Jak rozsadzić aloes?

Aloes to wdzięczny sukulent, który może nie jest oryginalną i efektywną rośliną, ale nadrabia swoimi wyjątkowymi właściwościami. Nie dość, że odznacza się łatwością w pielęgnacji i - nie bez przyczyny - zaliczany jest do wąskiego grona odpornych gatunków, to również świetnie nadaje się do sypialni, ponieważ oczyszcza powietrze z toksyn oraz nasyca je nocą w tlen. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o właściwościach pielęgnacyjnych aloesu: pomaga pozbyć się niedoskonałości skórnych, ułatwia gojenie się ran i zapobiega bliznom, a także opóźnia procesy starzenia się skóry. Wszystko to sprawia, że aloes jest często uprawiany w pomieszczeniach. Jeśli chcemy powiększyć naszą kolekcję, można to zrobić w łatwy sposób. Poniżej przestawiamy łatwe sposoby na rozsadzenie aloesu.

Aloes ma bardzo niskie wymagania uprawowe, stąd jego popularność
Aloes ma bardzo niskie wymagania uprawowe, stąd jego popularność123RF/PICSEL

Jak pielęgnować aloes?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak rozsadzać aloes, należy wiedzieć, jak go pielęgnować. To nie jest trudne zadanie, ponieważ wystarczy zapewnić mu jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych miejsce. Poza tym nie trzeba martwić się o jego podlewanie - zniesie nawet długotrwałą suszę. Jednak, kiedy już aplikujemy wodę, należy pamiętać, aby podłoże nie było nadmierne zalane (nadmiar wody trzeba usuwać z podstawki). Nie wolno zapominać o temperaturze powietrza: zimą w pomieszczeniu nie może spaść poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Wszystko to sprawi, że aloes bujnie się rozrośnie i bez problemu uda się go rozsadzić.

Kiedy rozsadzić aloesa?

Liście aloesu tworzą bujne rozety, obok których tworzą się małe sadzonki
Liście aloesu tworzą bujne rozety, obok których tworzą się małe sadzonki123RF/PICSEL

Najlepiej, aby rozsadzanie aloesu przeprowadzać wiosną. Wtedy, kiedy przesadzamy całą roślinę i umieszczamy ją w nowej doniczce. Najlepiej przygotować sobie do tego odpowiednią ziemią. Z racji tego, że aloes jest sukulentem, idealnie byłoby zaopatrzyć się w przeznaczone do tego podłożę (bez problemu jest dostępne w sklepach ogrodniczych). Jeśli takiego nie mamy, nie musimy się martwić: wystarczy zwykłą ziemię ogrodową wymieszać z odrobiną piasku. To sprawi, że będzie ono optymalnie przepuszczalne, co najbardziej służy aloesowi. Nie zapominajmy o utworzeniu warstwy drenażowej oraz otworów odpływowych w doniczce.

Jak rozmnożyć aloes?

Rozmnażanie aloesu nie jest skomplikowaną czynnością i każdy sobie z nią poradzi. Wystarczy sięgnąć po sadzonki, które wyrastają bezpośrednio z doniczek. Łatwo je rozpoznać, ponieważ wyrastają licznie obok rośliny matczynej. Wystarczy podczas przesadzania je delikatnie oddzielić i umieścić w ziemi. Najlepiej, aby zachować małe korzonki, które ułatwią zadanie. Niestety, są one bardzo delikatne i mogą łatwo odpaść. A co zrobić w przypadku, kiedy przez przypadek oderwaliśmy korzenie? Nie warto załamywać rąk i się przejmować - można jej nasadę posmarować odrobiną węgla aktywowanego i umieścić bezpośrednio w ziemi. Po podlaniu wystarczy dać jej czas - z pewnością się ukorzeni.

Jak rozsadzić aloes bez sadzonek?

Czasami dzieje się tak, że - mimo zapewnieniu mu warunków - nie tworzy nowych sadzonek, nie trzeba się martwić, że nie uda się rozsadzić aloesu. Można spróbować wykorzystać inną metodę, która przy odrobinie szczęście się powiedzie. Na czym polega? Wystarczy pobrać jeden liść (najlepiej rosnący najbliżej podłoża) i oczyścić go z ziemi, a następnie wysuszyć np. na ręczniku papierowym przez kilka dni. Następnie warto końcówkę posypać węglem aktywowanym (zapobiegnie to rozwojowi chorób) i umieścić go w ziemi oraz podlać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas