym podlewanie ogranicz do maksymalnie jednego zabiegu w tygodniu.

Możesz wykorzystać do tego odstaną kranówkę. Raz w miesiącu podlej anturium domowym nawozem z witaminą C. Roślina będzie wzmocniona i pobudzona do wzrostu.

Czy można zraszać liście anturium?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony anturium lubi dużą wilgotność, więc doniczkę zaleca stawiać w pobliżu nawilżacza powietrza. Jeśli nie dysponujesz takim sprzętem, ustaw w jej pobliżu miskę z wodą.

Co jednak ze zraszaniem? Dopuszcza się ten manewr w przypadku liści, ale trzeba bardzo uważać, by nie zmoczyć kwiatostanów. Z tego względu dużo bezpieczniej jest zrezygnować ze zraszania na rzecz przecierania samych liści wilgotną szmatką. Usuniemy w ten sposób kurz, a roślina zyska piękny połysk.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas