Jak sadzić czosnek?
Czosnek zaliczany jest do tych warzyw, które zajmują zaszczytne miejsce w naszych kulinariach. Nie tylko wzbogaca smak wielu potraw, ale także ma ogromne walory zdrowotne. To zasługa pochodnej siarki, allicyny, która ma działanie przeciwbakteryjne, dlatego też warzywo to zasila grono tzw. naturalnych antybiotyków. Jeśli mamy trochę miejsca na działce lub w ogrodzie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby czosnek zasadzić, a jego plony będziemy mogli zbierać w sierpniu. Jak zasadzić czosnek? Sprawdźmy.
Termin sadzenia
Kiedy sadzić czosnek? Istnieją dwie pory wysiewu: jesienna i wiosenna. Pierwsza z nich charakteryzuje się wykorzystaniem odmiany ozimej, natomiast tej drugiej - jarej. Czym się one różnią? Oprócz terminu umieszczaniu w ziemi, także tym, że te drugie nie tworzą kwiatostanów. Kiedy należy zasadzić czosnek w ogrodzie? Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, to maj i kwiecień są do tego idealne. Najlepiej sprawdzą się dwie odmiany: jarus i jankiel.
Należy pamiętać, aby nie sadzić czosnku zbyt późno, ponieważ wtedy istnieje ryzyko, że nie wzejdzie.
Jak sadzić czosnek?
Sadzenie czosnku nie jest skomplikowane, ale warto się do tego przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim wybierając odpowiednie miejsce. Powinno być ono słoneczne, co będzie sprzyjało jego wyrastaniu. Czosnek najlepiej czuje się na żyznej i próchniczej glebie. Jeśli nasza grządka jest zbyt uboga, można ją wcześniej wymieszać z kompostem.
Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia dotycząca sadzenia czosnku. Nie wolno umieszczać go w miejscach, gdzie wcześniej rosły inne warzywa z rodziny cebulowych, takich jak pory czy - rzecz jasna - cebula. Dlaczego? Ponieważ wtedy sprzyja to powstawaniu chorób grzybiczych, czy atakom pasożytów.
Sadzenie warzywa
Jeśli mamy już wybrane idealne miejsce do sadzenia czosnku w ogrodzie, trzeba umieścić go w ziemi. Ale zanim do tego przystąpimy, należy dobrze się mu przyjrzeć, ponieważ musi być pozbawiony skaz i zalążków chorób. Jeśli mamy do dyspozycji całą główkę czosnku, to należy ją podzielić na ząbki dopiero bezpośrednio przed sadzeniem. Umieszcza się je (tzw. piętką w ziemi) w odstępach liczących 15 cm, na głębokości nie głębszej niż pięć cm. Gdy zasadziliśmy już czosnek, to glebę należy dobrze ugnieść, co sprzyja przyjęciu się naszych warzyw.
Polecamy także: